Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 
Walc z Baszirem

     PAMIĘĆ O WOJNIE

     "Walc z Baszirem", niezwykły izraelski utwór animowany Ariego Folmana, wydaje się prekursorski jeśli chodzi o filmową formę. Po raz pierwszy bowiem forma artystycznego filmu rysunkowego została użyta do opowiedzenia dramatycznej i poważnej historii, opartej na autentycznych wydarzeniach. Dotychczas poetyka kina rysunkowego służyła najczęściej do opowiadania rozrywkowych historii dla dzieci i młodzieży oraz całych rodzin w poetyce kina familijnego. Autor "Walca z Baszirem" nie odwołuje się jednak do efektownych historyjek, symboli i znaków, jak bywa w tradycyjnych filmach animowanych, lecz opowiada historię żołnierza, biorącego udział w inwazji armii izraelskiej na teren Libanu w 1982 r. Podczas ataku milicji libańskiej chronionej przez oddziały izraelskie na obóz palestyński doszło wówczas do masakry ludności cywilnej. Zabitych zostało ponad 800 osób, w tym wiele kobiet i dzieci. Reżyser brał udział w tej wojnie i w filmie relacjonuje ówczesne wydarzenia przez pryzmat swoich przeżyć. W serii sugestywnych obrazów rodem z kafkowskiego koszmarnego snu poznajemy odczucia bohatera, który rozmawiając dziś z kolegami wraca pamięcią do tamtych wydarzeń. "Walc z Baszirem" jest zatem sugestywnym i oryginalnym filmem pacyfistycznym, opartym na konkretnych wydarzeniach.

     Głównym tematem utworu jest opowieść o próbie odtworzenia przez bohatera tamtych strasznych zdarzeń, wypartych czasowo z jego pamięci. Dziś już dojrzały człowiek zdaje sobie bowiem sprawę, że pośrednio uczestniczył w zbrodni wojennej. Film jest więc pewną próbą moralnego oczyszczenia zbiorowej pamięci oraz - co bardzo ważne - polityczną demonstracją w okresie dalszej eskalacji konfliktu bliskowschodniego. Na osobną analizę zasługuje strona artystyczna filmu, kompozycje poszczególnych kadrów, efektowny montaż, muzyka i słowny komentarz.

     "Walc z Baszirem" ("Vals im Bashir"), Izrael/ Niemcy/Francja/USA 2008. Scenariusz i reżyseria - Ari Folman. Dystrybucja - Against Gravity


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 19 kwietnia 2009   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej