Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Bez mojej zgody

     Bunt Anny

     Amerykański film "Bez mojej zgody" wszedł na nasze ekrany bez wielkiego rozgłosu i komercyjnej promocji. Utwór jest mieszanką melodramatu i dramatu sądowego. Można go polecić Czytelnikom ze względu na sposób potraktowania przez autorów niezwykle ważnego obecnie tematu, jakim są granice eksperymentów genetycznych, przeszczepów i innego rodzaju ingerencji w integralność cielesną i duchową człowieka. Twórcy ekranizacji popularnej powieści Jodi Picault ukazali dramat kochającej się rodziny, zmagającej się ze śmiertelną chorobą małej Kate. Chora na białaczkę dziewczynka podtrzymywana jest przy życiu przez lekarzy dzięki nieustannym transfuzjom i przeszczepom szpiku kostnego, itp. Po sugestii lekarza rodzice decydują się na trzecie dziecko, specjalnie zaprojektowane genetycznie (sic!), tak aby mogło być dawcą organów dla chorej starszej siostry. Mała Anna jest zdrową i rezolutną dziewczynką, kocha rodziców, brata i siostrę, w związku z czym posłusznie spełnia zalecenia rodziców i lekarzy. Jednak w wieku 11 lat buntuje się i odmawia oddania swej nerki do przeszczepu dla Kate.

     Od tego momentu film zamienia się w pouczający i intrygujący dramat etyczny i sądowy. Adwokat występujący w imieniu Anny argumentuje, że nie można z dziewczynki czynić nieustannej dawczyni organów, nawet kiedy zabiegi takie mogą przedłużyć życie siostrze. Po kolejnych przeszczepach Anna w sposób oczywisty zostanie przecież kaleką i nie będzie mogła normalnie egzystować. Każdy człowiek jest istotą wolną i ma prawo do tego, aby nie traktowano go instrumentalnie jako obiekt doświadczalny. Sara, matka dzieci, nie chce przyjąć do wiadomości oczywistych faktów. Pod koniec akcji wszystkie zarysowane tu problemy etyczne i medyczne łączą się w niezwykły węzeł uczuciowy, typowy dla hollywoodzkiego melodramatu. Chociaż autorzy filmu unikają odwoływania się do argumentów wziętych z religii, to jednak końcowe wnioski wydają się zbieżne z etyką chrześcijańską. Człowiek ma prawo do poszanowania swojej wolności, godności i integralności, zaś śmierć jest rzeczą naturalną i może przyczynić się nawet - jak i w tym przypadku - do scementowania miłości w rodzinie.

     "Bez mojej zgody" ("My Sister's Keeper"), USA 2009. Reżyseria - Nick Cassavetes. Wykonawcy: Cameron Diaz, Abigail Breslin, Alec Baldwin, Sofia Vassilieva i inni. Dystrybucja - Warner Bros. Poland


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

6 września 2009   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej