Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jaki był E. Hemingway, na ile wygrał (lub przegrał) swoje życie?

Pisarz amerykański Ernest Hemingway uchodzi za jednego z największych twórców XX wieku. Utwory Hemingwaya wydawane są nadal w dużych nakładach, bywają wznawiane, stanowiąc łasy kąsek dla Czytelnika, poszukującego twórczości na najwyższym poziomie.

Ernest Hemingway, to nie tylko reporter, korespondent wojenny, dramaturg, uczestnik obydwóch wojen światowych i wojny domowej w Hiszpanii, lecz także myśliwy, miłośnik corridy, boksu, członek paryskiej cyganerii artystycznej i - przede wszystkim - liryk poszukujący sensu i afirmacji życia. Nie oszczędzał się. Pisał, nie symulował, nie oszukiwał, bo - jak wiadomo - nuta autobiograficzna stanowiła główny nurt jego twórczości. Pewnie dlatego polski czytelnik może podążać tropami i meandrami literackimi noblisty: "Pożegnanie z bronią" (wyd. 1929 r. - pacyfistyczny protest przeciw okrucieństwu i bezsensowi wojny), "Słońce też wschodzi" (1929, wyd. pol. 1958 r.), "Mieć i nie mieć" (1937, wyd. pol.), "Biedni i bogaci" (1948 r., wyd. II 1958 r.), "Komu bije dzwon" (1940, wyd. pol. 1957 r.), "Stary człowiek i morze" (1952 , wyd. pol. 1956 r.). "Zielone wzgórza Afryki" (1935, wyd. pol. 1959 r.), "Za rzekę w cień drzew" (1950, wyd. pol. 1961 r.) czy niezapomniane wybory opowiadań, zamieszczone w "Śniegach Kilimandżaro", "Rogach byka" i "Rzece dwóch serc" - oto tytuły "wiecznie żywych" dzieł pisarza, który zmarł niespodziewanie.

Hemingway urodził się koło Chicago (w Oak Park) i po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął zaraz pracę dziennikarską w Kansas City. Podczas I wojny światowej, jako ochotnik, walczył na froncie włosłdm. Ciężko ranny powrócił do kraju. Już w 1921 r. był znowu w Europie i w Paryżu "oddychał" pełnią życia międzynarodowej cyganerii. W 1928 r. osiadł na Florydzie, jednak - jak zawsze - ciągnęło pisarza do miejsc, gdzie dużo się dzieje; gdzie trzeba było stawać na granicy życia i śmierci. W 1937 r. przyjechał więc do Hiszpanii, był korespondentem wojennym, walczył. Czynnie uczestniczył też w działaniach II wojny światowej (na terenie Francji). W 1945 r. otrzymał zasłużoną Literacką Nagrodę Nobla. Zamieszkał w Ketehum (stan Idaho), gdzie 2 lipca 1961 r. popełnił samobójstwo. Do końca otaczała Hemingwaya swoista legenda.

Widziano w nim "twardziela", poszukiwacza przygód, mocnych wrażeń, ryzykanta. Właśnie tacy bywali bohaterowie jego książek. Często byli to bowiem ludzie trochę brutalni i prymitywni, a zarazem bardzo samotni, wrażliwi, szukający oparcia i miejsca na świecie dla siebie i najbliższych. Afirmacja życia bywała pretekstem, aby się sprawdzać w imię męstwa, honoru i poświęcenia. Dzięki przekładom Bronisława Zielińskiego dane nam było poznać wieloznaczną symbolikę, napięcia emocjonalne, mądrość, doskonały zmysł obserwacji i przeżywania piękna, załamań i klęsk, zaś nade wszystko głęboki liryzm i rozmach autora.

Jaki był E. Hemingway, na ile wygrał (lub przegrał) swoje życie? Trudno dziś odpowiedzieć. Na pewno płacił za wszystko "po swojemu", artystycznych inspiracji poszukiwał często poza Ameryką, a czy uciekał? Może ziarno prawdy o pisarzu kryje ostatnia, niedokończona powieść "Ruchome święto"?

W Europie - jak się zdaje - dojrzewały jego poglądy, wyrażone na kartach książek. Afryka dorzuciła swoją szczyptę, Ameryka dopełniła reszty. Winniśmy pamiętać o tej niezwykłej osobowości, która - niczym bohater opowiadania "Stary człowiek i morze" - samotnie zmagała się z własnym przeznaczeniem.

ANDRZEJ SIKORSKIWasze komentarze:
 marzena aneta: 13.11.2023, 20:45
 Ernest Hemingway to pisarz utalentowany dziękuję smutne że skończył tak ziemskie życie dlaczego kto się przyczynił do tego samobójcy chcą żyć nikt nie chce tak umierać każdy chce żyć pytanie jak żyć jak jest tyle zła mama moja odebrała sobie życie powiesiła się popełniła samobójstwo to dramat nigdy się z tym nie pogodze brat mamy również miał tylko dwadzieścia lat z tym również nie mogę się pogodzić babcia chciała do grobu skakać musieli ją trzymać długo nie pożyła po tym wszystkim mama jeszcze wtedy żyła mama miała czterdzieści dwa skończone to było w nowy rok do tych samobójstw również ktoś się przyczynił za to będą odpowiadać ja niestety również mam myśli samobójcze byłam okradana nienawidze tego zarób jak umiesz tylko nie kradnij z tego będziemy sądzeni zdamy Bogu sprawe dziękuję Boże kocham Cię bardzo mocno proszę o miłość prawde sprawiedliwość szacunek szczerość szacunek uczciwość szacunek ufność szacunek wiare szacunek zdrowie szacunek na całym świecie dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni szczerość cuda czyni szacunek cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 4Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP - dzień 4

Nabożeństwo Pierwszych Sobót MiesiącaNabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca

bł. Rafał Chylińskibł. Rafał Chyliński

Modlitwa do bł. Rafała ChylińskiegoModlitwa do bł. Rafała Chylińskiego

Litania do bł. Rafała ChylińskiegoLitania do bł. Rafała Chylińskiego

Modlitwa do św. BibiannyModlitwa do św. Bibianny

Najbardziej popularne

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej