Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Daas

SPISKI W WIEDNIU

Nowy polski film "Daas", pełnometrażowy debiut fabularny młodego reżysera Adriana Panka, można nazwać autentycznym dziełem autorskim. Film jest niezwykle ciekawy z uwagi na temat. Jeden z bohaterów to Jakub Frank (1726-91), legendarny przywódca żydowskiej sekty z Podola, wędrowiec, uzdrowiciel, oszust i mistyk, który odłączył się od judaizmu i ogłosił mesjaszem.

Literatura polska na temat działalności Franka jest niewielka, a jest to fascynująca postać historyczna. Efektem jego działalności było powstanie okoto tysięcznej grupy wiernych wyznawców, który wraz z nim w 1759 roku przyjęli chrzest w łacińskiej katedrze we Lwowie, dopełnienia zaś ceremonii z udziałem króla jako ojca chrzestnego dokonano w kaplicy królewskiej w Warszawie. Encyklopedia Katolicka podaje, że "potajemne praktyki kultyczne wzbudziły podejrzenia, iż nawrócenie było pozorne, co spowodowało w 1760 roku osadzenie Jakuba Franka u kamedułów na warszawskich Bielanach, a następnie na Jasnej Górze. Stamtąd w roku 1772 - uwolniony przez wojsko rosyjskie - udał się do Brna, gdzie cesarzowi Józefowi II przedstawił się jako "żydowski reformator".

Frankiści łatwo uzyskiwali szlachectwo od króla, a rozproszeni po całej Polsce ulegali stopniowej asymilacji. Ich potomkowie odgrywali wielką rolę w polskiej kulturze, wystarczy wspomnieć spory na temat rodowodu matki Adama Mickiewicza. Akcja filmu obejmuje ostatni okres życia Jakuba Franka, gdy ów mesjasz-uzurpator przebywał w Wiedniu, gdzie oddał się pod opiekę cesarzowej Marii Teresy i jej syna, następcy tronu. Maria Teresa, podobnie jak wcześniej król Polski, data mu schronienie, myśląc, że skłoni on do przyjęcia chrztu austriackich Żydów, co się jednak nie powiodło.

Akcja ma charakter sensacyjny. Do Wiednia przybywa z Polski byty wyznawca Franka Jakub Goliński, który składa na dworze cesarskim skargę na swego przywódcę za doznane krzywdy. Radca dworu Klein zaczyna prowadzić w tej sprawie sumienne śledztwo. Film zrealizowany został w gatunku kostiumowego, malarskiego kina sensacyjnego, w którym dominują dworskie intrygi i poszukiwania mechanizmów tajnych spisków. Podejrzenia radcy Kleina mogły się wydać z początku uzasadnione, dwór domniemanego mesjasza w wielkim pałacu wyglądał bowiem istotnie tajemniczo z uwagi na dziwaczne obrzędy, zagraniczne kontakty, sekciarski kult guru oraz obnoszenie się frankistów z mundurami i bronią. Działania Kleina i Golińskiego natrafiają jednak na tajemnicze bariery, które wyjaśnią się dopiero w dramatycznej końcówce filmu.

"Daas" może się jednak wydać mato zrozumiały dla widzów, którzy nie znają rzeczywistej historii Jakuba Franka. Pominięcie wczesnego okresu życia bohatera, a zwłaszcza historii jego wędrówek po wschodniej Europie i Turcji, sporów z rabinami i gminami żydowskimi, publicznych debat teleologicz-nych, odrzucenia Talmudu, dialogów z katolickimi biskupami, przyjęcia chrztu i późniejszego konfliktu z Kościołem sprawia, że widzowie nie poznają genezy rozgrywających się w Wiedniu wydarzeń. Mamy za to subtelnie opowiedzianą historię o tajemniczym szarlatanie, uzdrowicielu i charyzmatycznym guru, który wywiera) magiczny wpływ na swoich wyznawców i okazał się mistrzem intryg na szczytach władzy.

"Daas", Polska, 2011. Scenariusz i reżyseria: Adrian Panek. Wykonawcy: Andrzej Chyra, Mariusz Banaszewski, Olgierd Lukasze-wicz, Sławomir Orzechowski, Jan Nowicki, Maciej Stuhr, Magda Czerwińska i inni. Dystrybucja: Best Film.

Mirosław Winiarczyk

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 16 października 2011


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Dlaczego wyznaję wiarę chrześcijańską. Dlaczego wierzę?Dlaczego wyznaję wiarę chrześcijańską. Dlaczego wierzę?

Kaplica Św. Heleny - miejsce znalezienia Świętego KrzyżaKaplica Św. Heleny - miejsce znalezienia Świętego Krzyża

Rodzeństwo, czyli... jak pies z kotem<Rodzeństwo, czyli... jak pies z kotem<

Zdrada małżeńska jest ostrym zranieniem miłości i ciężką przewiną wobec dzieckaZdrada małżeńska jest ostrym zranieniem miłości i ciężką przewiną wobec dziecka

Spotkanie nad Morskim OkiemSpotkanie nad Morskim Okiem

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej