Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Prorok

     KIM JEST PROROK?

     Francuski film "Prorok" został wyróżniony wieloma nagrodami międzynarodowymi, w tym nominacją do Oscara i Srebrną Palmą na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes.

     Reżyser stworzył intrygujący odpowiednik amerykańskiego gatunku kina z akcją w więzieniu. Na czym polega oryginalność tego surowego i realistycznego filmu z ciekawą wymową moralną? Otóż obraz dramatycznych więziennych przeżyć młodego Araba wyjęty został z kontekstu funkcjonowania przedstawicieli francuskiego państwa. Malik styka się w kryminale z innymi więźniami, głównie z Arabami i Afrykańczykami oraz bossem mafii korsykańskiej i jego podwładnymi. Świat przestępczy stanowi tu jakby osobne państwo w państwie, w którym Francuzów reprezentują skorumpowani strażnicy. Więzienna społeczność rządzi się w "Proroku" własnymi prawami, ułatwionymi przez przepustki i używanie komórek. Młody i niepiśmienny bohater filmu rozpoczyna przestępczą edukację po tym, jak przywódca Korsykańczyków zleca mu zabicie zdrajcy. Malik, tworząc własny gang, zaczyna prowadzić ze swoim bossem podwójną grę i w końcu okazuje się od niego sprytniejszy.

     Tytuł filmu jest bardzo dwuznaczny. Malika można bowiem uznać za proroka w sensie rozwoju własnej osobowości, jak chce tego reżyser filmu. Chłopak jest inteligentny i ma sumienie, dlatego po wyjściu z więzienia może być zdolny do pokierowania swym losem. Nie wiemy jednak, czy stanie się przywódcą własnego gangu, czy też wybierze normalne życie. Ale Malik może zostać we Francji kimś w rodzaju przywódcy i proroka powiększającej się szybko społeczności arabskiej i muzułmańskiej. W tym sensie film Audiarda - o którym można nawet powiedzieć, że jest utworem francusko-arabskim - można uznać za proroczy.

     "Prorok" ("Un prophete"), Francja/Włochy, 2009. Reżyseria - Jacques Audiard. Wykonawcy: Tahar Rahim, Niels Arestmp, Adel Bencherif i inni. Dystrybucja - Syrena Films


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

30 maja 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej