Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Narzędzie dla mas

Każdemu z nas zdarzyło się to na pewno nie raz. Bo też nie ulega wątpliwości, że z Wikipedii korzysta wielu ludzi. Tylko na stronę główną polskiej Wikipedii wchodzi ponad 300 tys. osób dziennie.

Ile z nich czyta jej artykuły, korzysta z nich do przygotowania artykułów, referatów, prac domowych, zestawień... często bezkrytycznie przyjmując wszystko, co jest w niej napisane? Mój pierwszy kontakt z Wikipedia nastąpił w 2005 r., kiedy przygotowywałem artykuł o różnych okresach w historii rozwoju muzyki. Ponieważ byłem za granicą, Wikipedia okazała się wspaniałym i wielce przydatnym narzędziem. Czy miałem podstawy, by nie wierzyć zawartym tam treściom? Na polskiej Wikipedii istnieje ponad 540 tys. artykułów, które zredagowało ponad 14 tys. polskich wolontariuszy. Dziennie powstaje ponad 300 następnych. A oprócz polskiej wersji istnieje kilkaset innych.

WOLNA OD CZEGO

W świecie "Wiki" wszystko opiera się na wzajemnym zaufaniu. Wikipedię - ufam - tworzą ludzie rozsądni, a niektóre hasła są naprawdę "na medal". Adam dostał zadanie przygotowania prezentacji o inkwizycji. W bibliotekach nie brak dobrych książek i opracowań na ten temat. Skoro jednak żyjemy w erze globalnej informacji, Adam dzień przed terminem wchodzi na Wikipedię i krok po kroku - całkowicie bezkrytycznie - przenosi znalezione tam informacje do swoich zbiorów. Następnego dnia wszystko z dobrą miną przedstawia klasie. Z Wikipedii korzystają nie tylko uczniowie. Prawie każdy dziennikarz przed wywiadem sprawdzi w Internecie dokładny biogram swojego rozmówcy. A im rozmówca bardziej znany, tym więcej o nim informacji na "Wiki". - Wikipedia ma błędy, nie ma sensu na nią wchodzić - słyszę często od znajomych. Rzeczywiście, Wikipedia, redagowana 24 h na dobę nieprzerwanie od 2001 r. przez tysiące anonimowych zwykle internautów, nie może być od błędów wolna. Rezygnacja z Wikipedii to łatwa droga. To rozumowanie ogarnia z początku niemal wszystkich. Jednak ludzie XXI w. (pokolenie Web 2.0) myślą już inaczej - Wikipedia ma pewne braki, ale skoro dużo ludzi z niej korzysta, warto poświęcić swój czas i poprawić błędy.

PODZIEL SIĘ WIEDZĄ

Pewien znajomy, któremu nie podobały się niektóre zapisy pewnego hasła, zachęcał mnie, bym "poprosił Wikipedię" o ich zmianę. Nie ma jednak kogoś takiego jak Wikipedia. Powinien raczej powiedzieć: "Przekonaj innych wikipedystów, że trzeba to napisać inaczej". Tą encyklopedią rządzi prawo większości. Jeśli większość uważa, że dany artykuł powinien zniknąć, zniknie dość szybko. Jeśli większość jest zdania, że sekcja "kontrowersje" powinna zostać, nie usunie się jej łatwo. Należy przekonywać się wzajemnie, aby dojść do konsensusu.

Artykuły na Wikipedii może redagować każdy. Nie każdy jednak ma do tego wystarczającą cierpliwość. A każda zmiana jest śledzona na bieżąco przez wolontariuszy, którzy czuwają, żeby zmiany zgadzały się z zasadami encyklopedyczności, obiektywizmu i dobrego smaku. Tylko tyle? A więc działamy!

Mój znajomy chciał poprawić hasło o Opus Dei. Musiał odwołać się do pewnych zasadniczych pojęć związanych z życiem Kościoła oraz z ascetyką chrześcijańską. Nolens volens, zaczął ich szukać, przeglądać je i poprawiać treść istniejących. Dopisał kilka nieistniejących, a jego zdaniem ważnych, jak np. "kierownictwo duchowe", "wierni świeccy", "akt strzelisty" czy chociażby "męstwo", w końcu jedna z czterech cnót kardynalnych.

TROCHĘ WYSIŁKU

W październiku 2008 hasło "Opus Dei" było czytane na Wikipedii średnio 150 razy dziennie, czyli ponad 50 tys. razy rocznie. Hasło "Kościół katolicki" - 350 razy dziennie. Hasło "Kod Leonarda da Vinci" - 150 razy. Skoro ludzie te hasła czytają, czytają więc także to, co w nich dopisał, a więc jego praca ma sens. Na tym, między innymi, polega przekazywanie prawdy w dzisiejszych czasach. To naprawdę skuteczne narzędzie.

Kiedy ukazała się ta godząca w dobry wizerunek Kościoła powieść, wiele osób pisało miażdżąco krytyczne artykuły, ukazało się sporo książek. Jednak polskie hasło o "Kodzie" na Wikipedii wciąż zawiera jedynie opis bohaterów, powtórzenie informacji pseudohistorycznych przekazywanych przez książkę oraz kilka linków. Czy ci, którzy walczą o dobre imię Kościoła, nie powinni się za ten artykuł wziąć? Wszak 50 tys. osób rocznie to niemało czytelników.

Po co o tym piszę? Abyśmy wzięli sprawy w swoje ręce. Wystarczy 10 min. dziennie na poprawienie 1-2 artykułów. Składnia "Wiki" do trudnych nie należy. Moja rada: zacząć od hasła niszowego, na którego temat jednak sporo będziemy wiedzieli. Ja zacząłem od artykułu o moim pradziadku, zasłużonym w swoim regionie. I tak, krok po kroku, ziarnko do ziarnka, powalczymy o prawdę.

Podczas gdy wielu ludzi na świecie nie wierzy już w istnienie obiektywnej prawdy, wyznawcy religii, na czele z chrześcijanami, są zmuszeni do jej obrony. Jak dobitnie mówił o potrzebie walki z relatywizmem Benedykt XVI! Wikipedia daje nam szansę pójścia za jego słowem be,z wyjścia z domu. Warto podjąć to wyzwanie.

Andrzej Bolewski

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 17 maja 2009


   

Wasze komentarze:
 Anetta: 08.06.2010, 12:26
 Wikipedia jest najbardziej reklamowana, innych encyklopedii trzeba szukać, a ludziom się nie chce.
 szymon: 26.11.2008, 03:32
 z pisma Alumnów WSD w Toruniu "SŁUGA" nr 25 :D:Dhehe
 tomasz trzebiatowski: 05.05.2007, 16:28
 o a skąd tutaj mój tekst? hehe
 jestem :-): 28.01.2007, 16:42
 Życie jest naszą pieśnią.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Dlaczego wyznaję wiarę chrześcijańską. Dlaczego wierzę?Dlaczego wyznaję wiarę chrześcijańską. Dlaczego wierzę?

Kaplica Św. Heleny - miejsce znalezienia Świętego KrzyżaKaplica Św. Heleny - miejsce znalezienia Świętego Krzyża

Rodzeństwo, czyli... jak pies z kotem<Rodzeństwo, czyli... jak pies z kotem<

Zdrada małżeńska jest ostrym zranieniem miłości i ciężką przewiną wobec dzieckaZdrada małżeńska jest ostrym zranieniem miłości i ciężką przewiną wobec dziecka

Spotkanie nad Morskim OkiemSpotkanie nad Morskim Okiem

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej