Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Janosik

     Powrót zbójnika

     Przed tegorocznym Festiwalem Filmów Polskich w Gdyni, który odbędzie się w dniach 14-19 września, odbyły się premiery nowych polskich utworów. "Janosik" w reżyserii Agnieszki Holland i jej córki Kasi Adamik jest bardzo dziwnym przypadkiem kina kostiumowego. Reżyserki postanowiły sięgnąć jeszcze raz do mitycznej i heroicznej postaci zbójnika Janosika, legendy Tatr po polskiej i słowackiej stronie. Bohater ten nie miał nigdy wyraźnej narodowości, w gruncie rzeczy należał do wspólnej tradycji polskiej, słowackiej i czeskiej. Najbardziej identyfikowali się z nim Słowacy. W Czechach i na Słowacji Janosik znany jest z kilku wcześniejszych obrazów, w tym przedwojennych. W Polsce oczywiście z popularnego i wznawianego do dziś filmu i serialu Jerzego Passendorfera z 1973 r. z Markiem Perepeczko w roli tytułowej. O ile tamten film miał charakter mitologicznego komediodramatu kostiumowego z wyrazistymi kreacjami aktorskimi, to "Janosik" Holland i Adamik został zrobiony w międzynarodowej koprodukcji, w miarę nowocześnie, z zamierzoną dbałością o fakty i realia historyczne.

     Czy można nakręcić realistyczny film o Janosiku, postaci mitologicznej i legendarnej? Realizacja utworu - z powodu braku funduszy - trwała sześć lat z przerwami. Ekranowy efekt nie jest jednak zadowalający. Film sprawia wrażenie rozwlekłego montażu epizodów z życia słynnego rozbójnika. Akcja bardzo często siada i staje się w końcu nieprzejrzysta. Główny bohater jest bezbarwny, zajmuje się hamletycznymi rozważaniami na temat celu swojej zbójeckiej misji. Nie bardzo wiemy właściwie, dlaczego Janosik przystąpił do bandy - z powodu zawodu miłosnego, chęci zemsty na Austriakach, czy też z litości nad biedakami. Z filmu wynika, że Janosik - zbój pojawił się z każdego z tych powodów. Ciekawsze i barwniejsze od bohatera wydają się tu niektóre postacie drugoplanowe, jak grany przez Michała Zebrowskiego zdrajca Huncaga czy pojawiający się na chwilę diabeł w interpretacji Adama Woronowicza, znanego najlepiej jako filmowy ks. Jerzy Popiełuszko.

     "Janosik", Polska/Słowacja/Czechy/Węgry 2009. Reżyseria: Agnieszka Holland, Kasia Adamik. Wykonawcy: Vaclav Jiracek, lvan Martinka, Sarah Zoe Canner, Michał Żebrowski, Maja Ostaszewska, Katarzyna Herman, Danuta Szaflarska i inni. Dystrybucja - Syrena Films


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 13 września 2009   

Wasze komentarze:
 tomek: 12.06.2019, 20:32
 dziękuje za ten tekst
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2020 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej