Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 
Zbigniew Zapasiewicz

     W wieku 75 lat zmarł Zbigniew Zapasiewicz (1934-2009), jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, pedagogów i reżyserów. Nagła śmierć artysty uświadamia, że definitywnie odchodzi pokolenie ludzi teatru i kina, dla których nadrzędną wartością było kontynuowanie tradycji kultury oraz stałe doskonalenie mistrzostwa artystycznego i dyscypliny zawodowej. Zapasiewicz nigdy nie kreował się na medialną gwiazdę, wyróżniał się natomiast wielką powściągliwością i taktem w wyrażaniu poglądów i emocji w wywiadach. Nigdy nie występował w reklamach ani w rozrywkowych programach telewizyjnych, które przydają aktorom popularności. A był aktorem bardzo znanym, stale obecnym w teatrze, na ekranach kin i w telewizji.

     Zbigniew Zapasiewicz, od strony matki pochodzący z artystycznej rodziny Kreczmarów, po ukończeniu w 1956 r. warszawskiej PWST występował w najważniejszych teatrach stolicy: Współczesnym, Dramatycznym i Powszechnym. W teatrach tych zagrał niezliczoną ilość rozmaitych ról: od dramatycznych do komediowych i charakterystycznych: w sztukach klasycznych i współczesnych. Występował u najwybitniejszych reżyserów, w tym Jerzego Jarockiego, Kazimierza Dejmka, Erwina Axe-ra. W pamięci widzów zostaną jego kreacje w jednoaktówkach Samuela Becket-ta ("Ostatnia taśma Kruppa") i autorskim przedstawieniu "Zapasiewicz gra Becketta". Niezwykłym przeżyciem były jego monodramy do poematu "Pan Cogito" Zbigniewa Herberta - poety, którego Zapasiewicz bardzo cenił. Wspaniały dorobek aktorski artysta uzupełniał pracą reżyserską, realizując kameralne spektakle na deskach teatralnych i w teatrze TVP.

     Wybitny artysta wystąpił w ponad 70 filmach. Grał równolegle w teatrach, na planach filmowych i w studiach telewizyjnych. Do gry w filmie musiał przekonywać się bardzo długo. Jego kariera filmowa na dobre rozpoczęła się od występu w telewizyjnym kameralnym utworze "Za ścianą" Krzysztofa Zanussiego (1971), gdzie partnerowała mu Maja Komorowska. Rola ta rozpoczęła długą listę granych przez Zapasiewicza filmowych inteligentów epoki PRL-u: naukowców, dziennikarzy, dyrektorów i dyplomatów, skomplikowanych wewnętrznie, zgorzkniałych i nieco cynicznych. Wymieńmy tu przede wszystkim "Barwy ochronne", "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" i "Persona non grata" Zanussiego, "Bez znieczulenia" Wajdy i wiele innych. Grał także w filmach i serialach historycznych (marszałek Piłsudski w serialu Trzosa-Rastawieckie-go) oraz ekranizacjach klasyki literackiej ("Ziemia obiecana" Wajdy). Ostatnią rolę na ekranie wybitny aktor zagrał w "Rewizycie" Zanussiego, do którego to utworu zdjęcia zakończyły się przed dwoma tygodniami. Film wejdzie na ekrany jesienią. Śmierć zabrała nam aktora wybitnego, szanującego i traktującego swój zawód jako artystyczne posłannictwo.


MW


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 26 lipca 2009   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej