Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
1920 Bitwa Warszawska

     Po długim oczekiwaniu, 30 września wchodzi na ekrany film "1920. Bitwa Warszawska" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Utwór zrealizowany zostat po raz pierwszy w Polsce w technice 3D, co komentowane byto jako wielkie osiągnięcie techniczne. Istotnie, zdjęcia nakręcone pod kierownictwem wybitnego operatora Sławomira Idziaka (kierownika zdjęć m.in. w hollywoodzkim obrazie wojennym "Helikopter w ogniu") wydają się imponujące. Głębia obrazu wywołuje wrażenie, jakby widzowie znajdowali się w środku dramatycznych wydarzeń.

     Jerzy Hoffman od lat 60. dał się poznać jako autor wielu filmów w gatunkach popularnych, przeznaczonych dla masowego odbiorcy: melodramatów oraz utworów sensacyjnych, wojennych i historycznych. Jako wielki miłośnik prozy Henryka Sienkiewicza zrealizował całą "Trylogię", choć od końca: od "Pana Wotodyjowskiego" przez "Potop" po "Ogniem i mieczem". Nic więc dziwnego, że scenariusz i formuła realizacyjna "Bitwy Warszawskiej" wydają się z ducha sienkiewiczowskie. Po krótkim dokumentalnym wprowadzeniu autorzy szybko wciągają widza w emocjonującą akcję. Wątki indywidualne przeplatają się ze scenami batalistycznymi i gabinetowymi, a postacie fikcyjne występują obok historycznych.

     Widzimy więc narady Lenina, Trackiego, Stalina i Tuchaczewskiego, a drugiej strony rozmowy Piłsudskiego z polskimi politykami i dowódcami. Oglądamy szybką mobilizację całego narodu na wezwanie premiera Witosa i Kościoła. No i mamy miłość: przystojny ułan i piękna tancerka biorą ślub, którego udziela ks. Ignacy Skorupka! Mamy też wymarsz ułana na front, niewolę, podejrzenie o zdradę, ucieczkę i dalszą walkę aż do zwycięstwa pod Warszawą. Nie zabrakło sceny bohaterskiej śmierci ks. Skorupki.

     Odnosimy jednak wrażenie, że Hoffman w jednym dwugodzinnym filmie zapragnął opowiedzieć w przystępnej, zrozumiałej dla wszystkich, niemal komiksowej formule wzruszającą historię z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Musiało spowodować to pewną powierzchowność akcji. Wielu widzów odnajdzie tu coś dla siebie: przygodę, sensację, romans, wzruszenia i przecie wszystkim przywołanie wielkiego zwycięstwa militarnego w najnowszej naszej historii. Z tego punktu widzenia film ma wielkie walory edukacyjne. Myślę jednak, że reżyser zbyt łatwo przeszedł do porządku nad trwającymi od lat 20. w czasach II RP kontrowersjami na temat genezy owego zwycięstwa, nazwanego Cudem nad Wisłą.

     W "Bitwie Warszawskiej" reżyser stanął po jednej stronie sporu historycznego. Wystawił kolejny pomnik marszałkowi Piłsudskiemu, a w kilku scenach wybitni polscy dowódcy - generałowie Haller, Rozwadowski czy Sikorski - zostali przedstawieni jako niemal statyści. Czy tak wyglądała prawda historyczna?

     "1920 Bitwa Warszawska", Polska, 2011. Reżyseria: Jerzy Hoffman. Scenariusz: Jarosław Sokół, Jerzy Hoffman. Zdjęcia: Sławomir Idziak. Wykonawcy: Borys Szyć, Natasza Urbańska, Daniel Olbrychski, Jerzy Bończak, Adam Ferency, Bogusław Linda, Aleksander Domagarow, Olga Kabo, Michał Żebrowski i inni. Dystrybucja: Forum Film.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

25 września 2011   

Wasze komentarze:
 kasd: 18.10.2011, 19:19
 Film bardzo dobry ! swietne sceny batalistyczne, Polecam !@
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej