Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 
Bazyl. Człowiek z kulą w głowie

     KOMEDIA 0 POGODNYM MŚCICIELU

     Jean-Pierre Jeunet, autor filmu "Bazyl. Człowiek z kulą w głowie", realizuje od lat rozmaite utwory wyróżniające się atrakcyjnością wizualną i dramaturgiczną. Większość jego dziet, w tym gtośna i popularna także u nas "Amelia", ma charakter baśniowo-surrealistyczny. Autor nawiązuje do najlepszych tradycji dawnego kina francuskiego z nurtu realizmu poetyckiego oraz do klasycznej burleski. W swoich filmach sktada także hotd staremu Paryżowi. Inspiracje te Jeunet uzupełnia nowoczesnymi środkami wyrazu - wstawkami animowanymi i efektami komputerowymi - co sprawia, że jego filmy łączą w sobie charakter autorski z wysokiej próby profesjonalizmem.

     Reżyser "Bazyla" to jeden z nielicznych twórców, którzy nie wstydzą się realizacji filmów atrakcyjnych dla widzów, łączących artystyczne wyrafinowanie ze zrozumiałym dla każdego językiem kina. Jego filmy wyróżniają się artystyczną brawurą i noszą w sobie ideę wiary w człowieka, afirmacji życia i pogodnej życzliwości dla ludzi biednych i niepełnosprawnych. Nic dziwnego więc, że po sukcesie "Amelii" Jeunetowi zaproponowali współpracę producenci amerykańscy, którzy dołożyli się do realizacji "Bazyla" Oryginalny tytuł filmu nawiązuje do formy błazenady opartej na klasycznej burlesce, która nosi tu charakter oryginalnej autorskiej wizji.

     Właściwości te odnajdujemy w "Bazylu". Jego bohaterem jest mężczyzna, który po przypadkowym postrzeleniu zostaje zmuszony do życia z kulą w głowie. Ten surrealistyczny początek posłużył reżyserowi do opowiedzenia brawurowej historii o sprytnie pomyślanej zemście Bazyla na firmie produkującej broń. W tym celu bohater zamieszkuje z grupą dziwacznych kloszardów, z których każdy ma jakąś niezwykłą umiejętność. Wraz z nimi Bazyl opracowuje plan walki konkurujących ze sobą szefów firm produkujących broń. Akcja nabiera charakteru dynamicznego kina komediowo-sensacyjnego w surrealistycznym wydaniu.

     "Bazyl. Człowiek z kulą w głowie", Francja 2009. Reżyseria: Jean-Pierre Jeunet. Wykonawcy: Dany Boon, Jean-Pierre Marielle, Yolande Moreau, Julie Ferrer, Omar Sy, Andre Dussollier i inni. Dystrybucja: Syrena Films


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 19 września 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej