Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Avatar

     WYPRAWA NA PANDORĘ

     Amerykański reżyser James Cameron zrealizował niegdyś filmy, które - jak "Titanic" i "Terminator" - osiągnęły wielkie sukcesy i miały wielką frekwencję. "Avatar", najnowszy utwór autora, potwierdza, że twórca ten jest nadal prekursorem wielu nowatorskich rozwiązań technicznych. Reżyser czekał z realizacją "Avataru" kilkanaście lat, ponieważ w latach 90. XX wieku nie było technicznych możliwości wykreowania na ekranie wymyślonej przez niego wizji, choć powstawały w tym gatunku dzieła wybitne. Natomiast dzisiaj od strony technicznej możliwe jest w kinie niemal wszystko.

     James Cameron wykreował na ekranie dwa światy. Akcja filmu rozgrywa się w przyszłości wśród ludzi w bazie na dalekiej planecie Pandora, gdzie przebywają zespoły naukowców i oddziały wojska. Równocześnie oglądamy wirtualny świat Pandory, zamieszkanej przez istoty człekopodobne żyjące w symbiozie z przyrodą i uprawiające pogański kult bogini - matki. Do bazy przybywa zdemobilizowany żołnierz Jake, któremu zostaje wszczepiony gen żyjących tam tubylczych istot. W ten sposób zamienia się w Avatara, osobnika fantastycznie sprawnego fizycznie z umysłem ludzkim. Misja Jake'a ma jednak charakter złowrogi, musi on bowiem zaprzyjaźnić się z tubylcami, aby skłonić ich do opuszczenia zajmowanych przez nich terenów. Wojskowi będą mogli wówczas przejąć znajdujące się tam minerały, ponoć niezbędne na Ziemi jako źródło energii. Zakochany w córce wodza plemienia Jake buntuje się jednak i staje po stronie tubylców. Rozpoczyna się walka, jakiej jeszcze nie byto w kinie fantastycznym...

     Do tej pory autorzy kina fantastycznego stale przestrzegali przed wszelkimi eksperymentami medycznymi i biologicznymi na człowieku, godzącymi w konsekwencji w ludzką tożsamość i godność. Reżyser filmu odwraca dominujący dotychczas schemat i traktuje eksperyment genetyczny jako coś pozytywnego. Z filmu można wysnuć wniosek, że dobrze się stało, iż zamieniony w Avatara Jake będzie mieszkał ze stojącymi wyżej cywilizacyjnie od ludzi plemionami na dalekiej planecie. Rasa ludzka na Ziemi uległa bowiem demoralizacji i degeneracji. Cameron nie walczy więc o naprawę cywilizacji na Ziemi, przyszłość widzi na planecie Pandora. "Avatar" jest filmem olśniewającym technicznie, lecz pod względem wymowy ideologicznej lewicowym, dwuznacznie ekologicznym i pogańskim.

     "Avatar", USA 2009. Scenariusz i reżyseria - James Cameron. Wykonawcy: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver, Stephen Lang, Giovanni Ribisi i inni. Dystrybucja - Imperial-Cinepix

Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

10 stycznia 2010   

Wasze komentarze:
 Jehanne: 08.06.2010, 12:22
 Po prostu wzięli na temat to, co najlepiej sie sprzedaje obecnie- walke o przyrodę i pierwotne kultury. To masówa nastawiona na zysk nic więcej. Idzie się tylko dla efektów specjalnych...
 Master: 19.03.2010, 18:07
 Ale bzdury piszą w tej recenzji "pogański i lewicowy" kurcze ludzie to jest fantastyka!Co oni mieli tam robić ?Chodzić do kościoła?Na świecie jest ogromna ilość religii i w czymś są gorsze od chrześcijaństwa?Co jest gorszego w buddyzmie,hinduizmie czy panteizmie.Ten film jest naprawdę piękny!Wizualne arcydzieło!
 Miśka: 24.01.2010, 15:00
 A ja uważam, że właśnie "Avatar" można fajnie powiązać z chrześcijaństwem i wyciągnąć całkiem mądre i ciekawe wnioski :) Oczywiście na plus dla naszej wiary! "Film piękny i wzruszający! Polecam!! :)
 Aaaaaaaaa: 24.01.2010, 09:35
 Może i ma racje ale to przecież tylko film. Ni nakłania do zmiany religi ani mic podobnego, a ile jest plemion na świecie, np w amazoni co wieżą a bustwa i bożki.
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej