Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 
Męczennicy prawosławia w kinie

    Od 29 maja pojawią się w sprzedaży DVD dwa filmy, w których główne wątki dotyczą tematyki religijnej. Głośne "Wniebowstąpienie" w reżyserii Łarisy Szepitko zrealizowane zostało w czasach radzieckich, w 1977 roku, pod wpływem stylu wybitnego reżysera Andrieja Tarkowskiego, autora "Andrieja Rublowa". Surowy czarno-biały film Łarisy Szepitko został dostrzeżony na zagranicznych festiwalach, między innymi nagrodzono go Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie. Pozornie jest to jeszcze jeden propagandowy utwór radziecki o sowieckiej partyzantce walczącej podczas II wojny z armią hitlerowską. Akcja rozgrywa się w 1942 r. na Białorusi, gdzie dwóch partyzantów dostaje się do niewoli niemieckiej. Autorka opowiedziała ich dzieje jako historię męczeństwa, odwołując się do motywów z Ewangelii. Po okrutnym przesłuchaniu przez kolaboranta białoruskiego (rzadko wówczas pokazywanego w kinie) partyzanci zostają poprowadzeni na stracenie. Sceny ich kaźni zostały zrealizowane na podobieństwo drogi krzyżowej. Tego rodzaju nawiązanie do Ewangelii, odwołujące się do tradycji prawosławnej, możliwe było w okresie pewnej liberalizacji systemu radzieckiego w dziedzinie polityki kulturalnej w drugiej połowie lat 70. ub. wieku, po podpisaniu przez Moskwę układu w Helsinkach. "Wniebowstąpienie" weszło do kanonu filmu światowego o II wojnie światowej.

     O "Wyspie" Pawła Łungina pisaliśmy już w "Idziemy" w czasie premiery kinowej tego filmu. Ten obsypany rosyjskimi i międzynarodowymi (w tym polskimi) nagrodami utwór jest przykładem skrajnej ascetycznej estetyki w kreowaniu metafizycznej rzeczywistości duchowej. Akcja rozgrywa się na odciętej od świata północnej wyspie, gdzie w prawosławnym klasztorze przebywa mnich, który wydaje się prawdziwym człowiekiem bożym. Pragnie odkupić zdradę kolegi z czasów wojny, umartwia się, pomaga chorym przybyszom i walczy z przełożonymi klasztoru o czystość praktykowania wiary. Reżyser także nawiązał do arcydzieła Tarkowskiego "Andriej Rub-low", już w sposób bardziej otwarty niż było to możliwe w czasach radzieckich.

     "Wniebowstąpienie", ZSRR 1977. Reżyseria - Łarisa Szepitko. Wykonawcy: Władimir Gostiuchin, Boris Ptotnikow, Anatolij Sotonicyn i inni. Dystrybucja na DVD - 35 mm.

     "Wyspa", Rosja2006. Reżyseria - Paweł Łungin. Wykonawcy: Piotr Mamonow, Wiktor Suchorukow, Dmitrij Diużew i inni. Dystrybucja na DVD - 35 mm.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 24 maja 2009   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej