Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 
Shultes

     Tragiczny kieszonkowiec

     Rosyjski film "Shultes" zrealizowany został przez Bakura Bakuradze, gruzińskiego reżysera wykształconego i pracującego w Moskwie. Autor tego dzieła kontynuuje tradycje gruzińskich artystów, którzy jeszcze w ZSRR wywalczyli sobie autonomię, tworząc filmy w języku rosyjskim w wytwórniach w Moskwie, a w Gruzji po gruzińsku. Okazuje się, że obecnie - w okresie konfliktów Rosji z Gruzją - pozycja tych twórców pozostała wciąż wysoka. Film Bakuradze odniósł sukcesy na kilku festiwalach rosyjskich i europejskich. Nic dziwnego, bo jest to utwór intrygujący i poruszający pod względem formalnym i moralnym. Reżyser inspirował się zapewne niektórymi współczesnymi obrazami awangardowego kina europejskiego, których tematem są perypetie zagubionych i dotkniętych jakąś chorobą bohaterów. Od czasu pamiętnego francuskiego arcydzieła "Kieszonkowiec" Roberta Bressona, zrealizowanego na przełomie lat 50. i 60. XX wieku, postacie drobnych przestępców i złodziei kieszonkowych stały się dla filmowców bardzo pociągające.

     W filmie Bakuradze obserwujemy poczynania byłego sportowca o nazwisku Shultes, który po wypadku samododowym znajduje się w stanie amnezji. Wraz z młodym Kostikiem kradnie portfele, pieniądze i drogie samochody. Do pewnego momentu nie bardzo możemy rozpoznać motywy działań bohatera, który wszystkie czynności wykonuje precyzyjnie i mechanicznie, nie bardzo chyba zdając sobie sprawę z tego, co robi. Nie możemy się zorientować, skąd bierze się w jego świadomości niewrażliwość na zło? Czy jest to tylko skutek urazu po wypadku, czy też skażenie duszy złem, co znamy z tradycji rosyjskiej literatury, np. z Dostojewskiego. W dramatycznym zakończeniu reżyser stawia pewne diagnozy, lecz mimo wszystko dusza bohatera pozostaje dla nas zagadką. Wiemy tylko, że psychicznie zerwał on więź z przeszłością i zosta! trafiony nie do końca rozpoznanym syndromem zła. Autor "Shultesa" zrealizował wcześniej kilka obrazów dokumentalnych, dlatego też zapewne zaangażował do filmu wykonawców niezawodowych, którzy wnieśli tu atmosferę surowego i autentycznego życia.

     "Shultes", Rosja 2008. Reżyseria - Bakur Bakuradze. Wykonawcy: Gieta Czitawa, Rustan Griebienkin, Liubow Firsowa, Cecile Plaige i inni. Dystrybucja - 35 mm.
Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 3 maja 2009   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej