Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 
Zagubieni w miłości

     SAMOTNOŚĆ W PARYŻU

     Choć w czasie wakacji w repertuarze kin dominują lżejsze pozycje, na ekrany wchodzi francuski dramat ..Zagubieni w miłości". To mroczny obraz zrealizowany przez znanego aktora i reżysera filmowego, teatralnego i operowego Patrice Chereau. Jego filmy, dalekie od sentymentalizmu, są przeznaczone dla dorosłych widzów zdolnych do krytycznej refleksji.

     W "Zagubionych w miłości" autor ukazuje dramatyczne relacje trzech osób - Daniela, jego sąsiada i przyjaciółki Soni, którzy zmagają się z samotnością i brakiem autentycznych uczuć. Ten stały temat w kulturze i kinie podejmowany jest często przez wielu twórców w sposób banalny lub wręcz nihilistyczny, jakby bohaterowie nie mieli już oparcia w żadnym systemie wartości moralnych, religijnych i rodzinnych. Wynika to zapewne z ewolucji kultury i obyczajowości europejskiej, które zmierzają w kierunku zaprzeczania własnej tożsamości i tradycji.

     Autor filmu ukazuje współczesny Paryż w sposób wyjątkowy: nie oglądamy pocztówkowych zdjęć bogatych dzielnic, lecz życie od strony bardziej realistycznej i brutalnej. Ponure ulice, zaułki i mieszkania tworzą w pewnym sensie sztuczną scenerię dla dramatycznej akcji. Daniel, bohater filmu, walczy ze swoimi pragnieniami i obsesjami egzystencjalnymi. Podczas charytatywnych zajęć w domu opieki rozmawia ze starymi ludźmi, którym zwierza się ze swoich przeżyć. Nie może jednak porozumieć się ze swoją przyjaciółką Sonią, dziewczyną samodzielną, która - chociaż go kocha - nie chce z nim zamieszkać. Życie bohatera zakłóca nagle pojawienie się tajemniczego sąsiada, który nachodzi Daniela, włamuje się do jego mieszkania, adoruje go i nakłania do zwierzeń. Podobnie jak zdezorientowany Daniel, widz także nie wie, kim naprawdę jest ów intruz - realnym człowiekiem czy zjawą, spowiednikiem bohatera czy jego drugim ja, z którym Daniel prowadzi dialog na temat swoich przeżyć. Autor tego świetnie zrealizowanego filmu nie wyjaśnia nam tego, pozostawiając w końcu Daniela i Sonię w sytuacji otwartego wyboru. Film można uznać za mocny przyczynek do refleksji nad kondycją moralną młodych ludzi we współczesnej Europie. Główną rolę gra Roma-in Duris, jeden z czołowych gwiazdorów kina francuskiego.

     "Zagubieni w miłości" ("Persecution"), Francja, 2009. Reżyseria - Patrice Chereau. Wykonawcy: Romain Duris, Charlotte Gainsbourg, Jean - Hugues Anglade i inni. Dystrybucja - Against Gravity


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 4 lipca 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej