Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Generał Nil

     OFIARA GENERAŁA NILA

     Fabularny film o generale Auguście Emilu Fieldorfie, bohaterze Armii Krajowej, aresztowanym i zamordowanym przez UB w 1953 r., zrealizował Ryszard Bugajski, autor głośnego "Przesłuchania". W obu tych filmach głównym elementem wydaje się upiorna sceneria ówczesnych więzień UB, przypominających nieludzkie katownie. Film Bugajskiego nie jest pełną biografią Fieldorfa, akcja utworu obejmuje tylko kilka lat z życia generała, kiedy to Nil w 1947 r. wrócił z sowieckiego lagru i starał się ułożyć sobie życie. Reżyser potraktował powojenne losy bohatera podziemia w sposób wybitnie antyheroiczny, bowiem generał Fieldorf świadomie zrezygnował wówczas z walki zbrojnej przeciwko komunistom. Przestał wierzyć - odwrotnie niż rotmistrz Pilecki - w jej sens i powodzenie. Zalecał natomiast walkę o przetrwanie i ratowanie ciągłości narodowej substancji i kultury. Męczeńską śmierć generała Nila reżyser wykreował w sposób klaustrofobiczny jako ciąg zdarzeń banalnie absurdalnych. Władze stalinowskie nie musiały przecież mordować bohatera podziemia, który nie chciał z nimi walczyć!

     Bohatera poznajemy w czasie dramatycznych wydarzeń, ciągnących się od końca wojny do uwięzienia, barbarzyńskiego śledztwa i męczeńskiej śmierci, kiedy to Nil, potrafiący trzeźwo myśleć i oceniać sytuację, nie dał się złamać w śledztwie. Szkoda, że autorzy nie powiedzieli czegoś więcej o wcześniejszym życiu generała, jego rodzinie, młodości i karierze wojskowej. Poznalibyśmy wówczas środowisko, w którym się wychował i ukształtował swą osobowość. Postacie żony i córek generała zostały ukazane w sposób zbyt współczesny, ich zachowanie w filmie kłóci się z wiedzą o tym, jak zachowywały się kobiety z przedwojennych inteligenckich rodzin. Niektóre sceny mogą w tym względzie razić. Przy okazji należy odnotować fakt, że nie pada w filmie nazwisko osławionej prokurator stalinowskiej Heleny Wolińskiej, po imieniu natomiast poznajemy nazwiska sędziów Sądu Najwyższego, którzy bez zmrużenia oka zatwierdzili wyrok śmierci na Nila. Na osobną uwagę zasługuje ukazana tu upiorna postać pułkownika Jacka Różańskiego, dyrektora departamentu w UB, który osobiście prowadził brutalne śledztwa. Film "Generał Nil" spaja wybitna rola Olgierda Łukaszewicza w roli tytułowej.

     "Generał Nil", Polska 2009. Reżyseria - Ryszard Bugajski. Wykonawcy: Olgierd Lukaszewicz, Alicja Jachiewicz, Anna Cieślak, Magdalena Emilianowicz, Zbigniew Stryj, Jacek Rozenek i inni. Dystrybucja - Monolith RLms


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

12 kwietnia 2009   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej