Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Lourdes

     OPOWIEŚĆ O CUDZIE

     Młoda reżyserka austriacka Jessica Harper starannie przygotowywała powstanie filmu "Lourdes". Długo starała się o zezwolenie biskupa na realizację zdjęć na terenie sanktuarium maryjnego we Francji, gdzie w 1858 r. św. Bernadetcie, wówczas dziewczynce, ukazała się Matka Boska. Od tamtego czasu w Lourdes mają miejsce liczne cuda, w większości potwierdzane przez Kościół. Autorka filmu nie deklaruje się w wywiadach jako praktykująca katoliczka, podeszła jednak bardzo poważnie do tematyki utworu - cudownych uzdrowień w Lourdes. Nie ma w niej chęci szyderstw z wiary, w jakich celuje dziś wielu artystów.

     Film zrealizowany został w formie surowej i ascetycznej opowieści o wizycie w sanktuarium pielgrzymki, zwyczajnej jak wiele innych. Autorka stworzyła niełatwy w odbiorze i zagadkowy obraz, zmuszający widza do osobistej interpretacji. Nie jest to utwór "religijny" na podobieństwo nakręconych z pozycji chrześcijańskich niektórych klasycznych filmów o świętych lub ekranizacji Biblii. Autorka zastanawia się nad paradoksami i tajemnicami niewyjaśnionych uzdrowień, które w swej istocie zawierają w sobie nadprzyrodzoną tajemnicę.

     W filmie obserwujemy zachowania członków pielgrzymki, wśród której znajdują się osoby różnych pokoleń, zdrowi i chorzy. Niektórzy z nich czekają na cud, modląc się gorąco o uzdrowienie, inni zachowują postawę bardziej pasywną i wyczekującą, a jeszcze inni pozostają obojętni, traktując wizytę w sanktuarium jak wycieczkę. Młoda kobieta Christine cierpi na zaawansowane stwardnienie rozsiane, w związku z czym porusza się na wózku inwalidzkim z pomocą młodych wolontariuszek. Znosi swój los cierpliwie i z pokorą, nie ma jednak zbyt wielkich oczekiwań. Jednak to ona po wizycie w grocie wstaje nagle z wózka i zaczyna poruszać się o własnych siłach. Lekarze z miejscowego ośrodka nie potrafią wytłumaczyć tego przypadku. Stawiamy sobie pytanie: dlaczego to właśnie Christine dostąpiła łaski uzdrowienia, a nie bardziej pobożna dziewczyna, której matka żarliwie modliła się o uzdrowienie córki? Czy poprawa zdrowia Christine okaże się trwała, czy nastąpi nawrót choroby? Dlaczego Bóg dał szansę właśnie jej? Pytania mają charakter egzystencjalny i religijny. Dla wierzącego chrześcijanina musi być bowiem oczywiste, że Bóg nie kieruje się w swoich decyzjach ziemską sprawiedliwością i kalkulacją, więc nie można Go stawiać pod ścianą i mówić "Ja się gorąco modlę i bardzo chcę być uzdrowiony". Niedopuszczalne wydaje się również szantażowanie Pana Boga w tym względzie.

     "Lourdes" wydaje się więc filmem o paradoksach i tajemnicach związanych z cudami. Autorka starała się ukazać postawy i oczekiwania członków pielgrzymki oraz wzajemne relacje między nimi. Dlatego "Lourdes", w którym grają mało znani aktorzy, jest w konsekwencji utworem na temat tajemnicy cudu, rozgrywającej się między Panem Bogiem a człowiekiem.

     "Lourdes", Austria/Francja/Niemcy 2009. Reżyseria i scenariusz - Jessica Hausner. Wykonawcy: Sylvie Testud, Lea Seydoux, Bruno Todeschini, Elina Lowensohn i inni. Dystrybucja - Gutek Film


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

31 stycznia 2010   

Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka? Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka?
Anna Jedna
Niniejsza książka to pomoc dla tych, którzy chcą zachować wierność małżeńską, niezależnie od okoliczności i ludzkiej słabości. To także znakomity podręcznik Bożej mądrości i Bożej miłości dla tych, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa... » zobacz więcej


Wasze komentarze:
 s. Ola: 06.03.2010, 11:34
 Widzialam film i mam mieszane uczucia, dla czlowieka prawdziwie wierzacego, nie ma problemu, ale dla ludzi slabych w wierze moze byc problematyczny; pozostawia wrecz relatywistyczna mozliwosc interpretacji wszystkiego, nie polecam; jeden z niewielu moim zdaniem jednoznacznie pozytywnych elementow sa rzeczywiscie trafne i glebokie odpowiedzi ksiedza na dreczace ludzi pytania.
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej