Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Shrek Forever

     Koniec przygód Shreka

     Na ekrany wszedł "Shrek Forever", czwarta i ponoć ostatnia (choć nigdy nie wiadomo) część animowanej historii zielonego ulubieńca publiczności. Film ten przeznaczony jest głównie dla widowni młodzieżowej i familijnej. "Shrek Forever" ma zamknąć cykl przygód zielonego ogra, który mieszka na bagnach z żoną Fioną, trojgiem małych dzieci, wygadanym osiem i Kotem w butach. Pierwsza część opowieści o Shreku. adaptacja ilustrowanej książki dla dzieci, odniosła przed dziewięcioma laty wielki sukces frekwencyjny, stając się poważną konkurencją dla wytwórni Disneya w kategorii familijnego kina animowanego. Nic więc dziwnego, że autorzy w rytmicznych odstępach czasu realizowali kolejne części historii Shreka i jego przyjaciół. W czasie debaty na temat tej serii podkreślano kontrowersyjność faktu, że tytułowy bohater woli pozostać we własnej skórze, niż zmienić postać na ludzką.

     Czwarta część "Shreka" opowiada o wirtualnej podróży w czasie głównego bohatera. Shrek, udręczony opieką nad rozbrykanymi dziećmi, postanawia na chwilę odpocząć. Podpisuje z podejrzanym typem Rumpelnickim z gruntu faustowski pakt o cofnięciu się na pewien czas do dawnych czasów w zamian za jeden dzień ze swego życia. Jednakże bohater zostaje oszukany, w wyniku czego trafia do zupełnie innej rzeczywistości, w której ogry muszą walczyć o przetrwanie. Shrek walczy więc o odzyskanie wolności i o powrót do rodziny...

     W dynamicznie zrealizowanym i zmontowanym filmie odnajdujemy tradycyjnie elementy poprzednich części cyklu i pozytywne spojrzenie na rodzinę. Autorzy wpletli jednak dodatkowo wątki ze starych i nowych przebojów kinowych z gatunków fantastyki i horroru. W sumie film traci więc sporo ze swej oryginalności, tworząc dziwaczną mieszankę wcześniejszych "Shreków" i zapożyczeń z innych utworów klasycznych i współczesnych. Może się więc wydawać, że twórcy filmu kontynuują na siłę sukces pierwszej części cyklu.

     "Shrek Forever", USA, 2010. Reż. Mikę Mitchell. Dubbing: Zbigniew Zamachowski, Jerzy Stuhr, Cezary Pazura, Agnieszka Kunikowska, Wojciech Malajkat i inni.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

18 lipca 2010   

Wasze komentarze:
 Sihil: 25.01.2011, 19:35
 mi się podobało. nie tyle pod względem że osioł super żarty kolorowo i w ogóle. Cała seria ma ogólnie bardzo pozytywne przesłanie. opowiada o nieraz zawiłych sytuacjach międzyludzkich i jak z nich wychodzić :) podoba mi się :)
 Ania: 25.07.2010, 22:20
 A mnie sie podobała 4 cześc i polecam w 3D :)
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej