Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Jak zostać królem

     Kinematografia brytyjska cechuje się obecnie największą żywotnością i oryginalnością w Europie, co jest skutkiem m.in. produkcyjnego i kulturowego związku kina angielskiego z wytwórniami amerykańskimi. Większość filmów brytyjskich zachowuje nadal własną tożsamość i wydaje się świetnie zrealizowana. Widoczny jest w nich także - mimo ofensywy ideologii politycznej poprawności - szacunek dla tradycji monarchistycznej. Świadczy o tym wchodzący na nasze ekrany film "Jak zostać królem" Toma Hoppera, doświadczonego reżysera nagradzanych filmów i seriali telewizyjnych. Utwór wyróżnia się profesjonalizmem, podobnie jak znane u nas brytyjskie seriale. Opowiada o królu Jerzym VI, który po przymusowej (formalnie z powodu skandalu obyczajowego) abdykacji starszego brata, prohitlerowskiego króla Edwarda VIII, objął brytyjski tron w gorącym okresie przed wybuchem II wojny światowej. Był ojcem panującej dziś Elżbiety II.

     Twórca obrazu przypomina, że książę Albert, późniejszy król Jerzy VI, długo wzbraniał się przed przyjęciem korony z powodu wady wymowy, uniemożliwiającej mu publiczne wystąpienia. Ponieważ znani lekarze okazywali się bezsilni, jego żona odszukała mieszkającego w Londynie australijskiego specjalistę, niedoszłego lekarza i aktora. Ten zaproponował księciu niezwykłą terapię: bezwzględnie szczerą rozmowę o sobie. Po wielu wahaniach i kłótniach książę Albert przełamał się wewnętrznie i nie bacząc na bariery etykiety opowiedział Lionelowi o swym dzieciństwie i dziwnych relacjach rodzinnych. To pomogło usunąć przyczyny wady wymowy, co potwierdzają źródła historyczne.

     Reżyser i aktorzy we wzruszający sposób ukazali miłość w rodzinie księcia i przyjaźń Alberta z imigrantem z Australii, terapeutą bez dyplomów, który okazał się w końcu zdolniejszy od utytułowanych lekarzy. Pomógł bowiem Albertowi usunąć przyczyny, a nie skutki wady wymowy, a podczas wojny towarzyszył królowi podczas radiowych przemówień do narodu. Film został nominowany w kilku kategoriach do tegorocznych Złotych Globów i Oscarów.

     "Jak zostać królem" ("The King's Speech"), Wielka Brytania/Australia, 2010. Reżyseria: Tom Hooper. Wykonawcy: Colin Firth, Helena Bonham-Carter, Geoffrey Rush, Derek Jacobi i inni. Dystrybucja: Kino Świat


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 23 stycznia 2011   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej