Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Przygody Tintina

     WĘDRÓWKI TINTINA

     Animowany film przygodowy "Przygody Tintina" potwierdza tezę, że Steven Spielberg słusznie jest uważany za niedoścignionego twórcę filmów w gatunkach popularnych, których styl doprowadził do perfekcji. Filmy rozrywkowe trzykrotnego laureata Oscara niepozbawione były jednak głębszych refleksji. Dramaty wojenne ("Szeregowiec Ryan" i "Lista Schindlera") należą do wyjątków w dorobku sławnego reżysera. "Przygody Tintina" są animowaną ekranizacją głośnego komiksu belgijskiego rysownika Herge'a. Postać Tintina, reportera odbywającego szalone podróże zagraniczne, narodziła się w Belgii przed II wojną światową, a komiks zaczął ukazywać się od 1942 roku i od tego czasu wszedł do mitologii europejskiej popkul-tury. Opowiastki zostały osadzone w europejskiej tradycji literatury i prasy popularnej, która znacznie różni się od amerykańskiej. Spielberg w swoim filmie nie starał się zacierać tej istotnej różnicy. Można powiedzieć, że twórca tak bardzo związany z amerykańską tradycją filmem tym złożył hołd kulturze europejskiej.

     Podobnie jak komiks, film przeznaczony jest przede wszystkim dla widowni młodzieżowej. Reżyser odcisnął w nim swoje autorskie piętno, nie zatarł jednak oryginalnego charakteru komiksowego pierwowzoru. Postacie zarysowane zostały ostro i wyraziście, akcja zaś prowadzona jest wyjątkowo dynamicznie, z odniesieniami do popularnych europejskich powieści o przygodach na morzu, poszukiwaniu skarbów, walkach z piratami itd. Tintin prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczej kradzieży modelu statku. Zakupiony przez niego model ukradł jakiś podejrzany człowiek, który - jak się okazało - poszukuje skarbu pozostawionego niegdyś przez piratów na dnie oceanu. Pragnąc pokrzyżować te złowrogie plany. Tintin ze swoim psem i kapitanem Baryłką w szaleńczym tempie wędruje przez morza, oceany i pustynie.

     Spielberg nie mógł sobie odmówić realizacji dynamicznych scen pościgów i walk Tintina ze złoczyńcami w Maroku. Sprzyjała temu technika komputerowej animacji. Reżyser świetnie połączył tu hollywoodzką formułę nowoczesnego kina animowanego z tradycją europejskiego komiksu. Interesująco wygląda też moralna i wychowawcza wymowa filmu, którą można określić jako afirmację poświęcenia młodego człowieka walczącego ze złem.

     "Przygody Tintina" ("The Adventures of Tintin. The Secret of the Unicorn"), USA, 2011. Reżyseria: Steven Spielberg. W polskiej wersji językowej wystąpili: Grzegorz Drojewski, Andrzej Chudy i inni. Dystrybucja: UIP.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

13 listopada 2011   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej