Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Jaśniejsza od gwiazd

     MIŁOSC DO POETY

     W Wielkiej Brytanii wielu filmowców, nie tylko Brytyjczyków, od lat realizuje filmy na podstawie XIX-wiecznej literatury angielskiej, dając też obraz życia ówczesnych artystów. Dzieła te wyróżniają się oryginalną formą i nastrojem, ich autorom zależy bowiem na oddaniu ducha rodzimych obyczajów i kultury. Do najgłośniejszych utworów tego cyklu należą ekranizacje powieści Jane Austen, jak "Rozważna i romantyczna", "Duma i uprzedzenie" i "Emma". Do tego nurtu należy także nowy niezwykły film z gatunku romansu historycznego. "Jaśniejszą od gwiazd" zrealizowała pochodząca z Nowej Zelandii Jane Campion, autorka nagrodzonego niegdyś Złotą Palmą w Cannes "Fortepianu". Tego dzieła nie można zaliczyć do modnego dziś nurtu "feministycznego". Jest to subtelnie i kunsztownie zrealizowana opowieść o odwzajemnionej miłości młodej dziewczyny z dworku do romantycznego poety Johna Keatsa, zmarłego w młodym wieku na gruźlicę.

     Film utrzymany został w klimacie wspomnianych adaptacji powieści Jane Austen. Widzimy tu dojrzałą jak na swój wiek, bardzo samodzielną już pannę zakochaną w literaturze, żyjącą zgodnie z rodzinnymi tradycjami i konwenansami. Poznanie młodego, chorego i biednego poety przeradza się w fascynację jego twórczością i osobą. Obyczaje i konwenanse nie przeszkadzają Fanny. Autorka nie ukazuje jednak narastającej miłości obojga bohaterów jako płytkiej egzaltacji czy jałowego buntu przeciwko rodzinie. Mamy raczej do czynienia z obrazem związku polegającego na bliskości duchowej, poetyckiej i zmysłowej.

     Znakomita reżyseria i gra młodych aktorów sprawiły, że film poetycką esencję miłosnej liryki Keatsa w kontekście jego miłości do Fanny przedstawia lekko i głęboko zarazem.

     "Jaśniejsza od gwiazd" ("Bright Star"), Wielka Brytania/ Australia/ Francja, 2009. Scenariusz i reżyseria - Jane Campion. Wykonawcy: Ben Whishaw, Abbie Cornish, Kerry Fox, Paul Schneider, Samuel Roukin i inni. Dystrybucja - Best Film


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

23 maja 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej