Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 

Jane Eyre

     TAJEMNICE MIŁOŚCI

     Film "Jane Eyre" jest nową ekranizacją słynnej powieści Charlotte Brón-te z 1847 roku. Powrót do kostiumowych ekranizacji wielkiej XIX-wiecznej literatury angielskiej w kinie brytyjskim trwa od kilkunastu lat. Nurt ten rozpoczął się na dobre po olbrzymim artystycznym i komercyjnym sukcesie "Rozważnej i romantycznej", filmu zrealizowanego na podstawie książki Jane Austen w połowie lat 90. Natychmiast pojawiły się wówczas telewizyjne i kinowe ekranizacje kolejnych powieści Austen, w tym "Emmy" i "Dumy i uprzedzenia". Pieczołowicie zrealizowana strona formalna nie przesłaniała w tych filmach głównych wątków powieści: dylematów i dramatów młodych kobiet z ubogich szlacheckich dworów.

     W ślad za ekranizacjami książek Austen filmowcy brytyjscy sięgnęli po powieści innych IX-wiecznych znanych pisarek, tym utwory sióstr Emily i Charlotte Bronte. Były one zresztą już przenoszone na ekran, wystarczy wspomnieć głośne ekranizacje "Wichrowych wzgórz" i "Jane Eyre" z lat 40. XX wieku, z udziałem hollywoodzkich gwiazd. Tamte klasyczne filmy, mieszanki melodramatów i horrorów, były nakręcone w formule ówczesnego kina popularnego.

     Najnowsza ekranizacja "Jane Eyre" została zrealizowana z wielką starannością w malowaniu klimatu starej Anglii. Autorzy pozostali wierni literze i duchowi powieści Bronte. Stylowe wnętrza i kostiumy komponują się z obrazem ponurych rezydencji, przepełnionych tajemnicami i romantyczną atmosferą. Dorastająca Jane po stracie rodziców zostaje oddana przez egoistyczną krewną do szkoły z sierocińcem, skąd po paru latach trafia do Thornfield, gdzie pracuje jako guwernantka. Jej dramatyczne losy poznajemy w cyklu retrospekcji. Poniżana w dzieciństwie, ale pełna godności Jane po ucieczce z Thornfield zostaje cudem uratowana przez właścicieli sąsiedniej posiadłości. Opowiadając o swoich przejściach, dowiaduje się w końcu prawdy o mrocznej tajemnicy swego ukochanego, właściciela zamczyska, pana Rochestera. Autorzy filmu położyli nacisk na ukazanie niezwykłej atmosfery, w jakiej toczy się akcja. Odtwórcy głównych ról Mia Wasikowska (córka mieszkającej w Australii Polki) i Michael Fassbender świetnie zagrali parę, którą łączy autentyczne uczucie, ale dzieli pozycja społeczna oraz mroczna tajemnica. Oboje zmagają się z panującymi wówczas konwenansami społecznymi i obyczajowymi oraz z prawdą o swych uczuciach. W tym sensie film wydaje się afirmacją miłości, która musi zwyciężyć wbrew wszelkim przeszkodom. Może nowa fala powodzenia XIX-wiecz-nych powieści angielskich pisarek wynika z tej potrzeby, o której zresztą bohaterowie nie wstydzą się mówić? Tego przecież brakuje we współczesnej, coraz bardziej nihili-stycznej kulturze.

     "Jane Eyre", USA/Wielka Brytania, 2011. Reżyseria: Cary Fukanagi. Wykonawcy: Mia Wasikowska, Michael Fassbender, Judi Dench, Jamie Bell, Sally Hawkins i inni. Dystrybucja: ITI Cinema.

Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 23 października 2011   

Wasze komentarze:
 Renata: 30.10.2011, 07:49
 Wspaniały film jestem zachwycona ale lubie tez książke do ktorej ciągle powracam czytam ja tak samo jak powieści Jane austen polecam i filmy i książki
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej