Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Święty Mikołaj

     JAK NARODZIŁ SIĘ ŚW. MIKOŁAJ?

     O świętym obdarowującym dzieci całego świata prezentami przed Bożym Narodzeniem trudno dziś powiedzieć nowe słowo. Od 6 grudnia do gwiazdki trwa istny festiwal zakupów i podarunków, podsycany przez wielkie firmy handlowe. W efekcie piękna tradycja traci swój religijny charakter, co związane jest z ofensywą ideologii politycznej poprawności, która chce wyeliminować symbole chrześcijańskie ze sfery publicznej. Dochodzi do tego, że w familijnych filmach amerykańskich legenda o św. Mikołaju traktowana jest często z szyderstwem, jako źródło karykatury, grepsów i żartów.

     Dlatego fiński film familijny "Święty Mikołaj" wydaje się bardzo na czasie, bo mikołajkową tradycję przypomina zgodnie z chrześcijańską tradycją. Chociaż autentyczny św. Mikołaj, biskup Myry z IV wieku, pochodził z Azji Mniejszej, Finlandia od dawna rości sobie do niego prawa. Dzieci piszą listy do św. Mikołaja adresując je właśnie do Finlandii.

     Autorzy fabularnego filmu opowiedzieli historię o tym, jak przed wieloma wiekami w malej skandynawskiej wiosce pewien chłopiec, Mikołaj, został nagle osierocony przez rodziców. Wychowywał się u sąsiadów, którzy brali go kolejno do swych domów. Po kilku latach Mikołaj został czeladnikiem u stolarza, gdzie wykazał niezwykle zdolności w struganiu prezentów. Przed Bożym Narodzeniem obdarowywał nimi okoliczne dzieci. Tak narodził się św. Mikołaj, który za swą misję uznał obdarowywanie dzieci (szczególnie tych biednych) świątecznymi prezentami.

     Piękne zdjęcia surowej Finlandii stanowią ciekawe tło dla opowieści o narodzinach legendy św. Mikołaja. Wzruszający, a nawet patetyczny ton utworu wyraźnie różni go od niefrasobliwych współczesnych obrazów na temat tej pięknej tradycji.

     "Święty Mikołaj" ("Joulutarina"), Finlandia, 2007. Scenariusz i reżyseria: Juha Wuolijoki. Wykonawcy: Hannu-Pekka Bjorkman, Kari Vaananen i inni. W polskiej wersji językowej: Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Anna Dereszowska i inni. Dystrybucja: Vivarto


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

5 grudnia 2010   

Wasze komentarze:
 ks. Andrzej Mulka: 30.12.2011, 22:04
 Jestem mocno zdegustowany, że na portalu katolickim promuje się taki film - nie widziałem go - ale chociaż byłby najbardziej wartościowy, to tytuł wprowadza bardzo dużo zamieszania. Nie rozumiem tego dlaczego partnerzy katoliccy promują tego rodzaju nonsensy.
 Martysiaa!: 12.12.2011, 07:24
 Skorzystałam!xD
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej