Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 
Dorian Gray

     UPADEK DORIANA GRAYA

     Brytyjski reżyser Oliver Parker nakręcił przed kilkoma laty zabawny i inteligentny film na podstawie "Idealnego męża" Oscara Wilde'a. Teraz powrócił do inspiracji twórczością tego angielskiego pisarza i dramaturga uznanego w końcu XIX w. za skandalistę i skazanego na więzienie za homoseksualizm. Wilde jest dziś w pewnych kręgach postrzegany jako klasyk tzw. sztuki gejowskiej. Jednak film "Dorian Grey" na podstawie powieści "Portret Doriana Graya" nie ma z tym wiele wspólnego, podobnie jak cała twórczość pisarza.

     Opowieść oparta na motywach faustowskich i klasycznych horrorach gotyckich ma charakter mrocznego moralitetu z tragicznym zakończeniem. Aktywiści tzw. kultury gejowskiej posuwają się więc w rewizjonizmie kulturowym do absurdalnych interpretacji. Wnioski płynące z filmu można bowiem odebrać jako afirmację tradycyjnej moralności.

     Autorzy filmu pozostali wierni duchowi powieści Wilde'a z 1890 r., choć pozmieniali trochę szczegółów. Akcja została rzucona na tło starego i ponurego Londynu, w którym uderza kontrast między nędzą ulic a salonami pełnymi modnych dandysów. Do stolicy przyjeżdża Dorian Gray. Poznaje ludzi z towarzystwa, m.in. malarza Bazylego i diabolicznego Lorda Wottona. Zafascynowany chłopcem Bazyli maluje jego portret, który z czasem staje się przekleństwem Doriana. Lord Wotton wyczuwa w chłopcu ukryte dążenie do zła i nakłania go do hulanek, rozpusty i świadomego krzywdzenia ludzi. Dorian pogrąża się w takim stylu życia, zachowując mimo upływu lat młodzieńczy wygląd...

     Film można traktować jak horror z morałem i współczesnymi odniesieniami. W gruncie rzeczy moralny problem filmu jest dziś jeszcze bardziej aktualny, w epoce Wilde'a nie było bowiem telewizji, Internetu, gwiazd i celebrytów będących kreatorami współczesnych obyczajów. Nie przejawiają oni z reguły głębszych dylematów na temat współczesnej moralności, jak ma to miejsce w "Dcrianie Grayu".

     "Dorian Gray", Wielka Brytania 2009. Reżyseria: Oliver Parker. Wykonawcy: Ben Bernes, Colin Firth, Ben Chaplin, Rebecca Hali, Fiona Shaw i inni. Dystrybucja: Best Film


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 26 września 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej