Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Amalia. Królowa fado

     W LIZBONIE I NA ŚWIECIE

     "Amalia. Królowa fado" portugalskiego reżysera jest biograficznym utworem o najpopularniejszej w XX wieku pieśniarce muzyki fado. Urodzona w 1920 r. Amalia Rodrigues wywodziła się z ubogich dzielnic Lizbony, po drugiej wojnie światowej koncertowała już na catym świecie. Nigdy nie zerwała jednak z ojczyzną. To dzięki niej pełna smutku i melancholii fado, mieszanka lokalnej muzyki podmiejskiej, ogródkowej i rolkowej, cieszy się dziś popularnością w wielu krajach, także w Polsce. Nagrania i koncerty takich współczesnych gwiazd fado, jak Misia czy Mariza cieszą się w Polsce wielkim powodzeniem.

     Autorzy filmu ukazują karierę Amalii w cyklu retrospekcji od lat 30. do 80. XX wieku. Zgodnie z formułą kina biograficznego sceny z życia prywatnego artystki przeplatane tu są z jej piosenkami, a dramatyzm łączy się z melancholią i żartem. W ilustracji muzycznej filmu wykorzystano oryginałne nagrania Amalii.

     Pieśniarka dostała się na szczyty kariery dzięki powodzeniu jej muzyki u publiczności wywodzącej się. z ubogich dzielnic. Mimo światowych sukcesów publiki tej nigdy nie straciła, nawet po przewrocie wojskowym w 1974 r., kiedy po obaleniu Salazara doszli do władzy socjaliści. Pieśniarka była wówczas traktowana jako pupilka Salazara, bowiem w życiu prywatnym i karierze nie odeszła od praktykowania katolickiej wiary i portugalskiego patriotyzmu, nigdy też nie wystąpiła przeciwko dyktaturze.

     Prosty od strony dramaturgicznej i wzruszający film, w którym grają znani portugalscy aktorzy, przez melodramatyczne i dramatyczne losy artystki opowiada o przeżyciach zwyczajnych ludzi. Wtaśnie ich muzyką jest fado.

     "Amalia. Królowa fado"("Amalia"), Portugalia, 2008. Reżyseria - Carlos Coelho da Silva. Dystrybucja - Vivarto.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

20 czerwca 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej