Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
1920 Bitwa Warszawska

     Po długim oczekiwaniu, 30 września wchodzi na ekrany film "1920. Bitwa Warszawska" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Utwór zrealizowany zostat po raz pierwszy w Polsce w technice 3D, co komentowane byto jako wielkie osiągnięcie techniczne. Istotnie, zdjęcia nakręcone pod kierownictwem wybitnego operatora Sławomira Idziaka (kierownika zdjęć m.in. w hollywoodzkim obrazie wojennym "Helikopter w ogniu") wydają się imponujące. Głębia obrazu wywołuje wrażenie, jakby widzowie znajdowali się w środku dramatycznych wydarzeń.

     Jerzy Hoffman od lat 60. dał się poznać jako autor wielu filmów w gatunkach popularnych, przeznaczonych dla masowego odbiorcy: melodramatów oraz utworów sensacyjnych, wojennych i historycznych. Jako wielki miłośnik prozy Henryka Sienkiewicza zrealizował całą "Trylogię", choć od końca: od "Pana Wotodyjowskiego" przez "Potop" po "Ogniem i mieczem". Nic więc dziwnego, że scenariusz i formuła realizacyjna "Bitwy Warszawskiej" wydają się z ducha sienkiewiczowskie. Po krótkim dokumentalnym wprowadzeniu autorzy szybko wciągają widza w emocjonującą akcję. Wątki indywidualne przeplatają się ze scenami batalistycznymi i gabinetowymi, a postacie fikcyjne występują obok historycznych.

     Widzimy więc narady Lenina, Trackiego, Stalina i Tuchaczewskiego, a drugiej strony rozmowy Piłsudskiego z polskimi politykami i dowódcami. Oglądamy szybką mobilizację całego narodu na wezwanie premiera Witosa i Kościoła. No i mamy miłość: przystojny ułan i piękna tancerka biorą ślub, którego udziela ks. Ignacy Skorupka! Mamy też wymarsz ułana na front, niewolę, podejrzenie o zdradę, ucieczkę i dalszą walkę aż do zwycięstwa pod Warszawą. Nie zabrakło sceny bohaterskiej śmierci ks. Skorupki.

     Odnosimy jednak wrażenie, że Hoffman w jednym dwugodzinnym filmie zapragnął opowiedzieć w przystępnej, zrozumiałej dla wszystkich, niemal komiksowej formule wzruszającą historię z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Musiało spowodować to pewną powierzchowność akcji. Wielu widzów odnajdzie tu coś dla siebie: przygodę, sensację, romans, wzruszenia i przecie wszystkim przywołanie wielkiego zwycięstwa militarnego w najnowszej naszej historii. Z tego punktu widzenia film ma wielkie walory edukacyjne. Myślę jednak, że reżyser zbyt łatwo przeszedł do porządku nad trwającymi od lat 20. w czasach II RP kontrowersjami na temat genezy owego zwycięstwa, nazwanego Cudem nad Wisłą.

     W "Bitwie Warszawskiej" reżyser stanął po jednej stronie sporu historycznego. Wystawił kolejny pomnik marszałkowi Piłsudskiemu, a w kilku scenach wybitni polscy dowódcy - generałowie Haller, Rozwadowski czy Sikorski - zostali przedstawieni jako niemal statyści. Czy tak wyglądała prawda historyczna?

     "1920 Bitwa Warszawska", Polska, 2011. Reżyseria: Jerzy Hoffman. Scenariusz: Jarosław Sokół, Jerzy Hoffman. Zdjęcia: Sławomir Idziak. Wykonawcy: Borys Szyć, Natasza Urbańska, Daniel Olbrychski, Jerzy Bończak, Adam Ferency, Bogusław Linda, Aleksander Domagarow, Olga Kabo, Michał Żebrowski i inni. Dystrybucja: Forum Film.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

25 września 2011   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:
 kasd: 18.10.2011, 19:19
 Film bardzo dobry ! swietne sceny batalistyczne, Polecam !@
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej