Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 
Oni szli Szarymi Szeregami

     BOHATEROM SZARYCH SZEREGÓW

     To odznaczenie jest podsumowaniem i zakończeniem całego mojego życia, niedługo kończę bowiem 100 lat. Odbierając je, wspominam kolegów i towarzyszy walki. Ważne, by o nich pamiętać - powiedział Jerzy Jabrzemski, przyjmując Krzyż Komandorski Orderu Polonia Restituta z rąk Prezydenta RR Uroczystość odbyła się z okazji 68. rocznicy Akcji pod Arsenałem, 24 marca, w salach warszawskiej Kinoteki, gdzie zebrani harcerze - najstarsi i młodzi - obejrzeli premierowy film Mariusza Malca "Oni szli Szarymi Szeregami". W tym fabularyzowanym dokumencie 15 jeszcze żyjących żołnierzy Szarych Szeregów wprowadza widzów w fenomen wojennego i okupacyjnego harcerstwa. Jednym z nich jest właśnie Jerzy Jabrzemski "Wojtek", ostatni żyjący członek "Pasieki", konspiracyjnej Głównej Kwatery ZHP i kierownik w Szarych Szeregach komórki "N", której celem było szerzenie defetyzmu wśród Niemców, ponadto członek najstarszej polskiej drużyny harcerskiej, założonej w 1910 roku.

     Film Mariusza Malca odtwarza fakty spopularyzowane przez Aleksandra Kamińskiego w kultowej książce "Kamienie na szaniec" i uzupełnia wspomnieniami świadków. Akcje propagandowe, wywiadowcze i małego sabotażu zarezerwowane byty dla harcerzy w wieku 16-18 lat (Bojowych Szkot). Film bogato inkrustowany jest scenami tych działań. Udało się też sfilmować przeprowadzoną przez Janka Bytnara "Rudego" słynną akcję zerwania czterech flag faszystowskich z gmachu Zachęty.

     - Po odbiciu "Rudego" ogarnęła mnie radość i pewność, że mnie osobiście też nic się nie stanie, bo mnie chłopcy na pewno jakoś obronią - mówi o Akcji pod Arsenałem Danuta Rossman, z domu Zdanowicz, również występująca w filmie. Koledzy "Zośki", "Rudego" i "Alka" wspominają ich umiejętności dowódcze, stanowczość, opanowanie, jasność wydawania poleceń. - Imponowali nam odwagą, "Rudy" pociągał pewną delikatnością i tym, że widział w nas harcerzy i żołnierzy - wspomina również odznaczony przez prezydenta Tytus Karlikowski.

     - "Alek" zaś czarem i ujmującym uśmiechem wywoływał zamęt w dziewczęcych sercach.

     Pośmiertne odznaczenie dla Macieja Aleksa Dawidowskiego "Alka", którego siostra była żoną historyka Tomasza Strzembosza, odebrał siostrzeniec Maciej Strzembosz z synem.

     "Oni szli Szarymi Szeregami", reż. Mariusz Malec, produkcja: Fundacja Filmowa Armii Krajowej 2010. Film dostępny w sprzedaży w wersji DVD, planowana jest dystrybucja kinowa.


Zofia Zańko


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 3 kwietnia 2011   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej