Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 
Święty interes

     CHŁOPI I SAMOCHÓD

     Wkrótce wchodzi na ekrany "Święty interes", nowe dzieło Macieja Woj-tyszki, znanego autora wielu filmów, ambitnych spektakli teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy i książek. Nowa polska komedia filmowa - pokazana już na majowym festiwalu w Gdyni, o czym pisałem w "Idziemy" - świadczy o złym stanie rodzimej komedii.

     Przykładów można podać więcej, np. graną aktualnie na ekranach żenującą amatorszczyznę "Projekt dziecko", ale przecież od tak doświadczonego reżysera jak Wojtyszko możemy wymagać czegoś więcej. Zaproponował on prymitywną satyrę na "ciemnotę" współczesnej polskiej wsi, a główne role zagrali dwaj znakomici i popularni aktorzy: Piotr Adamczyk i Adam Woronowicz, najbardziej znani jako ekranowe wcielenia papieża Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Aktorzy ci mają oczywiście prawo grać rozmaite role, od dramatycznych po komediowe. Trudno przecież od nich wymagać, żeby przez całe życie byli kojarzeni tylko z postaciami wielkich kapłanów. Nie są przecież żadnymi świętymi, tylko aktorami, chociaż Adam Woronowicz w wielu wywiadach stwierdzał jednoznacznie, że w pracy nad rolą ks. Popiełuszki motywacja religijna była dla niego bardzo istotna.

     W "Świętym interesie" obaj aktorzy stworzyli papierowe postacie. Grają dwóch braci, którzy przyjeżdżają do rodzinnej wsi na pogrzeb ojca. Scheda po nim ogranicza się do starego, wysłużonego samochodu marki Warszawa, który ponoćbył kiedyś własnością kard. Karola Wojtyły. Tytułowy interes polega więc na tym, że bracia chcą wynająć lub sprzedać ów "święty" samochód, co ma im przynieść niezły zysk. Wywołuje to na wsi wielkie poruszenie, dochodzi do oszustw i rękoczynów, a ciemni chłopi zaczynają modlić się nawet do części owego samochodu. W pewnym momencie do akcji wkracza przedstawiciel miastowej mafii...

     Pikantny w założeniu pomysł zupełnie nie wypalił. Reżyser powiela klisze z modnej dziś antyklerykalnej medialnej papki. Pełna prymitywnych gagów akcja daleko odbiega od dobrych wzorów i poziomu rodzimych komedii "wiejskich", jak np. trylogie spod znaku "Sami swoi" i "U Pana Boga za piecem" oraz mnóstwa innych pozycji kinowych i telewizyjnych. "Święty interes" nie jest ani udaną komedią, ani też ciepłym obrazkiem z życia prowincji.

     "Święty interes", Polska, 2010. Reżyseria: Maciej Wojtyszko. Wykonawcy: Piotr Adamczyk, Adam Woronowicz, Tomasz Międzik, Dorota Landowska i inni. Dystrybucja: Kino Świat


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 22 sierpnia 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej