Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 
Teatr z naszej wsi

     Kierowcy, którzy przejeżdżają przez wieś Michałów w gminie Halinów, często nie dowierzają oczom, widząc na prostym budynku żółtą tablicę z dumnym napisem "Teatr im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego".

     Napis nie jest żartem. Umieszczono go na pierwszym w Polsce teatrze ludowym, działającym pod opieką domu kultury w Okuniewie. Nazwa też nie jest przypadkowa: dawny dyrektor Piotr Siła to propagator twórczości Gałczyńskiego, który w Warszawie założył fundację "Zielona gęś".

     - Budynek powstał w latach 90. jako tzw. dom rolnika. Wybudowali go mieszkańcy Michałowa, a materiały dostarczyła gmina Halinów. Początkowo był miejscem spotkań sołeckich. Potem przez długi czas nic się w tym miejscu nie działo, stał nieużyteczny - informuje dyrektor teatru Dariusz Kowalczyk.

     W 2006 r. Piotr Siła wpadł na pomysł, aby utworzyć tu teatr. Znal aktorów grających w realizowanym w Okuniewie serialu "Plebania", zaprzyjaźnionych z okuniewskim domem kultury: Katarzynę Łaniewską i Stanisława Górkę. I to właśnie oni zgodzili się na występy. Pierwszą sztukę "Jest teściowa i zięć" wystawili 1 czerwca 2006 r., przy akompaniamencie Ireny Kluk-Drozdowskiej. Inauguracja teatru została przyjęta z entuzjazmem przez władze samorządowe i mieszkańców.

     - Miejsce to przynosi chlubę nie tylko wsi Michałów, ale również gminie Halinów. Urząd Miejski Halinowa wraz z domem kultury został finalistą w konkursie "samorządowy lider zarządzania 2007 r. w dziedzinie kultury" - podkreśla Kowalczyk.

     Pod wieloma względami teatr jest niezwykły: nie ma w nim stałego repertuaru, ludzie uczestniczą w spektaklach czy w koncertach sławnych osób za darmo. A imprez tak w Michałowie, jak i w domu kultury w Okuniewie, jest naprawdę wiele - od koncertów kameralnych po prezentacje książek i zabawy dla dzieci.

     - W sierpniu dużym zainteresowaniem cieszył się koncert "Magia walca. Walce świata", podczas którego wystąpili Gabriela Machowska i Piotr Kopietz. W październiku gościliśmy Ewę Błaszczyk. Koncert zgromadził 80 mieszkańda Jacka Kleyffa oraz byłego wokalisty Dżemu Jacka Dewódzkiego z gitarzystą Pawłem Nawrockim, którzy zagrali koncert "Jacki na andrzejki". W programie pojawiły się piosenki z repertuaru Orkiestry na Zdrowie, Dżemu, Lady Pank, Oddziału Zamkniętego, Marka Grechuty. Wystąpił również niewidomy gitarzysta związany ze Stowarzyszeniem Integracji z Artystami Niepełnosprawnymi "Dom Muzyki" Remigiusz Szuman.

     Michałowski teatr jest wielofunkcyjny: w poniedziałki, środy, piątki młodzież przychodzi zagrać w ping-ponga, poćwiczyć na siłowni. W domu kultury w Okuniewie zaś dzieci i młodzież uczestniczą w zajęciach plastycznych i muzycznych, a po nowym roku powstanie chór.

     Dariusz Kowalczyk ma dużo pomysłów: zamierza zapraszać teatry amatorskie i kabarety, nawiązać współpracę z artystami ze stowarzyszenia "Dom Muzyki". Chciałby utworzyć amatorską grupę aktorów. Do realizacji planu zachęca mieszkańców, którym podobnie jak dyrektorowi nie brak zapału i chęci.


Ewelina Steczkowska


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 16 stycznia 2011   

Wasze komentarze:
 Michał: 12.09.2012, 00:04
 Dobry tekst
 Michał: 11.09.2012, 23:50
 Super!
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej