Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Głód

     WIĘZIENNY BUNT

     Brytyjski film "Głód" jest pierwszym utworem na ekranach z rozpoczynającego się w styczniu nowego dystrybucyjnego cyklu. Są to wybrane obrazy z bogatego programu prezentowanego na ubiegłorocznym festiwalu Era Nowe Horyzonty, który odbył się w końcu lipca we Wrocławiu. Taka oferta przeznaczona jest dla widzów, którzy poszukują w kinach artystycznych obrazów europejskich i światowych, wyświetlanych przede wszystkim na międzynarodowych konkursach i przeglądach oraz w sieci kin studyjnych. Takie "autorskie" filmy czasami bywają manieryczne i puste, jednak pierwszy film z zestawu - brytyjski "Głód" - wydaje się wartościowy i godny polecenia. Urodzony w Londynie młody reżyser, dotychczas ceniony plastyk, poświęci! swój fabularny debiut filmowy jednemu z najbardziej dramatycznych epizodów najnowszej historii Wielkiej Brytanii. Oto na początku lat 80. ubiegłego wieku w Irlandii Północnej IRA nasiliła walkę z wojskami brytyjskimi o wyzwolenie Ulsteru. Działania, mające charakter terrorystyczny, nakręcały eskalację przemocy. Premier Margaret Thatcher zdecydowanie nie zgodziła się wówczas na przyznanie uwięzionym członkom IRA statusu więźniów politycznych, co spowodowało dramatyczne konsekwencje.

     Twórca filmu opowiada o tragicznym buncie jednego z przywódców. Bobby Sands zmarł w maju 1981 r. po 66 dniach więziennej głodówki. Reżyser nie zrealizował publicystycznej apologii bojowników IRA ani obrazu o represyjnym aparacie władzy brytyjskiej. Chciał tylko na chłodno zrozumieć racje uwięzionych bohaterów utworu, którzy z fanatyczną determinacją podjęli samobójczy bunt. Przygląda się także zachowaniom strażników.

     Kluczową rolę w filmie pełni scena, w której Sands przed podjęciem decyzji o głodówce rozmawia w więzieniu ze znajomym katolickim księdzem. Padają wówczas zasadnicze dla zrozumienia poruszonych tu problemów kwestie. Sands musi sobie odpowiedzieć na pytanie, co jest ważniejsze: absolutny imperatyw nieprzebierającej w środki walki, czy wybór życia i rysującej się perspektywy kompromisu i pokojowych rozwiązań? Przywódca IRA nie wziął pod uwagę argumentów księdza... Ten pozornie zimny film budzi jednak wielkie emocje z powodu znakomitej i sugestywnej realizacji oraz godnego uznania obiektywizmu autorów w ukazywaniu dramatycznych problemów i ludzkich wyborów w sytuacji walki o ideał niepodległości.

     "Głód" ("Hunger"), Wielka Brytania/Irlandia 2008. Reżyseria - Steve McQueen. Wykonawcy: Michael Fassbender, Stuart Graham, Liam Cunningham, Brian Milligan, Rory Mullen i inni. Dystrybucja - Era Nowe Horyzonty, Monolitu Films

Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

17 stycznia 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej