Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Zagubieni w miłości

     SAMOTNOŚĆ W PARYŻU

     Choć w czasie wakacji w repertuarze kin dominują lżejsze pozycje, na ekrany wchodzi francuski dramat ..Zagubieni w miłości". To mroczny obraz zrealizowany przez znanego aktora i reżysera filmowego, teatralnego i operowego Patrice Chereau. Jego filmy, dalekie od sentymentalizmu, są przeznaczone dla dorosłych widzów zdolnych do krytycznej refleksji.

     W "Zagubionych w miłości" autor ukazuje dramatyczne relacje trzech osób - Daniela, jego sąsiada i przyjaciółki Soni, którzy zmagają się z samotnością i brakiem autentycznych uczuć. Ten stały temat w kulturze i kinie podejmowany jest często przez wielu twórców w sposób banalny lub wręcz nihilistyczny, jakby bohaterowie nie mieli już oparcia w żadnym systemie wartości moralnych, religijnych i rodzinnych. Wynika to zapewne z ewolucji kultury i obyczajowości europejskiej, które zmierzają w kierunku zaprzeczania własnej tożsamości i tradycji.

     Autor filmu ukazuje współczesny Paryż w sposób wyjątkowy: nie oglądamy pocztówkowych zdjęć bogatych dzielnic, lecz życie od strony bardziej realistycznej i brutalnej. Ponure ulice, zaułki i mieszkania tworzą w pewnym sensie sztuczną scenerię dla dramatycznej akcji. Daniel, bohater filmu, walczy ze swoimi pragnieniami i obsesjami egzystencjalnymi. Podczas charytatywnych zajęć w domu opieki rozmawia ze starymi ludźmi, którym zwierza się ze swoich przeżyć. Nie może jednak porozumieć się ze swoją przyjaciółką Sonią, dziewczyną samodzielną, która - chociaż go kocha - nie chce z nim zamieszkać. Życie bohatera zakłóca nagle pojawienie się tajemniczego sąsiada, który nachodzi Daniela, włamuje się do jego mieszkania, adoruje go i nakłania do zwierzeń. Podobnie jak zdezorientowany Daniel, widz także nie wie, kim naprawdę jest ów intruz - realnym człowiekiem czy zjawą, spowiednikiem bohatera czy jego drugim ja, z którym Daniel prowadzi dialog na temat swoich przeżyć. Autor tego świetnie zrealizowanego filmu nie wyjaśnia nam tego, pozostawiając w końcu Daniela i Sonię w sytuacji otwartego wyboru. Film można uznać za mocny przyczynek do refleksji nad kondycją moralną młodych ludzi we współczesnej Europie. Główną rolę gra Roma-in Duris, jeden z czołowych gwiazdorów kina francuskiego.

     "Zagubieni w miłości" ("Persecution"), Francja, 2009. Reżyseria - Patrice Chereau. Wykonawcy: Romain Duris, Charlotte Gainsbourg, Jean - Hugues Anglade i inni. Dystrybucja - Against Gravity


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

4 lipca 2010   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej