Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Joanna

     SAMOTNOŚĆ JOANNY

     Premiera filmu "Joanna" Feliksa Falka zbiega się z trwającą wciąż dyskusją na temat relacji polsko-żydowskich i moralnej odpowiedzialności za Holokaust. Poprawności politycznej w tych sprawach sprzeciwia się wielu publicystów, w tym ks. prof. Waldemar Chrostowski. Debacie towarzyszy stalą presja medialna i kulturowa, czego ostatnim przykładem było przyznanie literackiej nagrody Nike grafomańskiej i antypolskiej sztuce "Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka. Kampania promocyjna po jej premierze w warszawskim Teatrze na Woli zdominowała głosy przybliżające nas do prawdy o okupacji. Film "Joanna" należy umieścić w nurcie wspomnianych "rozliczeń" z dziedzictwem Holokaustu. Autor rozkłada jednak akcenty w sposób niezmiernie osobliwy.

Młoda bohaterka w czasie okupacji oczekuje w Krakowie na wiadomość o przebywającym w niewoli mężu. W dramatycznych okolicznościach decyduje się na przechowanie osieroconej żydowskiej dziewczynki. Reżyser ciekawie ukazuje bohaterstwo kobiety - tytułowej Joanny - dzielnie stawiającej czoła niebezpieczeństwom. Zdumiewa jednak obraz ukazanych tu postaw Polaków w okupowanym Krakowie. Joanna wydaje się bardziej zagrożona ze strony Polaków, niż Niemców. Mamy postać upiornej dozorczyni, donoszącej do gestapo i do polskiego podziemia, a także sylwetki młodych AK-owców ukazanych jako bezmyślnych fanatyków, którzy karzą dzielną kobietę za kolaborację. Matka Joanny także nie może pomóc córce. Jedyną jaśniejszą postacią wydaje się niemiecki oficer, prowadzący z Joanną po francusku rozmowy na temat literatury i sztuki. Ów operetkowy Niemiec wykazuje dobrą wolę i łaskawie nie decyduje się zastrzelić osamotnionej kobiety i małej Róży.

     Film Falka ilustruje tezę, że w czasie okupacji zdarzali się dzielni Polacy ukrywający Żydów. Jednak obraz ciemnego polskiego społeczeństwa w czasie wojny niewiele tu odbiega od tego, jaki ukazał w swoich książkach Jan T. Gross.

     "Joanna", Polska 2010. Reżyseria i scenariusz: Feliks Falk. Wykonawcy: Urszula Grabowska, Sara Knothe, Stanisława Celińska, Halina Łabonarska, Iza Kuna, Kinga Preis i inni. Dystrybucja: ITI Cinema


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

21 listopada 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej