Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Jan Dobraczyński

     Minęła setna rocznica urodzin Jana Dobraczyńskiego, jednego z najwybitniejszych pisarzy katolickich XX wieku, autora ponad 70 książek. Cień na piękną biografię tego ideowego ucznia Romana Dmowskiego, a podczas okupacji hitlerowskiej oficera AK, rzuca jego zaangażowanie polityczne i wejście do ścisłego kierownictwa PRL-owskich organizacji - Frontu Jedności Narodu i Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego.

     Dobraczyński urodził się w Warszawie, jeszcze wtedy pod zaborem rosyjskim. Jego ojciec Ludwik Antoni byt urzędnikiem, sekretarzem Archikonfraterni Literackiej przy katedrze św. Jana oraz założycielem Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich. Pisarz maturę uzyskał w gimnazjum Adama Mickiewicza. Następnie studiował na Uniwersytecie Warszawskim, z którego przeniósł się do Wyższej Szkoły Handlowej, którą ukończył w 1932 r. Po studiach odbył służbę wojskową w słynnej szkole kawalerii w Grudziądzu. Później pracował w opiece społecznej. W 1935 r. zawarł związek małżeński z Danutą Kotwicz, a ich ślub pobłogosławił abp Stanisław Gali.

     Jan Dobraczyński pięknie zapisał się w historii czasów wojny i okupacji. Brał udział w kampanii wrześniowej. Z ramienia władz kościelnych działał w wydziale oświatowym Delegatury Rządu na Kraj. Byt redaktorem wydawanego w konspiracji pisma "Walka i Sprawy Narodu". Współpracował z Żegotą, a oficjalną pracę w opiece społecznej wykorzystał do uratowania kilkuset dzieci żydowskich. Jako oficer AK uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, kierując Biurem Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Za tę działalność otrzyma) Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami. Po kapitulacji powstania został wzięty do niewoli i przebywał w kilku niemieckich obozach jenieckich.

     W 1945 r. powrócił do Polski i związał się z prasą Stowarzyszenia PAX i z Instytutem Wydawniczym PAX, gdzie wydawał swoje książki. Był chętnie czytany, a takie tytuły jak "Listy Nikodema", "Cień ojca", "Święty miecz", "Najeźdźcy" czy "W rozwalonym domu" osiągały wielotysięczne nakłady. "Listy Nikodema" przetłumaczone zostały na kilkanaście języków i wydane w wielu krajach.

     Dobraczyński dwukrotnie był posłem na Sejm, w 1952 r. w dyskusji nad ustawą o warunkach przerywania ciąży ostro sprzeciwił się dopuszczalności aborcji. Do Sejmu wrócił w 1985 r. jako przewodniczący PRON. Odszedł 5 kwietnia 1994 r. mocno schorowany, nieco w zapomnieniu. Kilka tygodni przed śmiercią został wpisany na listę Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

     Pochowany został na Powązkach. Pogrzebowi przewodniczył bp Zbigniew Kraszewski, który przypominał oddanie pisarza Kościołowi i zasługi dla kultury katolickiej w Polsce.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 2 maja 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej