Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Papryka, seks i rock 'n' roll

     BUDAPESZT SIĘ BUNTUJE

     Polscy dystrybutorzy filmowi czasami niefortunnie zmieniają oryginalne tytuły filmów zagranicznych. Tak stało się w wypadku węgierskiej komedii muzycznej, która w oryginale nosi tytuł "Madę in Hungaria", odpowiadający charakterowi tego obrazu. Jest to ekranizacja popularnego muzycznego przedstawienia teatralnego, które cieszyło się w Budapeszcie wielkim powodzeniem. Spektakl poświęcony był fascynacji młodzieży węgierskiej zachodnią muzyką młodzieżową w latach 60. XX wieku. Podobnie jak u nas, na Węgrzech powstawały wtedy zespoły grające zachodnie standardy rockowe na rodzimą modłę. Przenikające z Zachodu muzyczne i kulturowe, z czasem kontrkulturowe, mody nabierały wówczas znaczenia politycznego, nie zgadzały się bowiem z oficjalną polityką wobec młodzieży. Dlatego władza kontrolowała te zjawiska. Na podobne tematy powstawały już filmy w byłych krajach socjalistycznych, także u nas ("Yesterday" Piwowarskiego). Niedawno w Rosji popularnością cieszył się film "Bikiniarze" o moskiewskiej odmianie mody na bikiniarski styl życia w latach 50. XX wieku. W Polsce niepotrzebnie nadano węgierskiemu filmowi komercyjny i efekciarski tytuł "Papryka, seks, i rock 'n' roll", który nie opisuje istoty tego utworu. Bohaterem "Papryki..." jest nastoletni Miki, który w latach 60. wraca z rodzicami do Budapesztu. Jego ojciec, były dyplomata, został w Ameryce po rewolucji 1956 r. i po kilku latach musiał wrócić na Węgry. Miki przywozi fascynację muzyką i obyczajowością amerykańską - modną fryzurę, marynarki, koszule i sposób bycia. Jego koledzy i koleżanki tylko na to czekali, więc razem zaczynają muzykować na publicznych koncertach i telewizyjnym konkursie młodych talentów. Działalność wywołuje przerażenie milicji i partyjnego organizatora imprez młodzieżowych. Miki spotyka po latach także swą byłą sympatię.

     Autorzy filmu starali się pokazać jak najwięcej tła obyczajowego w Budapeszcie w latach 60., ale przede wszystkim chodziło im o ukazanie konfliktu między ówczesnym systemem a żywiołem muzyki zachodniej, symbolizującej dążenie do wolności. Nie wszystko się jednak w tym filmie udało, autorzy zbyt często ulegali pewnemu infantylizmowi i powierzchowności w widzeniu rzeczywistości. Jednak "Paprykę..." młoda widownia zapewne będzie oglądać jako rozrywkowy i socjologiczny obraz tamtych czasów.

     "Papryka, seks i rock 'n' roll" ("Madę in Hungaria", Węgry 2009. Reżyseria - Gergely Fanyo. Wykonawcy: Tamas Szabo Kimmel, Ivan Fenyo, Tunde Kiss i inni. Dystrybucja - Vivarto

Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

3 stycznia 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej