Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Prorok

     KIM JEST PROROK?

     Francuski film "Prorok" został wyróżniony wieloma nagrodami międzynarodowymi, w tym nominacją do Oscara i Srebrną Palmą na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes.

     Reżyser stworzył intrygujący odpowiednik amerykańskiego gatunku kina z akcją w więzieniu. Na czym polega oryginalność tego surowego i realistycznego filmu z ciekawą wymową moralną? Otóż obraz dramatycznych więziennych przeżyć młodego Araba wyjęty został z kontekstu funkcjonowania przedstawicieli francuskiego państwa. Malik styka się w kryminale z innymi więźniami, głównie z Arabami i Afrykańczykami oraz bossem mafii korsykańskiej i jego podwładnymi. Świat przestępczy stanowi tu jakby osobne państwo w państwie, w którym Francuzów reprezentują skorumpowani strażnicy. Więzienna społeczność rządzi się w "Proroku" własnymi prawami, ułatwionymi przez przepustki i używanie komórek. Młody i niepiśmienny bohater filmu rozpoczyna przestępczą edukację po tym, jak przywódca Korsykańczyków zleca mu zabicie zdrajcy. Malik, tworząc własny gang, zaczyna prowadzić ze swoim bossem podwójną grę i w końcu okazuje się od niego sprytniejszy.

     Tytuł filmu jest bardzo dwuznaczny. Malika można bowiem uznać za proroka w sensie rozwoju własnej osobowości, jak chce tego reżyser filmu. Chłopak jest inteligentny i ma sumienie, dlatego po wyjściu z więzienia może być zdolny do pokierowania swym losem. Nie wiemy jednak, czy stanie się przywódcą własnego gangu, czy też wybierze normalne życie. Ale Malik może zostać we Francji kimś w rodzaju przywódcy i proroka powiększającej się szybko społeczności arabskiej i muzułmańskiej. W tym sensie film Audiarda - o którym można nawet powiedzieć, że jest utworem francusko-arabskim - można uznać za proroczy.

     "Prorok" ("Un prophete"), Francja/Włochy, 2009. Reżyseria - Jacques Audiard. Wykonawcy: Tahar Rahim, Niels Arestmp, Adel Bencherif i inni. Dystrybucja - Syrena Films


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

30 maja 2010   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej