Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Miasto z morza

     Gdynia w budowie

     Miasto z morza - Andrzeja Kotkowskiego nie otrzymało żadnej nagrody na wrześniowym Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni, co wydaje się bardzo znamienne. Główne nagrody jury przyznało kilku młodym filmowcom, co można było interpretować jako poparcie dla wymiany pokoleń w naszym kinie. Mnie wydaje się natomiast oczywiste, że decyzja ta podyktowana była względami ideologicznymi. Chodziło o poparcie tych autorów, którzy unikają problematyki odpowiedzialności za miniony system komunistyczny. Jako skandal przez niezależnych obserwatorów i część środowiska filmowego został uznany fakt pominięcia przez jury kreacji Olgierda Łukaszewicza w "Generale Nilu". Nie może zatem dziwić, że w takiej atmosferze pominięto "Miasto z morza", co wydaje się faktem kuriozalnym właśnie na festiwalu w Gdyni.

     Film reprezentuje gatunek kina epickiego o wymowie państwowo twórczej. Po raz pierwszy w dziejach naszego kina akcja utworu rozgrywa się w czasie pionierskiej budowy portu i miasta w okolicach wsi rybackiej w latach 1923-26. Decyzją władz i wysiłkiem wielu inżynierów i zwykłych pracowników zbudowano wówczas wielki polski port nad Bałtykiem i Gdynia uzyskała prawa miejskie. W kilka lat po odzyskaniu niepodległości z różnych stron Polski przyjeżdżali tam ludzie w poszukiwaniu pracy. Bohaterów filmu, zrealizowanego na podstawie popularnej książki Stanisławy Fleszarowej-Muskat "Tak trzymać", młodych mężczyzn i kobiet różnych stanów i zawodów, połączyła wtedy wspólna jednocząca idea organicznej pracy dla państwa i społeczeństwa. Reżyser starał się ukazać wielki tygiel pracy, emocji i uczuć. Tradycyjna obyczajowość miejscowych Kaszubów zderzyła się wtedy ze zwyczajami i pragnieniami przybyszów z całej Polski. Podczas budowy portu i miasta indywidualny interes bohaterów pokrywał się z interesem ogółu. Autorzy filmu podkreślają ideę solidaryzmu narodowego, jaka połączyła wówczas wszystkich bohaterów. Młodzi Krzysztof i Wołodia łatwo się porozumiewają, mimo że jeden pochodzi z małopolskiej wsi a drugi z rodziny ziemiańskiej. Krzysztof żeni się z piękną Kaszubką, pokonując opory jej rodziny... Można zarzucić filmowi niedostatek epickiego rozmachu, jednak warto podkreślić staranność realizacji, dbałość o realia i wyrównaną grę zespołu aktorskiego. Może wspomniany państwowotwórczy i patriotyczny charakter filmu nie spodobał się jury festiwalu w Gdyni?

     "Miasto z morza", Polska 2009. Scenariusz i reżyseria - Andrzej Kotkowski. Wśród wykonawców Jakub Strzelecki, Paweł Domagała, Julia Pietrucha, Olgierd Łukaszewicz, Małgorzata Foremniak. Dystrybucja - Syrena Films


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

18 października 2009   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej