Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Essential Killing

     MĘCZEŃSTWO TALIBA

     Jerzy Skolimowski odniósł sukces na tegorocznym festiwalu w ťWenecji politycznym dreszczowcem "Essential Killing", króry otrzymał nagrodę specjalną. Głównym promotorem doczepionej w ostatniej chwili do werdyktu nagrody był przewodniczący jury Quentin Tarantino. Twórca "Pulp Fiction" dostrzegł tu być może podobieństwo do swoich obrazów, naznaczonych anarchistycznym i brutalnym widzeniem świata. Chodziło mu zapewne o osiągnięcie przez polskiego reżysera efektu solidarności widzów ze ściganym człowiekiem, będącym w sposób oczywisty złapanym przez Amerykanów w Afganistanie terrorystą. Wszelkie rozmywające ten fakt wypowiedzi reżysera są niedorzeczne i sprzeczne z tym, co oglądamy.

     "Essential Killing" wpisuje się w narastającą w Europie antyamerykańską kampanię związaną z ujawnianiem domniemanych tajnych więzień dla terrorystów urządzanych przez CIA w Europie Środkowej, także w Polsce.

     W filmie oglądamy brutalne przesłuchania i transport taliba z Afganistanu do Europy. Amerykańscy żandarmi zachowują się co najmniej jak funkcjonariusze gestapo lub NKWD. Po katastrofie wojskowego samochodu Mohammedowi udaje się uciec, a jego samotna przeprawa przez góry zajmuje większość akcji. Aby przeżyć, bohater bez skrupułów zabija tropiących go żołnierzy i napotkanych chłopów. W retrospekcjach oglądamy sceny muzułmańskich modlitw i momentów szczęścia Mohammeda. Sugeruje to, że bohater walczył o sprawę w swoim mniemaniu słuszną, co ustawia go jako męczennika. Dodajmy, że w tle filmu plączą się jacyś mamroczący po polsku drwale, a na końcu pojawia się francuska aktorka Emmanuelle Seignier, żona Romana Polańskiego. Gra głuchoniemą kobietę, która samotnie mieszka w górskiej chatce i udziela bohaterowi pomocy.

     Więzienia CIA w Polsce miały być położone na Mazurach, tu zaś oglądamy wielkie zaśnieżone góry. Czy w takim razie Skolimowskiemu chodziło o osiągniecie efektu umowności?

     "Essential Killing", Polska/Norwegia/Irlandia/Węgry, 2010. Reżyseria: Jerzy Skolimowski. Wykonawcy: Vincent Galio, Emmanuelle Seigner i inni. Dystrybucja: Syrena Films


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

17 października 2010   

Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka? Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka?
Anna Jedna
Niniejsza książka to pomoc dla tych, którzy chcą zachować wierność małżeńską, niezależnie od okoliczności i ludzkiej słabości. To także znakomity podręcznik Bożej mądrości i Bożej miłości dla tych, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej