Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 
Zaplątani

     KLASYCZNA BASN NA EKRANIE

     Co roku przed Bożym Narodzeniem na ekranie pojawiają się filmy familijne. Nowy rysunkowy film wytwórni Walta Disneya "Zaplątani" jest adaptacją klasycznej baśni braci Grimm "Roszpunka", opartej z kolei na francuskiej bajce z końca XVII w.

     Pisałem już na łamach "Idziemy", że firma założona niegdyś przez wybitnego amerykańskiego producenta filmów rysunkowych wraca do źródeł i nadal obficie korzysta ze skarbnicy europejskich baśni dla dzieci. Tak właśnie jest w przypadku "Zaplątanych". Tytuł filmu nie ma prostych odniesień do klasyki, jak to było w przypadku "Kopciuszka" czy "Alicji w Krainie Czarów", ma jednak charakter metaforyczny. Wskazuje na symboliczne znaczenie czarodziejskich długich włosów bohaterki, królewskiej córki, podstępnie więzionej przez upiorną czarownicę Gertrudę. Może oznaczać także splątane relacje Roszpunki z czarującym chłopcem Flynnem, z którym dziewczyna ucieka z niewoli i przeżywa emocjonujące przygody.      Autorzy filmu prowadzą akcję w sposób dynamiczny i zabawny. Wydarzenie goni wydarzenie, co powoduje, że widz jest ciągle zaskakiwany. Mamy tu więc wyraźną różnicę w stosunku do klasycznych dzieł Disneya z lat 40. i 50. XX wieku, w których akcja rozgrywała się o wiele spokojniej. Jak zwykle w disneyowskich filmach obok postaci ludzkich (dziewczyna, chłopak, czarownica, król, królowa, strażnicy, bandyci itd.) oglądamy sylwetki zabawnych zwierząt, jak koń Maksimus i towarzyszący Roszpunce kameleon Pascal. Zgodnie z disneyowską filozofią zwierzęta stają zawsze po stronie uczciwych ludzi, pomagając im jak mogą, co prowadzi do pozytywnego zakończenia. Warto zwrócić uwagę na ciekawie zrealizowaną polską wersję językową z wieloma piosenkami.

     "Zaplątani", USA, 2010. Reżyseria: Byron Howard, Nathan Greno. Wykonawcy polskiej wersji językowej: Julia Kamińska, Katarzyna Popowska, Maciej Stuhr, Danuta Stenka, Mirosław Zbrojewicz i inni. Dystrybucja: Forum Film Poland


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 28 listopada 2010   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej