Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

W ciemności

NA RATUNEK WE LWOWIE

Nowy film Agnieszki Holland zyskał rozgłos i pozytywne recenzje w europejskich i amerykańskich mediach przede wszystkim ze względu na temat. Zagadnienie Holocaustu w niektórych kręgach na Zachodzie jest bowiem traktowane jak religia i stale podejmowane w kulturze popularnej. Utwór Holland zosta! oceniony jako nowy glos w tej dziedzinie i zgłoszony do Oscara.

Scenariusz "W ciemności", napisany przez amerykańskiego dziennikarza Da-vida F. Shammona, opowiada autentyczną historię grupy kilkudziesięciu Żydów uratowanych w czasie niemieckiej okupacji przez lwowskiego batiara Leopolda Sochę. Rzecz została opisana dosyć dokładnie przez samych uratowanych, m.in. przez Halinę Wind (o czym napisał w "Uważam Rze" Maciej Pawlicki) oraz Krystynę Chiger i jej ojca. Te ostatnie wspomnienia wyszły właśnie po polsku, o czym pisaliśmy w "Idziemy".

Tytuł filmu ma charakter metaforyczny, związany z mrokiem podziemnego świata kanałów, gdzie ukrywają się żydowskie rodziny. Kamera pomaga wydobyć kontrast między ciemnością kanałów symbolizujących poniżenie człowieka a światem okupowanego - choć w porównaniu do kanałów "normalnego" - miasta.

Agnieszka Holland, skupiając się na swej wizji wydarzeń, zmieniła w pewien sposób niektóre fakty: pomniejszyła na przykład liczbę uratowanych Żydów, łącząc niektóre postacie w jednego bohatera filmowego, ktiśnf w ten sposób zyskał na wyrazistości. Leopold Socha brał pieniądze od Żydów tylko przez kilka miesięcy, później pomagał im bezinteresownie. Ten lwowski kanalarz i drobny złodziejaszek stał się człowiekiem głęboko wierzącym i ratowanie Żydów traktował jako akt zadośćuczynienia za dotychczasowe złe życie. Wyraźnie potwierdziła to uratowana Krystyna Chiger na niedawnym spotkaniu autorskim w Warszawie. W filmie motywacja religijna nie wydaje się jednak najważniejsza. Mamy na ekranie obraz człowieka przeciętnego, który staje się w końcu bohaterem, pokierował nim bowiem imperatyw dobra.

W filmie oglądamy świat zniewolonego Lwowa - okupantów hitlerowskich, polujących na Żydów policjantów ukraińskich i w tle wielu Polaków. Holland odeszła od stereotypu ukazywania prześladowanych Żydów jako ofiary bez skazy. Zażarcie rywalizują oni między sobą, walcząc o przetrwanie. Jest tu nawet scena (podobnie jak w "Pianiście" Polańskiego, lecz idąca dalej w bezpośredniości przekazu), w której matka dusi płaczące niemowlę, aby krzykiem nie ściągnęło Niemców. Na tym tle jaśnieją postacie Sochy i jego żony. Film jednak wydaje się za długi. Jest oczywiste, że z powodu tematu atmosfera musi być nużąca i klaustrofobiczna. Niektóre sceny wydają się zbyt czytankowe - jak operetkowe sekwencje apelu pracujących w getcie Żydów, kiedy to w rytm walca Straussa wjeżdża na koniu niemiecki oficer i zabija z pistoletu jednego z więźniów. Autorka mogła sobie tez darować odniesienia do "Listy Schindlera, "Pianisty" i "Kanału".

Najważniejszy problem sprowadza się tu do pytania: czy "W ciemności" jest istotnie nowym słowem w debacie o ratowaniu Żydów i czy może pomóc podważyć obecne w amerykańskiej debacie poglądy o współodpowiedzialności Polaków za Holokaust? Zobaczymy, jakie głosy odezwą się po wejściu filmu na amerykańskie ekrany.

"W ciemności", Polska, 2011. Reżyseria: Agnieszka Holland. Wykonawcy: Robert Więckiewicz, Kinga Preis, Agnieszka Grochowska, Marcin Bosak, Maria Schrader, Julia Kijowska i inni. Dystrybucja: Kino Świat.

Mirosław Winiarczyk

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 15 stycznia 2012


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Rzymskie bazyliki większeRzymskie bazyliki większe

Opoka naszego duchaOpoka naszego ducha

Na spotkanie Boga i człowiekaNa spotkanie Boga i człowieka

Papieskie pierwsze sobotyPapieskie pierwsze soboty

Czujemy, to co mówi Jej SerceCzujemy, to co mówi Jej Serce

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej