Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 
Zwycięzca

     SEKRETY MUSSOLINIEGO

     Autorem filmu "Zwycięzca" jest Mar-co Bellocchio, znany włoski reżyser filmowy i teatralny, który zadebiutował w 1965 r. filmem "Pięści w kieszeni". Został wtedy obwołany jednym z artystycznych przywódców europejskiej lewackiej kontrkultury. Wymowa jego późniejszych utworów skierowana była przeciwko tradycyjnym instytucjom, głównie rodzinie i Kościołowi. Jednak w 2003 r. Bellocchio zdobył się na film "Witaj, nocy", w którym ukazał przebieg porwania i mordu na przywódcy włoskiej partii chadeckiej Aldo Moro, dokonanym w 1979 r. przez komunistyczną organizację terrorystyczną Czerwone Brygady.

     Tegoroczny "Zwycięzca" jest z kolei niezwykle interesujący od strony poznawczej i historycznej. Autor opowiada - do niedawna mało znaną - historię pierwszego małżeństwa Benita Mussoliniego, przywódcy włoskiej partii faszystowskiej z okresu międzywojennego. Jak ustalili włoscy dziennikarze i historycy (ukazały się na ten temat dwie książki!) przyszły Duce ożenił się przed I wojną światową, jako ambitny działacz skrajnie rewolucyjnej i antyklerykalnej partii socjalistycznej. Jego wybranką została pochodząca z zamożnej rodziny Ida Dalser, która zafascynowana Mussolinim poświęciła dla jego działalności rewolucyjnej cały swój majątek. Jednak przyszły przywódca Włoch w czasie wojny wyparł się jej i swego małego synka, żeniąc się powtórnie.

     W "Zwycięzcy" poznajemy historię rozpaczliwej i nieudanej walki Idy o uratowanie małżeństwa i o własną godność. Po dojściu do władzy Duce polecił jednak zniszczyć świadectwa swego pierwszego małżeństwa i chrztu syna, po czym Idę umieszczono w zakładzie dla obłąkanych. W filmie dominują dwie silne osobowości - Ida i Mussolini - w świetnej interpretacji aktorskiej.

     Godne podkreślenia jest, że reżyser mocno wypunktował skrajnie socjalistyczny i antykatolicki rodowód włoskiej partii faszystowskiej. Sprawę tę w propagandzie sowieckiej i PRL-owskiej wstydliwie ukrywano, traktując faszyzm jako ideologię prawicową. W kontekście aktualnej polityki włoskiej warto zaznaczyć, że film ten jest interpretowany przez lewicowe w większości tamtejsze media jako atak na premiera Silvia Berlusconie-go. W gruncie rzeczy jednak film nie daje ku temu podstaw.

     "Zwycięzca", Włochy/Francja 2009. Reżyseria: Marco Bellocchio. Wykonawcy: Giovanna Mezzogiorno, Filipo Timi i inni. Dystrybucja: Against Gravity


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 7 listopada 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej