Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Lourdes

OPOWIEŚĆ O CUDZIE

Młoda reżyserka austriacka Jessica Harper starannie przygotowywała powstanie filmu "Lourdes". Długo starała się o zezwolenie biskupa na realizację zdjęć na terenie sanktuarium maryjnego we Francji, gdzie w 1858 r. św. Bernadetcie, wówczas dziewczynce, ukazała się Matka Boska. Od tamtego czasu w Lourdes mają miejsce liczne cuda, w większości potwierdzane przez Kościół. Autorka filmu nie deklaruje się w wywiadach jako praktykująca katoliczka, podeszła jednak bardzo poważnie do tematyki utworu - cudownych uzdrowień w Lourdes. Nie ma w niej chęci szyderstw z wiary, w jakich celuje dziś wielu artystów.

Film zrealizowany został w formie surowej i ascetycznej opowieści o wizycie w sanktuarium pielgrzymki, zwyczajnej jak wiele innych. Autorka stworzyła niełatwy w odbiorze i zagadkowy obraz, zmuszający widza do osobistej interpretacji. Nie jest to utwór "religijny" na podobieństwo nakręconych z pozycji chrześcijańskich niektórych klasycznych filmów o świętych lub ekranizacji Biblii. Autorka zastanawia się nad paradoksami i tajemnicami niewyjaśnionych uzdrowień, które w swej istocie zawierają w sobie nadprzyrodzoną tajemnicę.

W filmie obserwujemy zachowania członków pielgrzymki, wśród której znajdują się osoby różnych pokoleń, zdrowi i chorzy. Niektórzy z nich czekają na cud, modląc się gorąco o uzdrowienie, inni zachowują postawę bardziej pasywną i wyczekującą, a jeszcze inni pozostają obojętni, traktując wizytę w sanktuarium jak wycieczkę. Młoda kobieta Christine cierpi na zaawansowane stwardnienie rozsiane, w związku z czym porusza się na wózku inwalidzkim z pomocą młodych wolontariuszek. Znosi swój los cierpliwie i z pokorą, nie ma jednak zbyt wielkich oczekiwań. Jednak to ona po wizycie w grocie wstaje nagle z wózka i zaczyna poruszać się o własnych siłach. Lekarze z miejscowego ośrodka nie potrafią wytłumaczyć tego przypadku. Stawiamy sobie pytanie: dlaczego to właśnie Christine dostąpiła łaski uzdrowienia, a nie bardziej pobożna dziewczyna, której matka żarliwie modliła się o uzdrowienie córki? Czy poprawa zdrowia Christine okaże się trwała, czy nastąpi nawrót choroby? Dlaczego Bóg dał szansę właśnie jej? Pytania mają charakter egzystencjalny i religijny. Dla wierzącego chrześcijanina musi być bowiem oczywiste, że Bóg nie kieruje się w swoich decyzjach ziemską sprawiedliwością i kalkulacją, więc nie można Go stawiać pod ścianą i mówić "Ja się gorąco modlę i bardzo chcę być uzdrowiony". Niedopuszczalne wydaje się również szantażowanie Pana Boga w tym względzie.

"Lourdes" wydaje się więc filmem o paradoksach i tajemnicach związanych z cudami. Autorka starała się ukazać postawy i oczekiwania członków pielgrzymki oraz wzajemne relacje między nimi. Dlatego "Lourdes", w którym grają mało znani aktorzy, jest w konsekwencji utworem na temat tajemnicy cudu, rozgrywającej się między Panem Bogiem a człowiekiem.

"Lourdes", Austria/Francja/Niemcy 2009. Reżyseria i scenariusz - Jessica Hausner. Wykonawcy: Sylvie Testud, Lea Seydoux, Bruno Todeschini, Elina Lowensohn i inni. Dystrybucja - Gutek Film

Mirosław Winiarczyk

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 31 stycznia 2010


   

Wasze komentarze:
 s. Ola: 06.03.2010, 11:34
 Widzialam film i mam mieszane uczucia, dla czlowieka prawdziwie wierzacego, nie ma problemu, ale dla ludzi slabych w wierze moze byc problematyczny; pozostawia wrecz relatywistyczna mozliwosc interpretacji wszystkiego, nie polecam; jeden z niewielu moim zdaniem jednoznacznie pozytywnych elementow sa rzeczywiscie trafne i glebokie odpowiedzi ksiedza na dreczace ludzi pytania.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Rzymskie bazyliki większeRzymskie bazyliki większe

Opoka naszego duchaOpoka naszego ducha

Na spotkanie Boga i człowiekaNa spotkanie Boga i człowieka

Papieskie pierwsze sobotyPapieskie pierwsze soboty

Czujemy, to co mówi Jej SerceCzujemy, to co mówi Jej Serce

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej