Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Przed premierą "Bitwy Warszawskiej"

     Wielkimi krokami zbliżamy się do premiery dawno zapowiadanego filmu "1920. Bitwa Warszawska" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Po wielu miesiącach realizacyjnych i technicznych przygotowań film wejdzie na ekrany w całej Polsce w piątek 30 września. Pojawienie się w kinach filmu na temat zwycięstwa wojsk polskich nad bolszewikami w 1920 roku zostało zaplanowane pomiędzy rocznicą Bitwy Warszawskiej 15 sierpnia a rozpoczęciem kolejnego jesiennego filmowego sezonu repertuarowego. W miesiącach jesiennych jest bowiem zawsze w kinach najwyższa frekwencja, z uwagi na rozpoczęcie roku szkolnego i akademickiego.

     W związku z zapowiadaną premierą od początku września trwa kampania promocyjna. Pojawiają się w kinach i telewizjach zwiastuny filmu, a na mieście plakaty i reklamówki. Nie bez znaczenia są także coraz częstsze medialne wypowiedzi historyków i publicystów na temat wojny 1920 roku. W drugiej połowie września w Warszawie zapowiadane są promujące film imprezy. W rocznicę napaści sowieckiej 17 września w Muzeum Kolejnictwa odbędzie się otwarcie wystawy zdjęć Czesława Czaplińskiego z planu filmu, 19 września o godz. 10 . zaś przed kościołem św. Anny zostanie otwarta plenerowa wystawa prac Krzysztofa Wojciewskiego, fotoreportera dokumentującego realizację filmu. Także 19 września, w Muzeum Wojska Polskiego, odbędzie się promocja albumu fotograficznego "Dzieje bitwy. Dzieje filmu" autorstwa tegoż Krzysztofa Wojciewskie-go. Uroczysta premiera filmu z udziałem najwyższych władz RP odbędzie się 26 września w Teatrze Wielkim w Warszawie. Odbije się ona z pewnością wielkim echem w mediach.

     Jerzy Hoffman, urodzony w 1932 roku w Krakowie, jeden z najwybitniejszych twórców kina polskiego, znany jest z zamiłowania do historii Polski i do Henryka Sienkiewicza. "Trylogię" reżyser zrealizował od końca. "Pan Wołodyjowski" powstał w 1969, "Potop" w 1974, a "Ogniem i mieczem" w 1999 roku. Twórca z determinacją kręcił filmy o ważnych wydarzeniach z naszej historii. Po "Starej baśni" według J.I. Kraszewskiego przyszła kolej na wojnę polsko-bolszewicką.

     Film "1920. Bitwa Warszawska" został nakręcony w formule kina batalistycznego z domieszką melodramatu i sensacji. Zespół aktorski składa się z gwiazd naszego kina. Wybitny operator Sławomir Idziak zrealizował zdjęcia w technice 3D, co miało zapewnić obrazowi głębię i atrakcyjność. Będzie to pierwszy polski film zrobiony w tej technice. Premiera filmu Hoffmana zapowiada się więc niezwykle atrakcyjnie, będzie miała z pewnością nie tylko wymiar artystyczny, lecz także patriotyczny, społeczny i edukacyjny.

     Po obejrzeniu filmu przekonamy się, czy spełnią się pokładane w nim nadzieje.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

18 września 2011   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej