Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Dzwoneczek i uczynne wróżki

     Dzwoneczek i Eliza

     W lipcowe upały, kiedy na ekranach dominują filmy popularne, rozrywkowe i familijne ("Toy Story 3" i "Shrek 4"), wchodzi na ekrany "Dzwoneczek i uczynne wróżki", najnowsza produkcja Disneya. Pisałem niedawno w "Idziemy", że wytwórnia wraca do starej i wypróbowanej konwencji filmów swego założyciela i zarazem wybitnego twórcy kina animowanego. Także "Dzwoneczka" można zaliczyć do filmów tego nurtu, dla których inspiracją były często utwory z kanonu klasycznej literatury.

     W zekranizowanym przez Walta Disneya w 1953 roku "Piotrusiu Panie", słynnej powieści brytyjskiego pisarza Jame-sa Matthew Barrie'go, pojawiła się mała skrzydlata wróżka Dzwoneczek. W książce jest postacią drugoplanową, jednak we wszystkich niemal ekranizacjach powieści gra ważną rolę.

     Tym razem bohaterka pojawia się w realnym i współczesnym świecie. Do letniego domu przyjeżdża z Londynu badacz motyli ze swoją ośmioletnią córeczką Elizą, którą fascynuje świat wróżek. Właśnie do niej trafia Dzwoneczek ze swoją koleżanką. Rezolutne wróżki szybko zaprzyjaźniają się z dziewczynką i wspólnie usiłują przekonać wierzącego tylko w naukę ojca Elizy, że wróżki istnieją naprawdę. I mają wspaniały wpływ na wyobraźnię dzieci.

     Ta prosta i wdzięczna historia została opowiedziana w formie kreskówki nawiązującej do wspomnianego "Piotrusia Pana" czy "Królewny Śnieżki". W filmie nie ma agresji, często spotykanej we współczesnych produkcjach dla dzieci. Warto zwrócić uwagę na ciekawą polską wersję językową.

     "Dzwoneczek i uczynne wróżki" ("Tinker Bell and the Great Fairy Rescue"), USA, 2010. Reżyseria: Bradley Raymond. Wykonawcy polskiej wersji językowej: Natalia Rybicka, Natalia Jankiewicz, Robert Czebotar, Monika Dryl, Katarzyna Glinka, Kaja Paschalska, Tamara Arciuch i inni. Dystrybucja: Forum Film Poland


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

1 sierpnia 2010   

Wasze komentarze:
 AKP: 03.08.2010, 07:28
 Wróżek nie ma. Są demony. Pismo Św.
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej