Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Car

     Iwan Groźny w nowym świetle

     Na Międzynarodowym Warszawskim Festiwalu Filmowym zaprezentowany został rosyjski film "Car", zrealizowany przez Pawia Łungina, autora znanej u nas znakomitej "Wyspy", dzieła o wybitnej wymowie chrześcijańskiej. Łungin okazał się konsekwentny w swojej postawie artysty afirmującego tradycję rosyjskiego prawosławia. W pewien sposób kontynuuje więc działalność Andrieja Tarkowskiego, który jednak w okresie władzy komunistycznej nie mógł realizować (poza "Andriejem Rublowem") filmów religijnych. Bohaterem "Cara" jest słynny rosyjski władca Iwan Groźny, uwieczniony już na ekranie w słynnym dwuczęściowym dziele Sergiusza Eisensteina. Dzieło awangardowego artysty radzieckiego, prekursorskie pod względem formalnym, było tragicznym portretem szaleństwa władcy, którego obsesją stato się wielkie i potężne państwo. Dlatego sam Stalin tak żywo interesował się tym filmem i ingerował w jego tworzenie.

     W utworze Pawła Łungina akcenty zostały rozłożone zupełnie inaczej. Można powiedzieć, że film ten jest polemiką z Eisensteinem i głębokim komentarzem do epoki stalinizmu i całej historii Rosji. U Łungina Iwan Groźny jest człowiekiem wyniesionym przypadkowo do władzy i z biegiem czasu opętanym bluźnierczą manią. Przypisuje sobie niemal dany od Boga charyzmat, co ma usprawiedliwiać jego czyny, a w konsekwencji prowadzi go do tyranii i terroru. Rewelacyjna nowość utworu Łungina polega na tym, że zbrodniczemu obłędowi Iwana autor przeciwstawia autentycznie chrześcijańską postawę prawosławnego metropolity Filipa, który broni wiary i porządku moralnego, za co car skazuje go na śmierć. W ten sposób reżyser, ukazując konflikt władzy świeckiej i duchownej, opowiada się za autonomią Kościołów chrześcijańskich wobec każdej władzy. Nie muszę dodawać jak ważna jest to sprawa w Rosji. Miejmy nadzieję, że "Car" zostanie wprowadzony na nasze ekrany.

     "Car" ("Tsar"), Rosja 2009. Reżyseria - Paweł Łungin. Wykonawcy: Piotr Mamonow i inni. Projekcje na Międzynarodowym Warszawskim Festiwalu Filmowym


Mirosław Winiarczyk


Tekst pochodzi z Tygodnika

18 października 2009   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej