Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Rusałka

     ALISA W ŚWIECIE MARZEŃ

     Wchodzące na nasze ekrany filmy rosyjskie świadczą o nowych tendencjach w tej kinematografii. Twórcy tamtejsi śmiało opisują realia życia w postkomunistycznej Rosji. "Rusałkę" Anny Melikian uznano za rosyjską wersję słynnej francuskiej "Amelii". Jednak podobieństwa miedzy tymi obrazami ograniczają się głównie do niektórych elementów charakterystyki głównej bohaterki i zbieżności pewnych wątków. Autorka nasyciła swój utwór tak wielką temperaturą emocjonalną i realiami współczesnego życia w Rosji, że filmu tego nie można uznać za plagiat. Reżyserka przekroczyła tu wąsko pojęty gatunek kina "kobiecego". Chociaż bohaterką filmu jest kobieta, to jej problemy mogą dotyczyć każdego z nas. Dlatego "Rusałkę" zaliczyć można do autentycznej odmiany kina autorskiego, w którym interesujący i brutalny obraz życia w Rosji z jej degradacją duchową ukazany został przez pryzmat wyobraźni autorki.

     Reżyserka ormiańskiego pochodzenia, pracująca w Niemczech i w Moskwie, objawiła talent do łączenia realizmu ze scenami bajkowymi i onirycznymi. Filmowa Alisa mieszka z matką nad morzem w obskurnym domku. Oczekując na nieznanego ojca po spaleniu się domu, dziewczynka doznaje szoku, w wyniku czego przestaje mówić. Po przenosinach do Moskwy Alisa pogrąża się w marzeniach o miłości, podejmując dorywcze prace. Jej wyobraźnia zderza się z brutalną rzeczywistością. Nieczułość matki i obojętność kolejnych pracodawców powodują, że dojrzała już dziewczyna jeszcze bardziej zanurza się w świecie wyobraźni. Podobnie jak francuska Amelia, bohaterka "Rusałki" potrafi jednak wykrzesać z siebie pozytywne emocje oraz kreować szczęśliwe wydarzenia. Poznawszy rówieśnika Saszę, pogrążającego się w samobójczych nastrojach, Alisa odzyskuje mowę i potrafi wywołać u chłopca dobre uczucia. Reżyserce udało się zbudować na ekranie nastrój melancholii i smutku połączony jednak z wiarą w dobro. Taka mieszanka emocji wynika z tradycji rosyjskiej kultury i literatury.

     "Rusatka" ("Rusałka"), Rosja 2007. Reżyseria i scenariusz - Anna Melikian. Wykonawcy: Masza Szalajewa, Jewgienij Tsyganow, Maria Sokowa, Anastasija Dontsowa i inni. Dystrybucja: Warto - Art House


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

15 marca 2009   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej