Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Niepokonani

HISTORIE NIEPOKONANYCH

Znany prezenter Wiadomości TVP od września prowadzi własny program "Niepokonani". W Jedynce pojawił się zwiastun zapowiadający pierwsze odcinki cyklu. Krzysztof Ziemiec przechodzi w nim przez ogień.

Promocyjnie mógłbym powiedzieć - śmieje się Krzysztof Ziemiec - że już leżąc w szpitalu sam to wymyśliłem, ale tak nie było. Kiedy człowiek jest ciężko poparzony, nie myśli zupełnie o życiu zawodowym, ale tylko o tym, żeby wrócić do sił i do normalnego życia. Projekt programu powstał w głowie młodego producenta, jednak gdzieś to musiało się zgrać tam, "na górze".

Wyobraził sobie program pokazujący ludzkie nieszczęście, ale... pozytywnie. - Bo to, że ludzie są nieszczęśliwi, że brakuje im do pierwszego, że sobie nie radzą z życiem - o, takich pseudointerwencyjnych audycji jest wiele. Myślałem o programie, który będzie konstruktywny, gdzie będzie można pokazać, jak pomóc - mówi prezenter. "Niepokonani" to ludzie, którzy się nie poddają i mimo tragedii, wypadku, ciężkiej choroby robią wszystko, żeby odzyskać siły i nie tracić nadziei.

Kiedy Krzysztof Ziemiec w 2008 r. uległ ciężkiemu poparzeniu, długo nie mógł marzyć o powrocie do pracy zawodowej. Leczenie i rehabilitacja trwały ponad półtora roku. Pod koniec 2009 r. zaczął się kryzys w mediach i telewizje zwalniały pracowników. Prezenter nie wiedział, czy uda mu się wrócić do zawodu wymagającego nienagannego wyglądu i sił fizycznych.

- Zadzwonił wtedy do mnie Jan Klecel, młody twórca, operator po łódzkiej szkole filmowej, i powiedział, że bazując na mojej historii wymyślił projekt programu. Zapytał mnie, czy zgodziłbym się prowadzić taki cykl, jako ten, który - mówiąc górnolotnie - zaświadcza swoim życiem. Akurat niewiele wcześniej widziałem zrealizowany przez niego film dokumentalny "Anatomia przemocy", który opowiadał o "polskim Fritzlu". Pamiętam, że głęboko to przeżyłem, sam zaciskałem ze złości pięści w poczuciu strasznej bezradności. Na pytanie o udział w projekcie powiedziałem oczywiście "tak", wiedząc, że rozmawiam z człowiekiem głębokim, o dużej wrażliwości.

Minęło parę miesięcy. Krzysztof Ziemiec wrócił do "Wiadomości". Wiosną ponownie zadzwonił Jan Klecel, wracając do pomysłu programu. - Bałem się trochę - opowiada Ziemiec - żeby to nie był program tabloidowy, takie "sprzedawanie łez i krwi". To nie w mojej naturze. Jednak po dalszych rozmowach okazało się, że dojrzewający projekt stawia sobie cel pozytywny, konstruktywny. Pokazując problem, ma odpowiedzieć też na pytanie: jak sobie z tym poradzić, jak odbić się od dna w każdej sytuacji.

- W zwiastunie programu przechodzisz przez płomienie. Nie bałeś się wracać do trudnych wspomnień? - pytam Krzysztofa.

- Jak to było w "Misiu" Stanisława Barei: jest "prawda czasu i prawda ekranu" - uśmiecha się mój rozmówca.

- Płomienie były z rzutnika, na szczęście nie paliły. Nie lubię wracać do tego, co mnie spotkało. Jednak producent stwierdził, że pewnie nie wszyscy mnie znają i wiedzą, co spotkało mnie dwa lata temu. Dobrze więc krótko przypomnieć tę historię, żeby nasi widzowie wiedzieli, że mają do czynienia z kimś, kto wie, o czym rozmawia. Kto sam na sobie doświadczył, co to ból, łzy, momenty załamania, i dobrze wie, co to jest pomoc i wsparcie w takiej chwili. Bez wsparcia żaden z ludzi, których zobaczymy w "Niepokonanych", nie poradziłby sobie. W rozmowach z gośćmi, którzy przeszli znacznie dramatyczniejsze chwile niż ja, staram się, żeby nie wstydzili się o tym opowiedzieć, żeby nie bali się emocji. Nie ukrywam, że nierzadko na naszych twarzach widać łzy. Kiedy widzi się piękną, młodą, kruchą kobietę, która po ciężkim wypadku nie może wstać z wózka, trudno słuchać obojętnie. Jednak ona się nie poddaje, walczy ze słabością, wraca do pracy, chce dalej nagrywać piosenki. - Dzisiaj towarzyszy mi przekonanie, że trzeba być szczęśliwym i za wszelką cenę do tego dążyć - ciągnie prezenter - tymczasem wszyscy wiemy, że zdarzają się tylko chwile szczęścia. W życiu bywa, że musimy zaciskać zęby i dawać sobie radę z tym, co nas spotyka, nieść swój prywatny krzyż. I nie jest tajemnicą, że sami nie dajemy sobie rady.

W programie "Niepokonani" Krzysztof Ziemiec zadaje swoim gościom głębokie pytania: co wam pomogło? Czy prosiliście o pomoc Boga, czy raczej mieliście do Niego żal i pretensje? - Nie ukrywam, że historie, choć ogromnie dramatyczne - podkreśla dziennikarz - kończą się pozytywnie, i tym trudnym optymizmem chcemy widzów zarażać.

- A ty sam - pytam Krzysztofa - miałeś pretensje do Boga?

- Nie miałem. Za to od razu miałem w głowie pytania: dlaczego, po co? Co to za znak? Dlaczego w takim momencie?

- I znalazłeś odpowiedź?

- Ciągle szukam i myślę, że jestem może w połowie drogi. Częścią odpowiedzi będzie również ten program.

Program "Niepokonani" jest emitowany w każdą środę o godzinie 22.25 w TVP 1

Elżbieta Ruman

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 12 września 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Dlaczego wyznaję wiarę chrześcijańską. Dlaczego wierzę?Dlaczego wyznaję wiarę chrześcijańską. Dlaczego wierzę?

Kaplica Św. Heleny - miejsce znalezienia Świętego KrzyżaKaplica Św. Heleny - miejsce znalezienia Świętego Krzyża

Rodzeństwo, czyli... jak pies z kotem<Rodzeństwo, czyli... jak pies z kotem<

Zdrada małżeńska jest ostrym zranieniem miłości i ciężką przewiną wobec dzieckaZdrada małżeńska jest ostrym zranieniem miłości i ciężką przewiną wobec dziecka

Spotkanie nad Morskim OkiemSpotkanie nad Morskim Okiem

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej