Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Essential Killing

     MĘCZEŃSTWO TALIBA

     Jerzy Skolimowski odniósł sukces na tegorocznym festiwalu w ťWenecji politycznym dreszczowcem "Essential Killing", króry otrzymał nagrodę specjalną. Głównym promotorem doczepionej w ostatniej chwili do werdyktu nagrody był przewodniczący jury Quentin Tarantino. Twórca "Pulp Fiction" dostrzegł tu być może podobieństwo do swoich obrazów, naznaczonych anarchistycznym i brutalnym widzeniem świata. Chodziło mu zapewne o osiągnięcie przez polskiego reżysera efektu solidarności widzów ze ściganym człowiekiem, będącym w sposób oczywisty złapanym przez Amerykanów w Afganistanie terrorystą. Wszelkie rozmywające ten fakt wypowiedzi reżysera są niedorzeczne i sprzeczne z tym, co oglądamy.

     "Essential Killing" wpisuje się w narastającą w Europie antyamerykańską kampanię związaną z ujawnianiem domniemanych tajnych więzień dla terrorystów urządzanych przez CIA w Europie Środkowej, także w Polsce.

     W filmie oglądamy brutalne przesłuchania i transport taliba z Afganistanu do Europy. Amerykańscy żandarmi zachowują się co najmniej jak funkcjonariusze gestapo lub NKWD. Po katastrofie wojskowego samochodu Mohammedowi udaje się uciec, a jego samotna przeprawa przez góry zajmuje większość akcji. Aby przeżyć, bohater bez skrupułów zabija tropiących go żołnierzy i napotkanych chłopów. W retrospekcjach oglądamy sceny muzułmańskich modlitw i momentów szczęścia Mohammeda. Sugeruje to, że bohater walczył o sprawę w swoim mniemaniu słuszną, co ustawia go jako męczennika. Dodajmy, że w tle filmu plączą się jacyś mamroczący po polsku drwale, a na końcu pojawia się francuska aktorka Emmanuelle Seignier, żona Romana Polańskiego. Gra głuchoniemą kobietę, która samotnie mieszka w górskiej chatce i udziela bohaterowi pomocy.

     Więzienia CIA w Polsce miały być położone na Mazurach, tu zaś oglądamy wielkie zaśnieżone góry. Czy w takim razie Skolimowskiemu chodziło o osiągniecie efektu umowności?

     "Essential Killing", Polska/Norwegia/Irlandia/Węgry, 2010. Reżyseria: Jerzy Skolimowski. Wykonawcy: Vincent Galio, Emmanuelle Seigner i inni. Dystrybucja: Syrena Films


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

17 października 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej