Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
 
Harry Potter i Książę Półkrwi

     HARRY ZNOWU WALCZY

     Za sprawą skierowanej do młodych odbiorców wielkiej promocji medialnej cykl książek i filmów o przygodach Harry'ego Pottera wszedł już na dobre do mitologii współczesnej kultury masowej. Janet W. Rowling, autorka powieści, w licznych wywiadach podgrzewała atmosferę wokół swych dzieł. Wchodziła w światopoglądowe dyskusje z licznymi polemistami, którzy zarzucali jej szerzenie wśród młodzieży czarodziejskich kultów, skierowanych przeciwko tradycji wychowania chrześcijańskiego. Bohaterowie cyklu filmowego z biegiem lat dojrzewali. Siłą rzeczy więc i utwory musiały nieco zmienić swój charakter.

     Nie można niestety zbyt dobrze ocenić szumnie reklamowanego filmu "Harry Potter i Książę Półkrwi", szóstej części popularnego cyklu, opartego na powieściach J.W. Rowling. W tym stanowczo za długim - prawie dwuipółgodzinnym - utworze zawarte zostały niektóre motywy z poprzednich części cyklu oraz nowe wątki. Obraz przypomina bardziej horror niż opowieść o szkole czarodziejów. Jak przystało na film grozy, akcja zaczyna się od ataku złego Voldemorta na Londyn, po czym dorastający, 17-letni Harry Potter wraca do szkoły czarodziejów na nowy semestr. Wraz z przyjaciółmi - Hermioną i Ronem - musi stawić czoła nowym niebezpieczeństwom, w czym pomoże wracający do szkoły tajemniczy, stary nauczyciel. Na końcu dopiero wyjaśnia się, kim jest ów zagadkowy Książę Półkrwi. Nowe wątki filmu związane są z dojrzewaniem, jakie przeżywają bohaterowie: pierwsze niepokoje miłosne zajmują większą część filmu. Dlatego utwór przypomina gatunkową mieszankę fantastycznego horroru z kinem młodzieżowym. Przeciągnięta akcja została wypełniona pobocznymi dygresjami, w konsekwencji trudno się czasami zorientować w akcji. Mimo znakomitych efektów specjalnych nie odczuwamy tii atmosfery czarów i magii, widzimy za to walkę z wyraźnie nakreślonym złem w postaci owego tajemniczego księcia, któremu przeciwstawia się Harry Potter z przyjaciółmi. "Książę Półkrwi" od poprzednich części odróżnia się więc bardziej pozytywnym przesłaniem. Dyskusja nad cyklem przygód Harry'ego prowadzona będzie zapewne do przyszłego roku, kiedy to ukaże się na ekranach ekranizacja ostatniej, siódmej książki popularnego cyklu.

     "Harry Potter i Książę Półkrwi" ("Harry Potter and the Half-Blood prince"), USA/ Wielka Brytania, 2009. Reżyseria - David Yates. Wykonawcy: Daniel Radcliff, Emma Watson, Rupert Grint, Jim Broadbent, Alan Rickman, Maggie Smith, Helena Bonham Carter i inni. Dystrybucja - Warner Bros Poland.


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 2 sierpnia 2009   

Wasze komentarze:
 Kara: 21.06.2011, 23:04
 Mam jedną uwagę co do tej recenzji to z tego co wiem to autorka cyklu o Harry'm Potterze nazywa się Joanne Kathleen Rowling, a nie Janet W. Rowling. A co do całej reszty to przyznaję rację :)
 Sihil: 25.01.2011, 19:28
 Ej no kurde tyle szumu wokół książki.... ja przeczytałem, moim zdaniem to po prostu ciekawa fantastyczna opowieść. ale uważam że 'potteromania' jest niedobra.w ogóle przesada w każdej dziedzinie życia jest niedobra.
 paulinka: 27.11.2010, 19:24
 :) moi drodzy uważam że to nie pierwsza i nie ostatnia książka o magii .. jednak myślę iż nie należy tak tego roztrząsać... to tylko książka (film) fantastyczna... ukazuje to co autor sobie wyobraża... to nie jest książka na faktach autentycznych...
 Jehanne: 08.06.2010, 12:20
 Pewnie Harry Potter jest super - dla półgłówków.
 Anetta: 08.06.2010, 12:17
 Na niszczeniu tego, co dobre szatan zawsze daje zarobić...
 ja: 08.02.2010, 11:15
 nie zgadzam się. Film bardzo mi się podobał, podobnie jak książka. Nie wiem o co chodzi z tymi dygresjami itd. Wcale nie było ich tak wiele
 Kasia: 04.08.2009, 22:14
 HEj wszystkim:)ja nie wiem po co robic tyle szumu wokol Poterra uwazam ze to lekka przesada pisac ze potter zagraza wierze,ja przeczytalam wszystkie czesci i jakos czary nie zawrocily mi w glowie z recenzja powyzej nio w poloqie sie zgadzam.
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej