Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 
Italianiec

     PODRÓŻ DO MATKI

     "Italianiec" jest kolejnym filmem rosyjskim świadczącym o odrodzeniu tamtejszej kinematografii i skierowaniu jej na powrót do autentycznych tradycyjnych wartości. Ten kameralny i wzruszający utwór zrealizował reżyser, który nakręcił wcześniej kilka filmów dokumentalnych o sytuacji w rosyjskich państwowych domach dziecka. Sytuacja dzieci w tych przepełnionych i biednych ośrodkach jest często niezwykle ciężka i dramatyczna. Dużym powodzeniem cieszą się więc zagraniczne adopcje rosyjskich sierot, chociaż coraz częściej słychać o związanych z tym skandalach - handlu adoptowanymi dziećmi i ich zgonach w krajach zachodnich. Wydarzenia te wywołały nawet krytyczną debatę w Dumie. Film Andrieja Krawczuka nawiązuje do związanych z tym problemów. "Italianiec" wydaje się dobrze skonstruowanym filmem fabularnym, solidnie osadzonym w autentycznych realiach rosyjskiej prowincji, będącym mieszanką kina obyczajowego i filmu drogi. Główne postacie zostały ukazane tu wyraziście i rodzajowo.

     Dramaturgiczną oś filmu stanowi rozpaczliwa i dramatyczna wędrówka sześcioletniego Wani uciekającego z domu dziecka w poszukiwaniu matki, która oddala go do sierocińca. Wania został adoptowany przez zamożne włoskie małżeństwo i czeka na wyjazd do Włoch, czego zazdroszczą mu wszystkie dzieci. On jednak chce wrócić do matki. Woli choćby namiastkę domu rodzinnego od słonecznych Włoch. Wania jest chłopcem bardzo bystrym, zdobywa adres matki i z pomocą starszej koleżanki wyrusza w drogę. Tę pełną dramatycznych przygód i przeszkód wędrówkę możemy potraktować jako metaforyczną podróż przez współczesną Rosję, rozdartą między postkomunistyczną biurokracją, biedą i alkoholizmem a paradoksalnymi dążeniami - przynajmniej w marzeniach - do uczuć i więzi rodzinnych. Bezwzględną chciwość symbolizuje tu energiczna kobieta zwana Madam, trudniąca się intratnym zajęciem pośrednictwa przy międzynarodowych adopcjach. Dąży ona do jak najszybszego złapania Wani. Widzimy tu także postacie pozytywne, spotkane przez chłopca w czasie wędrówki. Pomagają oni Wani dotrzeć do upragnionej matki. Czy marzenia dziecka staną się rzeczywistością? Film ten, balansujący na pograniczu kina realistycznego i kreacyjnego, pozostawia więc duże pole do pozytywnych interpretacji.

     "Italianiec", Rosja 2005. Reżyseria - Andriej Krawczuk. Wykonawcy: Kola Spiridonow, Maria Kuzniecowa, Andriej Jelizarow, Nikotaj Reutow i inni. Dystrybucja - Vivarto.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 8 lutego 2009   

Wasze komentarze:
 ROZAL!A RÓŻA !!;;!!;;: 28.10.2007, 16:04
 napiszcie coś o zadaniach domowych
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej