Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Samson ratuje swój lud

     Biblijna historia o Samsonie, opisana w Księdze Sędziów Starego Testamentu, stała się w kulturze europejskiej podstawą wielu literackich, muzycznych, teatralnych i filmowych dziel. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem dramatyczne losy obdarzonego przez Boga nadludzką silą Samsona, wymienianego obok Abrahama, Mojżesza i Dawida jako bohatera wiary Izraela, cechują się niemal sensacyjną, zwartą dramaturgią, stanowiącą wymarzoną inspirację do rozmaitych scenariuszy, także filmowych.

     Film "Samson" zrealizowała amerykańska firma Pure Flix, specjalizująca się w kręceniu utworów z nurtu "chrześcijańskiego". Autorzy nawiązują tu do klasycznych hollywoodzkich filmów o tematyce biblijnej, jakie powstawały od końca lat 40. do połowy lat 60. XX w. (m.in. "Ben Hur", "Quo vadis", "Najsłynniejsza historia, jaką kiedykolwiek opowiedziano", "Biblia"), przeżywających dziś pewien renesans. Twórcy "Samsona" nie mieli jednak tak wielkiego budżetu, jak producenci "Samsona i Dalili" z 1949 r" w reżyserii klasyka Hollywoodu Cecila B. DeMille (z piękną gwiazdą Hedy Lamarr) ani twórcy opartego na Biblii wielkiego brytyjsko- -wloskiego serialu z 1996 r. (wyświetlanego w TVP), w którym jeden odcinek poświęcony był historii Samsona.

     W filmie "Samson" nie występują największe gwiazdy Hollywoodu. Odtwórca tytułowego bohatera nie wykazuje się, niestety, specjalną ekranową charyzmą, ciekawe są natomiast postacie drugiego planu, przede wszystkich główny prześladowca Samsona, filistyński książę Ralla, którego postać została znacznie poszerzona w stosunku do tekstu Księgi Sędziów. Powodem tego była zapewne chęć uatrakcyjnienia filmu przez autorów poprzez wzbogacenie akcji wyrazistą postacią negatywną. Niemniej realizatorzy sprawnie i dynamicznie prowadzą akcję, pozostając generalnie wierni Biblii. Historia Samsona opowiadana jest tu na tle epizodu historii starożytnego Izraela, cierpiącego tysiąc lat przed Chrystusem pod rządami Filistynów.

     "Samson", USA/RPA, 2018. Reżyseria: Bruce s MacDonald. Wykonawcy: Jackson Rathbone, Rutger Hauer, Taylor James, Lindsay Wagner, Billy Zane, Caitlin Leahy i inni. Dystrybucja: Kondrat-Media

Mirosław Winiarczyk

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 19 sierpnia 2018   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej