Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Aftershock

     CIEKAWOSTKI Z CHIN

     Kinematografia chińska jest obecnie bardzo prężna, różnorodna i w coraz większym stopniu obecna na światowych rynkach. W części finansuje ją państwo, ale także wytwórnie z Hong Kongu i Tajwanu. W Chinach pracują coraz bardziej znani chińscy filmowcy mieszkający w Ameryce i Europie. Zorganizowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich Przegląd Filmów Chińskich, który odbył się ostatnio w warszawskim kinie Kultura, ukazał różnorodność i rosnący poziom kina chińskiego. Mogliśmy obejrzeć siedem utworów wyprodukowanych w ostatnich dwóch latach - zrealizowane w gatunkach popularnych wielkie inscenizacje historyczne i kameralne utwory współczesne.

     Przegląd otworzył wyprodukowany w tym roku "Aftershock", po raz pierwszy pokazany w Europie, a odnoszący w Chinach wielkie sukcesy. Ta świetna technicznie produkcja zaczyna się jak amerykański film katastroficzny o trzęsieniu ziemi, którego skala jest tu jednak niewyobrażalnie większa. Stopniowo akcja zmierza w kierunku melodramatu rodzinnego i epickiego kina społecznego, dziwnej mieszanki klasycznego kina radzieckiego i amerykańskiego. Do końca odczuwamy specyficzny klimat obyczajowy i uczuciowy.

     W 1976 r. w mieście Tangshan doszło do trzęsienia ziemi, w wyniku którego zginęło około 200 tys. ludzi. Film ukazuje tamto tragiczne wydarzenie i jego następstwa przez pryzmat losów jednej rodziny. W trakcie kataklizmu rodzice pragną uratować swoje dzieci. Ojciec ginie, matka zaś po dotarciu do przywalonych dzieci ratuje synka, myśląc, że córeczka i tak zginie. Fan Teng jednak przeżyje i zostanie wychowana przez przybranych rodziców. Losy matki i dzieci poznajemy na przestrzeni wielu lat aż do współczesności.

     Autorzy "Aftershock", opisując ludzkie dramaty, zaledwie markują tło społeczne najnowszej historii Chin, jakby m chcieli ominąć problemy komunistycznej rzeczywistości. Skupiają się na pokazaniu rozwoju gospodarczego kraju i nowoczesnego wyglądu miast. Twórcy zmierzają więc do ukazania tego, co Chińczyków łączy, a nie dzieli. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że film ten, będący ciekawostką repertuarową, znajdzie polskiego dystrybutora. Warto bowiem, aby widownia polska coraz lepiej poznawała kino chińskie.

     "Aftershock", Chiny, 2010. Reżyseria: Feng Xiaogang. Wykonawcy: Xu Fan, Zhang Jingchu, Li Chen i inni.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

3 października 2010   

Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny
Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
Lektura traktatu jest cennym duchowym doświadczeniem. Im częściej po niego sięgamy, tym bardziej przemienia on nasze serca. Osnowę dzieła stanowi dewiza św. Ludwika Marii de Montfort: "Wszystko dla Jezusa przez Maryję"... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej