Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 
Mission Impossible: 4

     AGENT HUNT RATUJE KREML

     Przed premierą nowego filmu ze szpiegowskiego cyklu "Mission impossible" media rozpisywały się o efektownym powrocie na ekran Toma Cruise'a, którego gwiazdorska sława w ostatnich latach mocno podupadła. Aktor nie zagrał żadnych znaczących ról, a jego pozycję podkopały afery wokół produkcji "Walkirii" i udziału w promocji tzw. kościoła scientologicznego, przeciwko któremu w Ameryce, Niemczech i Francji toczą się postępowania w sprawie zakazu działalności. W "Mission impossible 4", której Cruise jest także współprodu-centem, dobiegający pięćdziesiątki aktor zadziwia sprawnością fizyczną i poczuciem humoru.

    Kolejne przygody supertajnego agenta amerykańskiego Ethana Hunta nie byłyby może specjalnie godne uwagi, gdyby nie tło sensacyjnej akcji, ciekawe z uwagi na współczesne odniesienia. Hunt zostaje uwolniony z więzienia, w którym przebywa za akcję zbrojną w Serbii, a następnie wysłany z tajną misją do Moskwy. Ma się dostać na Kreml, aby z archiwum wykraść materiały dotyczące tajemniczego naukowca -terrorysty, który chce wywołać wojnę atomową między Rosją a Ameryką. Terrorysta okazuje się jednak szybszy i na Kremlu dochodzi do wybuchu. Wojna wisi w powietrzu. Hunt zostaje oskarżony o zdradę i oficjalnie opuszczony przez przełożonych. Nieoficjalnie musi ze swoim odziałem za wszelką cenę zdemaskować terrorystę. Przepełniona popisami technicznymi akcja przenosi się do Dubaju i Indii... Nie liczy się tu logika i prawdopodobieństwo wydarzeń, ale wywoływane u widza emocje.

     Warto zwrócić uwagę na propagandową wymowę filmu, afirmującą amerykańską rację stanu, która nie jest zainteresowana wojną z Rosją. Spójrzmy także na pewne motywy narodowościowe, nieprzypadkowe w tego rodzaju produkcji. Terrorysta jest Szwedem, upiorna płatna zabójczyni - Francuzką, w aferę zaplątani są także podejrzani osobnicy o polskich imionach. Dały tu o sobie znać stereotypy w kinie hollywoodzkim. Z Francją od kilku lat trwa prawdziwa wojna propagandowa, w filmach francuskich Amerykanie najczęściej są prymitywami, a w amerykańskich Francuzi głupkami i przestępcami. Szwed pojawił się tu zapewne jako paradoksalny osobnik pochodzący z państwa neutralnego, uchodzącego za głęboko pokojowy. Okazuje się też, że w filmach hollywoodzkich obowiązują nadal antypolskie stereotypy, na które, z małymi wyjątkami, mimo protestów, nie widać lekarstwa.

     "Mission Impossible: Ghost protocol", USA, 2011. Reżyseria: Brad Bird. Wykonawcy: Tom Cruise, Jeremy Renner, Tom Wilkinson, Simon Pegg, Paula Patton, Michael Nyqvist, Vladimir Mashkov i inni. Dystrybucja: UIR


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 8 stycznia 2012   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej