Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Jan Dobraczyński

     Minęła setna rocznica urodzin Jana Dobraczyńskiego, jednego z najwybitniejszych pisarzy katolickich XX wieku, autora ponad 70 książek. Cień na piękną biografię tego ideowego ucznia Romana Dmowskiego, a podczas okupacji hitlerowskiej oficera AK, rzuca jego zaangażowanie polityczne i wejście do ścisłego kierownictwa PRL-owskich organizacji - Frontu Jedności Narodu i Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego.

     Dobraczyński urodził się w Warszawie, jeszcze wtedy pod zaborem rosyjskim. Jego ojciec Ludwik Antoni byt urzędnikiem, sekretarzem Archikonfraterni Literackiej przy katedrze św. Jana oraz założycielem Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich. Pisarz maturę uzyskał w gimnazjum Adama Mickiewicza. Następnie studiował na Uniwersytecie Warszawskim, z którego przeniósł się do Wyższej Szkoły Handlowej, którą ukończył w 1932 r. Po studiach odbył służbę wojskową w słynnej szkole kawalerii w Grudziądzu. Później pracował w opiece społecznej. W 1935 r. zawarł związek małżeński z Danutą Kotwicz, a ich ślub pobłogosławił abp Stanisław Gali.

     Jan Dobraczyński pięknie zapisał się w historii czasów wojny i okupacji. Brał udział w kampanii wrześniowej. Z ramienia władz kościelnych działał w wydziale oświatowym Delegatury Rządu na Kraj. Byt redaktorem wydawanego w konspiracji pisma "Walka i Sprawy Narodu". Współpracował z Żegotą, a oficjalną pracę w opiece społecznej wykorzystał do uratowania kilkuset dzieci żydowskich. Jako oficer AK uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, kierując Biurem Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Za tę działalność otrzyma) Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami. Po kapitulacji powstania został wzięty do niewoli i przebywał w kilku niemieckich obozach jenieckich.

     W 1945 r. powrócił do Polski i związał się z prasą Stowarzyszenia PAX i z Instytutem Wydawniczym PAX, gdzie wydawał swoje książki. Był chętnie czytany, a takie tytuły jak "Listy Nikodema", "Cień ojca", "Święty miecz", "Najeźdźcy" czy "W rozwalonym domu" osiągały wielotysięczne nakłady. "Listy Nikodema" przetłumaczone zostały na kilkanaście języków i wydane w wielu krajach.

     Dobraczyński dwukrotnie był posłem na Sejm, w 1952 r. w dyskusji nad ustawą o warunkach przerywania ciąży ostro sprzeciwił się dopuszczalności aborcji. Do Sejmu wrócił w 1985 r. jako przewodniczący PRON. Odszedł 5 kwietnia 1994 r. mocno schorowany, nieco w zapomnieniu. Kilka tygodni przed śmiercią został wpisany na listę Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

     Pochowany został na Powązkach. Pogrzebowi przewodniczył bp Zbigniew Kraszewski, który przypominał oddanie pisarza Kościołowi i zasługi dla kultury katolickiej w Polsce.


Wojciech Świątkiewicz


Tekst pochodzi z Tygodnika

2 maja 2010   

Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny
Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
Lektura traktatu jest cennym duchowym doświadczeniem. Im częściej po niego sięgamy, tym bardziej przemienia on nasze serca. Osnowę dzieła stanowi dewiza św. Ludwika Marii de Montfort: "Wszystko dla Jezusa przez Maryję"... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej