Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Amalia. Królowa fado

     W LIZBONIE I NA ŚWIECIE

     "Amalia. Królowa fado" portugalskiego reżysera jest biograficznym utworem o najpopularniejszej w XX wieku pieśniarce muzyki fado. Urodzona w 1920 r. Amalia Rodrigues wywodziła się z ubogich dzielnic Lizbony, po drugiej wojnie światowej koncertowała już na catym świecie. Nigdy nie zerwała jednak z ojczyzną. To dzięki niej pełna smutku i melancholii fado, mieszanka lokalnej muzyki podmiejskiej, ogródkowej i rolkowej, cieszy się dziś popularnością w wielu krajach, także w Polsce. Nagrania i koncerty takich współczesnych gwiazd fado, jak Misia czy Mariza cieszą się w Polsce wielkim powodzeniem.

     Autorzy filmu ukazują karierę Amalii w cyklu retrospekcji od lat 30. do 80. XX wieku. Zgodnie z formułą kina biograficznego sceny z życia prywatnego artystki przeplatane tu są z jej piosenkami, a dramatyzm łączy się z melancholią i żartem. W ilustracji muzycznej filmu wykorzystano oryginałne nagrania Amalii.

     Pieśniarka dostała się na szczyty kariery dzięki powodzeniu jej muzyki u publiczności wywodzącej się. z ubogich dzielnic. Mimo światowych sukcesów publiki tej nigdy nie straciła, nawet po przewrocie wojskowym w 1974 r., kiedy po obaleniu Salazara doszli do władzy socjaliści. Pieśniarka była wówczas traktowana jako pupilka Salazara, bowiem w życiu prywatnym i karierze nie odeszła od praktykowania katolickiej wiary i portugalskiego patriotyzmu, nigdy też nie wystąpiła przeciwko dyktaturze.

     Prosty od strony dramaturgicznej i wzruszający film, w którym grają znani portugalscy aktorzy, przez melodramatyczne i dramatyczne losy artystki opowiada o przeżyciach zwyczajnych ludzi. Wtaśnie ich muzyką jest fado.

     "Amalia. Królowa fado"("Amalia"), Portugalia, 2008. Reżyseria - Carlos Coelho da Silva. Dystrybucja - Vivarto.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

20 czerwca 2010   

Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny
Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
Lektura traktatu jest cennym duchowym doświadczeniem. Im częściej po niego sięgamy, tym bardziej przemienia on nasze serca. Osnowę dzieła stanowi dewiza św. Ludwika Marii de Montfort: "Wszystko dla Jezusa przez Maryję"... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej