Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Lourdes

     OPOWIEŚĆ O CUDZIE

     Młoda reżyserka austriacka Jessica Harper starannie przygotowywała powstanie filmu "Lourdes". Długo starała się o zezwolenie biskupa na realizację zdjęć na terenie sanktuarium maryjnego we Francji, gdzie w 1858 r. św. Bernadetcie, wówczas dziewczynce, ukazała się Matka Boska. Od tamtego czasu w Lourdes mają miejsce liczne cuda, w większości potwierdzane przez Kościół. Autorka filmu nie deklaruje się w wywiadach jako praktykująca katoliczka, podeszła jednak bardzo poważnie do tematyki utworu - cudownych uzdrowień w Lourdes. Nie ma w niej chęci szyderstw z wiary, w jakich celuje dziś wielu artystów.

     Film zrealizowany został w formie surowej i ascetycznej opowieści o wizycie w sanktuarium pielgrzymki, zwyczajnej jak wiele innych. Autorka stworzyła niełatwy w odbiorze i zagadkowy obraz, zmuszający widza do osobistej interpretacji. Nie jest to utwór "religijny" na podobieństwo nakręconych z pozycji chrześcijańskich niektórych klasycznych filmów o świętych lub ekranizacji Biblii. Autorka zastanawia się nad paradoksami i tajemnicami niewyjaśnionych uzdrowień, które w swej istocie zawierają w sobie nadprzyrodzoną tajemnicę.

     W filmie obserwujemy zachowania członków pielgrzymki, wśród której znajdują się osoby różnych pokoleń, zdrowi i chorzy. Niektórzy z nich czekają na cud, modląc się gorąco o uzdrowienie, inni zachowują postawę bardziej pasywną i wyczekującą, a jeszcze inni pozostają obojętni, traktując wizytę w sanktuarium jak wycieczkę. Młoda kobieta Christine cierpi na zaawansowane stwardnienie rozsiane, w związku z czym porusza się na wózku inwalidzkim z pomocą młodych wolontariuszek. Znosi swój los cierpliwie i z pokorą, nie ma jednak zbyt wielkich oczekiwań. Jednak to ona po wizycie w grocie wstaje nagle z wózka i zaczyna poruszać się o własnych siłach. Lekarze z miejscowego ośrodka nie potrafią wytłumaczyć tego przypadku. Stawiamy sobie pytanie: dlaczego to właśnie Christine dostąpiła łaski uzdrowienia, a nie bardziej pobożna dziewczyna, której matka żarliwie modliła się o uzdrowienie córki? Czy poprawa zdrowia Christine okaże się trwała, czy nastąpi nawrót choroby? Dlaczego Bóg dał szansę właśnie jej? Pytania mają charakter egzystencjalny i religijny. Dla wierzącego chrześcijanina musi być bowiem oczywiste, że Bóg nie kieruje się w swoich decyzjach ziemską sprawiedliwością i kalkulacją, więc nie można Go stawiać pod ścianą i mówić "Ja się gorąco modlę i bardzo chcę być uzdrowiony". Niedopuszczalne wydaje się również szantażowanie Pana Boga w tym względzie.

     "Lourdes" wydaje się więc filmem o paradoksach i tajemnicach związanych z cudami. Autorka starała się ukazać postawy i oczekiwania członków pielgrzymki oraz wzajemne relacje między nimi. Dlatego "Lourdes", w którym grają mało znani aktorzy, jest w konsekwencji utworem na temat tajemnicy cudu, rozgrywającej się między Panem Bogiem a człowiekiem.

     "Lourdes", Austria/Francja/Niemcy 2009. Reżyseria i scenariusz - Jessica Hausner. Wykonawcy: Sylvie Testud, Lea Seydoux, Bruno Todeschini, Elina Lowensohn i inni. Dystrybucja - Gutek Film


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

31 stycznia 2010   

Wasze komentarze:
 s. Ola: 06.03.2010, 11:34
 Widzialam film i mam mieszane uczucia, dla czlowieka prawdziwie wierzacego, nie ma problemu, ale dla ludzi slabych w wierze moze byc problematyczny; pozostawia wrecz relatywistyczna mozliwosc interpretacji wszystkiego, nie polecam; jeden z niewielu moim zdaniem jednoznacznie pozytywnych elementow sa rzeczywiscie trafne i glebokie odpowiedzi ksiedza na dreczace ludzi pytania.
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej