Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Aftershock

     CIEKAWOSTKI Z CHIN

     Kinematografia chińska jest obecnie bardzo prężna, różnorodna i w coraz większym stopniu obecna na światowych rynkach. W części finansuje ją państwo, ale także wytwórnie z Hong Kongu i Tajwanu. W Chinach pracują coraz bardziej znani chińscy filmowcy mieszkający w Ameryce i Europie. Zorganizowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich Przegląd Filmów Chińskich, który odbył się ostatnio w warszawskim kinie Kultura, ukazał różnorodność i rosnący poziom kina chińskiego. Mogliśmy obejrzeć siedem utworów wyprodukowanych w ostatnich dwóch latach - zrealizowane w gatunkach popularnych wielkie inscenizacje historyczne i kameralne utwory współczesne.

     Przegląd otworzył wyprodukowany w tym roku "Aftershock", po raz pierwszy pokazany w Europie, a odnoszący w Chinach wielkie sukcesy. Ta świetna technicznie produkcja zaczyna się jak amerykański film katastroficzny o trzęsieniu ziemi, którego skala jest tu jednak niewyobrażalnie większa. Stopniowo akcja zmierza w kierunku melodramatu rodzinnego i epickiego kina społecznego, dziwnej mieszanki klasycznego kina radzieckiego i amerykańskiego. Do końca odczuwamy specyficzny klimat obyczajowy i uczuciowy.

     W 1976 r. w mieście Tangshan doszło do trzęsienia ziemi, w wyniku którego zginęło około 200 tys. ludzi. Film ukazuje tamto tragiczne wydarzenie i jego następstwa przez pryzmat losów jednej rodziny. W trakcie kataklizmu rodzice pragną uratować swoje dzieci. Ojciec ginie, matka zaś po dotarciu do przywalonych dzieci ratuje synka, myśląc, że córeczka i tak zginie. Fan Teng jednak przeżyje i zostanie wychowana przez przybranych rodziców. Losy matki i dzieci poznajemy na przestrzeni wielu lat aż do współczesności.

     Autorzy "Aftershock", opisując ludzkie dramaty, zaledwie markują tło społeczne najnowszej historii Chin, jakby m chcieli ominąć problemy komunistycznej rzeczywistości. Skupiają się na pokazaniu rozwoju gospodarczego kraju i nowoczesnego wyglądu miast. Twórcy zmierzają więc do ukazania tego, co Chińczyków łączy, a nie dzieli. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że film ten, będący ciekawostką repertuarową, znajdzie polskiego dystrybutora. Warto bowiem, aby widownia polska coraz lepiej poznawała kino chińskie.

     "Aftershock", Chiny, 2010. Reżyseria: Feng Xiaogang. Wykonawcy: Xu Fan, Zhang Jingchu, Li Chen i inni.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

3 października 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej