Humor Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Pobierz Spowiedź Opowiadania Perełki
Agora

     PRZECIWKO CHRZEŚCIJAŃSTWU

     Film historyczny "Agora" zrealizował hiszpański reżyser Alejandro Amenabar, który kilka lat temu obrazem "W stronę morza" wpisat się w europejską kampanię na rzecz legalizacji eutanazji. W atmosferze lewackiej ideologii rządów premiera Zapate-ro twórca nakręcił teraz kostiumowy, anglojęzyczny utwór, wyróżniony niedawno kilkoma nagrodami Goya. Amenabar w jednym z wywiadów powiedział: "Chciałbym podkreślić, że to nie jest film antychrześcijański, a zwłaszcza nie jest skierowany przeciwko dzisiejszemu chrześcijaństwu, lecz przeciwko fundamentalizmowi i przemocy".

     Niestety, sprawa ma się odwrotnie. Film wprost kipi niechęcią do chrześcijaństwa. Autor odwrócił tu bowiem tradycyjne poglądy na temat upadku pogańskiego świata starożytnej Grecji i Rzymu. W firmie oglądamy wielonarodową Aleksandrię na przełomie IV i V wieku. W słynnej bibliotece panuje kult tolerancji, edukacji i poszukiwań naukowych; atmosferę zakłócają chrześcijanie, którzy korzystając z protekcji chrześcijańskiego cesarza rzymskiego zaczynają nawracać siłą pogan. Bohaterką obrazu jest piękna Hypatia (postać historyczna), kobieta rozmiłowana w matematyce i astronomii. Przetrwało o niej niewiele źródeł, o czym mówią sami autorzy filmu.

     Hypatia - zgodnie z feministyczną ideologią - została ukazana jako wzór wszelkich cnót i ofiara intryg fanatycznego biskupa Cyryla, buntującego przeciwko niej chrześcijan wyglądających jak współcześni talibowie. Skojarzenie to, podkreślone przez dobór czarnych kostiumów chrześcijan, mówi samo za siebie. Chrześcijanie zachowują się tu jak prymitywni mordercy. Zasadniczy konflikt przebiega w filmie między światłym i humanistycznym światem pogańskim a narzucanym przez Rzym chrześcijaństwem, ukazanym jako fanatyczna nowa wiara, niszcząca wspaniały dorobek pogańskiej starożytności.

     Widzimy tu jeszcze żyjących w Aleksandrii Żydów, których biskup Cyryl wypędza z miasta. Jest też wątek konfliktu władzy świeckiej i duchownej. Biskup Cyryl występuje w filmie przeciwko Orestesowi, cesarskiemu namiestnikowi Egiptu, który przyjaźni się i pomaga Hypatii. Twórcy stają tu po stronie władzy świeckiej.

     "Agora", Hiszpania, 2009. Reżyseria - Alejandro Amenabar. Dystrybucja - Forum Film Poland


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

7 marca 2010   


Heterofobia? Homoseksualizm a greckie korzenie Europy Heterofobia? Homoseksualizm a greckie korzenie Europy
Marek Czachorowski
Po udanych przemarszach przeciwników dyskryminacji osób "kolorowych", dyskryminacji kobiet, dyskryminacji ekosfery, ulicami zachodniego świata przetaczają się hałaśliwe demonstracje "przeciwników homofobii"... » zobacz więcej

Wasze komentarze:

Brak komentarzyAutor

Treść
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]
O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2018 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej