Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Niezniszczalni

     POPRAWA OBRAZU AMERYKI

     Amerykański film "Niezniszczalni" nie byłby godny polecenia czytelnikom "Idziemy", gdyby nie to, że wyreżyserował go Sylwester Stallone. Słynny ekranowy Rocky i Rambo uchodzi za gwiazdora o niepopularnych w Hollywood poglądach dalekich od lewicy.

     Dzieło Stallone'a jest reklamowane jako największa "filmowa demolka roku z przymrużeniem oka". Oglądamy coś na kształt pastiszu współczesnych filmów przygodowych. Podstarzały, ale jeszcze sprawny Stallone zaangażował do filmu grupę takich jak on gwiazdorów kina akcji, łącznie z występującymi w epizodach Brucem Willisem i Arnoldem Schwarzeneggerem. Zaprawieni w bojach najemnicy, byli agenci służb, na zamówienie wpływowych osobników tworzą specjalny oddział, którego zadaniem jest likwidacja generała - dyktatora na jakiejś wysepce w Ameryce Południowej. Na miejscu okazuje się jednak, że oddział komandosów zosta! wprowadzony w błąd, wyspę bowiem terroryzuje bezwzględny były agent CIA, który opanował rynek narkotykowy. Najemnicy muszą się ewakuować, ale powodowani poczuciem honoru przygotowują ponowny rajd na wyspę w celu pojmania owego zdrajcy. Musi więc dojść do końcowych efektownych porachunków...

     Stallone chciał poprawić mocno ostatnio popsuty obraz amerykańskich sił zbrojnych i CIA, które to instytucje są krytykowane w światowych mediach jako symbol zbrodniczej i nieudolnej działalności. Medialne przecieki tajnych materiałów na temat wojny w Iraku i w Afganistanie oraz innych operacji CIA na świecie sprawiły, że przywódców tych instytucji postrzegamy jako bandę idiotów i zdrajców. Kiedyś mityczni bohaterowie amerykańskich filmów bywali postaciami szlachetnymi, przeżywającymi moralne dylematy, natomiast współcześni herosi kina akcji najczęściej są często godni politowania.

     W "Niezniszczalnych" Sylwester Stallone pokazuje grupę komandosów, którzy jak w starym westernie bezinteresownie przychodzą z pomocą uciemiężonej ludności w Ameryce Łacińskiej. Są więc "dobrymi" Amerykanami przeciwstawionymi "złemu" zdrajcy. Posługując się formą kina sensacyjnego, Stallone poprawia w tym filmie obraz Ameryki w świecie.

     "Niezniszczalni" ("The Expendables"), USA, 2010. Reżyseria: Sylwester Stallone. Wykonawcy: Sylwester Stallone, Jason Statham, Jet Li, Dolph Lungren, Mickey Rourke, Bruce Willis, Arnold Schwarzenegger, Steve Austin i inni. Dystrybucja: Monolith Films


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

29 sierpnia 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej