Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Shultes

     Tragiczny kieszonkowiec

     Rosyjski film "Shultes" zrealizowany został przez Bakura Bakuradze, gruzińskiego reżysera wykształconego i pracującego w Moskwie. Autor tego dzieła kontynuuje tradycje gruzińskich artystów, którzy jeszcze w ZSRR wywalczyli sobie autonomię, tworząc filmy w języku rosyjskim w wytwórniach w Moskwie, a w Gruzji po gruzińsku. Okazuje się, że obecnie - w okresie konfliktów Rosji z Gruzją - pozycja tych twórców pozostała wciąż wysoka. Film Bakuradze odniósł sukcesy na kilku festiwalach rosyjskich i europejskich. Nic dziwnego, bo jest to utwór intrygujący i poruszający pod względem formalnym i moralnym. Reżyser inspirował się zapewne niektórymi współczesnymi obrazami awangardowego kina europejskiego, których tematem są perypetie zagubionych i dotkniętych jakąś chorobą bohaterów. Od czasu pamiętnego francuskiego arcydzieła "Kieszonkowiec" Roberta Bressona, zrealizowanego na przełomie lat 50. i 60. XX wieku, postacie drobnych przestępców i złodziei kieszonkowych stały się dla filmowców bardzo pociągające.

     W filmie Bakuradze obserwujemy poczynania byłego sportowca o nazwisku Shultes, który po wypadku samododowym znajduje się w stanie amnezji. Wraz z młodym Kostikiem kradnie portfele, pieniądze i drogie samochody. Do pewnego momentu nie bardzo możemy rozpoznać motywy działań bohatera, który wszystkie czynności wykonuje precyzyjnie i mechanicznie, nie bardzo chyba zdając sobie sprawę z tego, co robi. Nie możemy się zorientować, skąd bierze się w jego świadomości niewrażliwość na zło? Czy jest to tylko skutek urazu po wypadku, czy też skażenie duszy złem, co znamy z tradycji rosyjskiej literatury, np. z Dostojewskiego. W dramatycznym zakończeniu reżyser stawia pewne diagnozy, lecz mimo wszystko dusza bohatera pozostaje dla nas zagadką. Wiemy tylko, że psychicznie zerwał on więź z przeszłością i zosta! trafiony nie do końca rozpoznanym syndromem zła. Autor "Shultesa" zrealizował wcześniej kilka obrazów dokumentalnych, dlatego też zapewne zaangażował do filmu wykonawców niezawodowych, którzy wnieśli tu atmosferę surowego i autentycznego życia.

     "Shultes", Rosja 2008. Reżyseria - Bakur Bakuradze. Wykonawcy: Gieta Czitawa, Rustan Griebienkin, Liubow Firsowa, Cecile Plaige i inni. Dystrybucja - 35 mm.
Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

3 maja 2009   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej