Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Przed premierą "Bitwy Warszawskiej"

     Wielkimi krokami zbliżamy się do premiery dawno zapowiadanego filmu "1920. Bitwa Warszawska" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Po wielu miesiącach realizacyjnych i technicznych przygotowań film wejdzie na ekrany w całej Polsce w piątek 30 września. Pojawienie się w kinach filmu na temat zwycięstwa wojsk polskich nad bolszewikami w 1920 roku zostało zaplanowane pomiędzy rocznicą Bitwy Warszawskiej 15 sierpnia a rozpoczęciem kolejnego jesiennego filmowego sezonu repertuarowego. W miesiącach jesiennych jest bowiem zawsze w kinach najwyższa frekwencja, z uwagi na rozpoczęcie roku szkolnego i akademickiego.

     W związku z zapowiadaną premierą od początku września trwa kampania promocyjna. Pojawiają się w kinach i telewizjach zwiastuny filmu, a na mieście plakaty i reklamówki. Nie bez znaczenia są także coraz częstsze medialne wypowiedzi historyków i publicystów na temat wojny 1920 roku. W drugiej połowie września w Warszawie zapowiadane są promujące film imprezy. W rocznicę napaści sowieckiej 17 września w Muzeum Kolejnictwa odbędzie się otwarcie wystawy zdjęć Czesława Czaplińskiego z planu filmu, 19 września o godz. 10 . zaś przed kościołem św. Anny zostanie otwarta plenerowa wystawa prac Krzysztofa Wojciewskiego, fotoreportera dokumentującego realizację filmu. Także 19 września, w Muzeum Wojska Polskiego, odbędzie się promocja albumu fotograficznego "Dzieje bitwy. Dzieje filmu" autorstwa tegoż Krzysztofa Wojciewskie-go. Uroczysta premiera filmu z udziałem najwyższych władz RP odbędzie się 26 września w Teatrze Wielkim w Warszawie. Odbije się ona z pewnością wielkim echem w mediach.

     Jerzy Hoffman, urodzony w 1932 roku w Krakowie, jeden z najwybitniejszych twórców kina polskiego, znany jest z zamiłowania do historii Polski i do Henryka Sienkiewicza. "Trylogię" reżyser zrealizował od końca. "Pan Wołodyjowski" powstał w 1969, "Potop" w 1974, a "Ogniem i mieczem" w 1999 roku. Twórca z determinacją kręcił filmy o ważnych wydarzeniach z naszej historii. Po "Starej baśni" według J.I. Kraszewskiego przyszła kolej na wojnę polsko-bolszewicką.

     Film "1920. Bitwa Warszawska" został nakręcony w formule kina batalistycznego z domieszką melodramatu i sensacji. Zespół aktorski składa się z gwiazd naszego kina. Wybitny operator Sławomir Idziak zrealizował zdjęcia w technice 3D, co miało zapewnić obrazowi głębię i atrakcyjność. Będzie to pierwszy polski film zrobiony w tej technice. Premiera filmu Hoffmana zapowiada się więc niezwykle atrakcyjnie, będzie miała z pewnością nie tylko wymiar artystyczny, lecz także patriotyczny, społeczny i edukacyjny.

     Po obejrzeniu filmu przekonamy się, czy spełnią się pokładane w nim nadzieje.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

18 września 2011   

Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka? Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka?
Anna Jedna
Niniejsza książka to pomoc dla tych, którzy chcą zachować wierność małżeńską, niezależnie od okoliczności i ludzkiej słabości. To także znakomity podręcznik Bożej mądrości i Bożej miłości dla tych, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej