Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Księga ocalenia

     WĘDRÓWKA Z BIBLIĄ

     Jak pisałem niedawno w "Idziemy", bijący obecnie rekordy frekwencji film ..Avatar" Jamesa Camerona stanowi w gruncie rzeczy afirmację pogaństwa. Całe szczęście, że nie dotyczy to całego gatunku. Można nawet powiedzieć, że film Camerona stanowi pod tym względem wyjątek. Literacki filmowy gatunek fantastyki, zwany dawniej science-fiction, rozwijał się przez cały wiek XX. Początkowa fascynacja twórców rozwojem nauki i techniki przerodziła się szybko w wielki niepokój z tym związany. Gatunek stał się raczej konserwatywny, szczególnie na aruncie amerykańskim. Oglądamy stale filmy o przestrogach przed wszelkimi eksperymentami medycznymi, biologicznymi i genetycznymi na człowieku, grożącymi w konsekwencji zagładą ludzkiego gatunku. Koszmarną wizję świata po totalnej katastrofie widzimy także w obrazie "Księga ocalenia", którego wiodącym motywem jest .obrona chrześcijaństwa : Biblii. Główną rolę w tym utworze gra czarnoskóry gwiazdor Denzel Washinglon. który jest także współproducentem rilmu. Ten aktor wielokrotnie mówił w wywiadach o inspiracjach duchowych wyniesionych z Biblii. Jego poglądy różnią się w tej mierze w sposób istotny od poglądów większości gwiazd Hollywoodu.

     Akcja filmu rozgrywa się w 2044 r. po wielkiej katastrofie na Ziemi. Opustoszałe przestrzenie zniszczonej Ameryki przemierza tajemniczy wędrowiec z plecakiem i maczetą. Aby przeżyć, musi walczyć ze zdegenerowanymi bandami. Trafia w końcu do miasteczka, w którym rządzi diaboliczny burmistrz, terroryzujący mieszkańców. Burmistrz przy pomocy swoich ludzi poszukuje jednej, jedynej książki, która po katastrofie została zakazana. Okazuje się, że ma ją w plecaku wędrowiec Eli. Chce ją zachować dla odrodzonej ludzkości, zaś burmistrz chce ją zdobyć, aby w złej wierze zachować władzę duchową nad ludźmi... Jak zwykle bywa w filmach, będących mieszankami mrocznej fantastyki, dreszczowca, kina drogi i westernu, musi dojść do końcowego pojedynku. Tak oto w gatunku filmowym, uznanym za komercyjny i podrzędny, została zawarta poważna treść. Zaś pogardliwy stosunek do "Księgi ocalenia" wykazują dziennikarze, którym - jak się zdaje - nie podoba się Biblia.

     "Księga ocalenia" ("The Book of Eli"), USA, 2009. Reżyseria: Allen i Albert Hughes. Wykonawcy: Denzel Washington, Gary Oldman, Mila Kunis i inni. Dystrybucja - Monolith Films


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

7 lutego 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej