Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Cała prawda o Wilkowyjach

Tu zanika granica pomiędzy serialową fikcją a rzeczywistością. Kto jest proboszczem i kim jest wikary? Jaka jest prawdziwa gospodyni? Czy wójt ma bliźniaka? No i przede wszystkim - gdzie są Wilkowyje?

Na początku może sobie pogratulować każdy, komu udało się trafić tu zamiast w okolice Rzeszowa, gdzie rzeczywiście znajduje się taka miejscowość. Bo filmowe Wilkowyje istnieją naprawdę, tylko pod zmienioną nazwą! Leżą w województwie mazowieckim, gdzieś pomiędzy Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami, blisko już stąd na Podlasie. Tam gdzie powoli teren zaczyna się fałdować, lasy od kilkuset lat wiodą swój nienaruszony żywot, ludzie żyją spokojnie i powoli, a pory roku wyznaczają im rozkład zajęć. Takiego właśnie miejsca szukała pewna ekipa filmowa, która wybrała się w te okolice. Jadąc krętymi drogami, postanowiła skrócić sobie drogę i zgubiła się w szczerym polu. Dojechała do najbliższej wioski, kiedy kierownik produkcji krzyknął rozemocjonowany: "Stop! To są właśnie Wilkowyje!". Byli w Jeruzalu.

PROBOSZCZÓW DWÓCH

Codziennie kilkudziesięciu turystów powtarza teraz podobny schemat. Przyjeżdżają tu ze Szczecina, Krakowa, Zielonej Góry, a nawet z zagranicy. Zatrzymują się na rynku w środku wioski. Wyciągają aparaty i robią sobie zdjęcia pod serialowym szyldem "U Krysi - sklep Więcławskiej". Tam serialowy policjant wpada po pasztetową, a bywalcy słynnej ławeczki - po Mamrota Podlaskiego. Parę metrów dalej stoi kościół, obok organistówka, gdzie Lucy uczy angielskiego. Na koniec zajrzą choć na chwilę w okna plebanii i ze skrzynką taniego specjału wracają do domu, pochwalić się znajomym. - Aż niemożliwe, że to wszystko stoi oryginalnie jak w serialu - mówi Anna z Katowic. - Ten sklep wyglądał jak przyklejony, szklarnia za domem wydawała się naprawdę duża, a proboszcz... no, .trochę przypomina Cezarego Żaka.

Producenci wymyślili, że fabuła musi być zbliżona do rzeczywistości. Kiedy oglądali po raz pierwszy plebanię, proboszcz z zażenowaniem patrzył na pajęczyny przy stropie. Chciał wtedy obiecać, że do przyjazdu ekipy wszystko będzie posprzątane. Producent zareagował zdecydowanie: o to mu właśnie chodzi, niech nic nie zmienia. Nawet cerata na kuchennym stole musiała zostać na swoim miejscu. Wymienili tylko kredens, bo ten z wysokim połyskiem od rodziców księdza odbijał światło w kamerze.

Żeby wszystko wyglądało wiarygodnie, sceny kręcone są w prywatnych domach, aktorzy grają mieszkańców wioski, mieszkańcy wioski zostali obsadzeni w charakterze statystów. Proboszcz parafii św. Wojciecha w Jeruzalu wypożyczył na ten cel nawet kościelne kielichy i ornaty. - Czasami kręcę się tam i podglądam pracę aktorów, nawet "robię za konsultanta" w sprawach kościelnych. Ponieważ wcześniej dostaję scenariusz, to sam też podpowiadam jakieś uwagi. Pamiętam, jak podczas kręcenia sceny chrztu dziecka Lucy chcieli ubrać proboszcza w fioletowy ornat. Wytłumaczyłem im, że lepiej będzie wyglądał biały, a fiolet może przyda się kiedyś na jakiś pogrzeb - śmieje się ks. Andrzej Sobczyk, prawdziwy proboszcz. Innym razem wchodzę do zakrystii, a tam serialowy proboszcz morduje się właśnie, zapinając jakiś guzik sutanny. Bardzo się ucieszył, kiedy się dowiedział, że można ją wkładać przez głowę. Teraz, kiedy wyjeżdżam na urlop, na pytanie moich kolegów, kogo mi kuria przysłała na zastępstwo, odpowiadam żartem, że pan Czarek już się trochę nauczył i mnie zastępuje. Czasem nawet parafianie łapią się na tzw. autorytet sutanny i kłaniają się mu jak księdzu, mówiąc: "pochwalony!". Ale muszę przyznać, że z każdym odcinkiem pan Czarek robi się coraz bardziej ..pobożnym" księdzem.

Niezaprzeczalnie kręcenie filmu burzy jednak prawdziwą pracę duszpasterską. Ekipa wkracza do kościoła po pierwszej Mszy i zajmuje go czasem do późnych godzin wieczornych.

Poza tym dwóch proboszczów na jedną wieś to za dużo. Kiedy parafianin przychodzi z jakąś sprawą do kancelarii, za biurkiem widzi filmowego księdza w sutannie, przed nim piętrzy się stos dokumentów, wygląda całkiem profesjonalnie, ale tylko przed kamerą. Zostanie jednak odesłany na altankę, gdzie prawdziwy ksiądz, nie w sutannie, wypisze potrzebne dokumenty na kolanie i przystawi parafialną pieczątkę. - Mówiłem już panu Czarkowi: nie odsyłaj tych ludzi do mnie tylko sam ich obsłuż, skoro jesteś księdzem - śmieje się "prawdziwy" proboszcz. "Prawdziwy to ja może nie jestem, ale ja mam na Mszy zawsze pełny kościół ludzi, a nie wiem czy proboszczowi się to udaje!" - odpowiada na to Cezary Zak.

UWAGA-KAMERA-AKCJA

Kiedy cztery lata temu producenci serialu pojawili się w Jeruzalu, scenariusz stał się rzeczywistością. Udali się na pierwszą rozmowę z proboszczem, który wstępnie wyraził zainteresowanie, ale musiało być ono potwierdzone przez wyższą instancję. Pojechali więc po zgodę do abp. Sławoja Leszka Głódzia. Zasiedli przy stole i długo dyskutowali o planach, wizji serialu i zaangażowaniu parafii w to przedsięwzięcie. Arcybiskup Głodź i ks. Sobczyk ze scenariuszami w rękach, a kierownik produkcji Wojciech Adamczyk z głową pełną pomysłów i pragnieniem realizacji ich właśnie w Jeruzalu. Po jakimś czasie Arcybiskup został przekonany, dał zielone światło i odtąd zaczęły się przygotowania. - Postanowiliśmy, że trzeba wykorzystać te 5 minut sławy, jakie nam zaproponowano - mówi ksiądz proboszcz. I tak w cichej wiosce, na potrzeby scenariusza, zaczęło tętnić życie. Mieszkańcy zaczęli być angażowani do najprzeróżniejszych ról i zadań specjalnych. Jeden z nich, 10-letni Daniel Zawiska, "na stałe" został synem Solejukowej, a dzięki temu odkrył swoje prawdziwe powołanie - chce zostać księdzem.

Wraz z nadejściem lata pojawili się pierwsi monterzy, dźwiękowcy i kamerzyści, a z nimi tony sprzętu, wozy transmisyjne. Na koniec, kiedy wszystko już było ustawione, przyjechali aktorzy. To dopiero było wydarzenie! Każdy chciał chociaż postać przy boku Cezarego Żaka, zobaczyć z bliska Ilonę Ostrowską, przypatrzeć się pracy Wojciecha Adamczyka. Wieś jeszcze nie wiedziała, co się zaczyna!

Pierwszy klaps padł 12 lipca. Ekipa zablokowała niemal całą wioskę, która przypominała bardziej rój pszczół. A podczas nagrywania scen musiała panować cisza całkowita. To był bardzo długi dzień. Wielu przekonało się, że bycie aktorem to trudna praca. - Niektóre sceny powtarzano po kilkadziesiąt razy, bo a to pies zaszczekał, a to statysta patrzy się ciągle prosto w kamerę, a to jakiś samochód przejechał w oddali - wspomina ksiądz proboszcz. Po kilkunastu godzinach wszyscy mieli już dość słów reżysera, który jak refren powtarzał nieustannie: "kamera - stop" i "jeszcze raz".

Następnego dnia kilku mieszkańców wbiło się więc w firmowe kamizelki, dostało walkitalki, żeby dopilnowało ruchu przy głównych drogach.

Najwięcej zmieniło się w ludziach po premierze filmu "Ranczo Wilkowyje". - Bycie wtajemniczonym w dalsze części serialu, zanim ukaże się w telewizji, to niewątpliwy powód do dumy. Ale zobaczyć swoje rodzinne strony na ekranie to wielka satysfakcja.

I tu wreszcie nadchodzi pora, żeby zdradzić pewną tajemnicę. Oto co łączy obu proboszczów, filmowego i prawdziwego. Łączy ich wspólny cel - a jest nim odbudowa dzwonnicy. Wraz z propozycją wynajęcia Jeruzala na potrzeby filmu pojawiła się - wreszcie - możliwość odrestaurowania drewnianych kościelnych obiektów. Przez objęcie ich kuratelą konserwatora zabytków wzrosły drastycznie koszty remontu. Wtedy aktorzy zaproponowali pomoc w zbiórce pieniędzy. Dwa razy w roku: na odpust i na dożynki, przyjeżdżają i prowadzą aukcje i loterię fantową filmowych rekwizytów. W tym roku już po raz piąty, 25 kwietnia, odbędzie się taka impreza. Podczas ostatniej wylicytować można było m.in.: epizod w filmie, siekierę, którą wójt gonił Czerepacha, słynną ławeczkę amatorów taniego wina, a także wieloczynnościowy wałek do ciasta Solejukowej. Wszystko działo się w "wilkowyjskiej" atmosferze, pośród serialowych przyjaciół i wszechobecnego zapachu jedynie słusznej szarlotki Michałowej. Tak będzie i tym razem. Zapraszamy 25 kwietnia!

Mirosław Winiarczyk

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 19 kwietnia 2009


   

Wasze komentarze:
 KAsia: 27.04.2009, 09:03
 Próbowałam mamrota :) takiego oryginalnego, z Wilkowyj
(1)


Autor

Treść

Nowości

Rzymskie bazyliki większeRzymskie bazyliki większe

Opoka naszego duchaOpoka naszego ducha

Na spotkanie Boga i człowiekaNa spotkanie Boga i człowieka

Papieskie pierwsze sobotyPapieskie pierwsze soboty

Czujemy, to co mówi Jej SerceCzujemy, to co mówi Jej Serce

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej